Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Drobo FS: BeyondRAID v akci

23.8.2010, Jan Vítek, recenze
Drobo FS: BeyondRAID v akci
V dnešní recenzi si představíme zástupce produktů společnosti Data Robotics, která se zaměřuje na úložné systémy. Je jím Drobo FS, což je NAS server disponující gigabitovým připojením na Ethernet a také pěti pozicemi pro 3,5" pevné disky.
Společnost Data Robotics se tedy zabývá výrobou úložných zařízení, a to nejen NAS. Tato kalifornská firma vypustila do světa svůj první produkt teprve v polovině roku 2007 a od té doby přišla na trh s několika dalšími. Její nabídka je momentálně následující:
  • Drobo - 4šachtový základní model pro desktopové počítače s rozhraními FireWire 800 a USB 2.0
  • Drobo FS - 5šachtový NAS server pro ukládání dat přes síť s rozhraním Gigabit Ethernet
  • Drobo S - 5šachtový box pro SOHO a profesionály s rozhraními eSATA, FireWire 800 a USB 2.0
  • DroboPro - 8šachtový DAS systém pro malé firmy a profesionály s rozhraními Gb iSCSI, FireWire 800 a USB 2.0
  • DroboElite - 8šachtový víceuživatelský SAN systém pro malé firmy a jednotlivá oddělení s rozhraním 2 x Gb iSCSI (a USB 2.0 pro správu)

Nabídka Data Robotics je tedy rozmanitá co se týče pokrytí různých oblastí úložných systémů, pro něž však firma nabízí vždy jen jednoho zástupce. Nelze si tedy z její nabídky vybrat prostý NAS server s jednou či dvěma diskovými šachtami a je také zřejmé, že nabízené produkty nebudou nijak levné.



Zařízení přišlo v šedé krabici, která má na sobě pouze loga firmy, štítek s označením produktu a také na straně nalepený sáček s českou stručnou uživatelskou příručkou. Jenomže ta je určena pro zařízení Drobo S (či jisté Drobo 1. a 2. generace), která nemají s NAS nic společného. Distributor by tedy měl věnovat větší pozornost tomu, co dodává na trh. V samotné krabici nejdříve narazíme na samostatně zabalené příslušenství

Podívejme se nyní na základní specifikace NAS serveru Drobo FS, jichž nám výrobce nenabízí mnoho:

Model
Drobo FS
Rozměry
262 x 185 x 150 mm (H x V x Š)
Hmotnost
3,62 kg
Materiál
SECC, plast
Diskové pozice
5x 3,5" SATA 1,5/3 Gbps
Udávaná spotřeba
12 W (disky vypnuty)
56 W (typický provoz se 4 disky)
Rozhraní
Gigabit Ethernet
Protokoly
AFP, CIFS/SMB
Ostatní
otvor pro zámek Kensington
Záruční lhůta
2 roky
Cena v době testování
cca 18 000 Kč s DPH

Co nám tedy Drobo FS nabízí? Nejedná se o běžný NAS server s nastavením pomocí webového rozhraní. K tomu využívá vlastní aplikaci Drobo Dashboard, která nám dovolí vše potřebné. Od NAS s pěti diskovými šachtami můžeme také oprávněně očekávat možnosti pro ochranu dat pomocí redundantního diskového pole RAID. Zde ovšem nejsou využity klasické konfigurace RAID, nýbrž firemní technologie BeyondRAID, z jejíhož názvu vyplývá, že má jít o něco pokročilejšího, avšak ne stejného


BeyondRAID


Stejně jako RAID i BeyondRAID stojí mezi operačním systémem a souborovým systémem a slibuje stejné výhody jako RAID, ovšem díky virtualizačním technologiím s méně omezeními. To znamená, že nemusíme znovu formátovat pevné disky na nový souborový systém, můžeme klidně použít pevné disky o různých velikostech, pro jejichž data je vytvořena redundantní záloha a podporována je i funkce hot-swap.



Interně BeyondRAID využívá spojení funkcí RAID 1 a RAID 5 a je schopno přežít až dvě po sobě následující selhání pevných disků. Často zmiňovaná je také automatizovanost celého procesu. Pokud chceme v NAS serveru navýšit úložnou kapacitu, stačí dle materiálů Data Robotics pouze vyjmout nejmenší pevný disk či disky a nahradit je většími. Drobo se pak samo postará o vše.

Možné je rovněž pro zvýšení bezpečnosti dat přejít z jednoduché parity dat na dvojitou pomocí jednoho kliknutí v aplikaci Dashboard, což ve své podstatě odpovídá přechodu z pole RAID 5 na RAID 6. To se bude hodit zvláště v případech využití velkých pevných disků, kdy při obnovování pole po havárii existuje dlouho trvající nebezpečí selhání dalšího z nich.


Fyzické zpracování a provoz boxu


K výrobě Drobo FS byl použit především plech z oceli SECC o tloušťce kolem 1 mm s matnou černou úpravou. Zařízení tak připomíná malou počítačovou skříň pro základní desky Mini-ITX, přičemž jeho design je velmi jednoduchý. Horizontální hrany má hladce zakulacené a vertikální naopak ostré, protože jde o konce kovové skořápky. Ve spodní části pak máme 4 tlusté gumové nožky, aby si box i na hladkém a tvrdém povrchu měkce dosednul.



Přední strana má v sobě zasazeno hladké čelo z černého plastu pokrytého tmavou, ale průsvitnou vrstvou, aby skrz mohly prosvítat kontrolky jednotlivých šachet. Toto čelo je příhodně přidržováno pouze silnými magnety, takže na jednu stranu drží pevně, ale na stranu druhou je není problém od boxu v okamžiku oddělit. Výrobce si také uvědomuje, že si asi jen tak nezapamatujeme, co znamenají jednotlivé kontrolky a jejich barvy, a tak nám to na druhou stranu čela jasně napsal.

Zelená svítící LED tedy znamená zdarvý systém. Žlutá barva už upozorňuje problémy s nedostatečnou kapacitou disku, který by bylo vhodné vyměnit za větší. Blikající zelená se žlutou dává najevo, že momentálně nelze disk vyjmout, protože se přistupuje k jeho datům. A pak je tu svítící červená, která znamená kritický nedostatek volného místa a blikající červená udává poruchu disku.

Tím však s kontrolkami nekončíme. Ve spodní části zařízení je ještě napravo kontrolka Power svítící také zeleně, žlutě, či červeně. Zelená znamená zapnuté a připravené Drobo FS, žlutá pohotovostní režim a červená přehřátí systému. Pak výrobce doporučuje jeho odpojení a ponechání v klidu po dobu aspoň 30 minut. Na opačném konci je kontrolka značící momentální aktivitu boxu a ta pouze poblikává zeleně v případě probíhajících přenosů dat po síti. A nakonec je mezi nimi řada 10 modrých LED, které nám po 10procentních skocích ukáží míru zaplnění dostupné kapacity.



Pod krycím čelem již máme připraveny pozice pro pevné disky - každá s vlastní šedou západkou a podlouhlou kontrolkou na druhé straně. Pozice jsou chráněny zaklapovacími dvířky, takže stačí pouze vzít 3,5" pevný disk s rozhraním Serial ATA a zasunout jej konektory napřed, až se za nimi zaklapne západka a my ucítíme, že se nasunul na konektory. Pružina v těle boxu pak zajistí, že po uvolnění západky disk sám povyjede ven, abychom jej mohli snadno vytáhnout.

V souvislosti s pevnými disky se také zmíním o jedné nepříjemné věci, jíž je hlučnost. Je zřejmé, že velké množství disků v jednom boxu s doprovodem chladicího ventilátoru nebude bezhlučné řešení, ovšem v tomto případě mohlo být lépe. Začít můžeme už u napájecího adaptéru, který bohužel otravně pískal. Ventilátor je pak to nejmenší zlo, alespoň v běžném provozu a pak tu jsou samotné disky.

Box přišel se třemi kusy, které jsme v něm provozovali, než jsme dostali vyžádanou pětici 1TB modelů a už tato trojice dokázala zařízení svými otáčkami nepříjemně rozdrnčet. Možná to znáte od vlastního desktopu, s jehož skříní disk rezonoval, což se projevovalo vzrůstajícím a opětovně se zeslabujícím hlukem. Zde jsme zaznamenali stejný případ, takže se nedá říci, že bychom mohli akceptovat provoz takovéhoto zařízení na pracovním stole. Naštěstí nebude problém ho umístit někam do ústraní, protože k němu stačí jen přivést ethernetový kabel a zapojit do zásuvky.



Na zadní straně můžeme vidět především průduchy zabírající podstatnou část poskytnutého prostoru. Za nimi se skrývá velký ventilátor, který bude vyfukovat horký vzduch, aby se disky lépe chladily. Bez něj by se bezpochyby brzy upekly. Dole pak máme jednopolohový spínač Power, kulatý napájecí konektor pro 12 V, ethernetový port RJ-45, zapuštěné tlačítko Reset a nakonec otvor pro zámky Kensington. Dovnitř se bohužel kvůli ochranné samolepce nepodíváme.

Zapojení a zprovoznění boxu je tedy velmi jednoduché. Nastrkáme do něj pevné disky, zapojíme jej do Ethernetu a napájení, na počítač nainstalujeme software Drobo Dashboard a můžeme pracovat. Na to se ale zaměříme až v další kapitole. Dobré je ale vědět, že zařízení se po výpadku proudu umí ihned zapnout


Příslušenství


V malé krabici je nezbytné příslušenství. Lze říci, že jde o to základní, tedy podrobný manuál v angličtině, němčině, francouzštině a čínštině (podle vyjádření zapůjčitele nebyl v době našeho testování ještě hotový překlad do češtiny, ale od 1.9.2010 by měl být součástí balení i manuál v češtině), informace o záruce a technické podpoře, CD se softwarem a manuály ve formátu PDF.



Nakonec tu je asi 2metrový ethernetový kabel a napájecí 100W adaptér EDAC Power (12 V / 8,33 A), který však při provozu pískal, jak jsem se již zmiňoval. A jde o evropskou verzi Drobo FS, takže k ní dostaneme rovněž zásuvky pro země EU a Velkou Británii.