Dvaadvacet palců od LG - L226WTQ-SF
3.1.2008, Pavel Kovač, recenze
Přišla nová metodika měření barev, a tak je třeba se podívat na to, jak si vede běžný TN monitor. Tentokrát padla volba na LG L226WTQ-SF, což je 22" model se slušnými parametry: odezva 2 ms, kontrast 5000:1 (DC), jas 300 cd/m2 a pozorovací úhly 170° v obou směrech.
Kapitoly článku:
- Dvaadvacet palců od LG - L226WTQ-SF
- Pod kapotou a OSD menu
- Testy - odezva, inputlag, hraní her a video
- Testy - pozorovací úhly, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Testy - interpolace a regulace jasu
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Výrobcem udávané pozorovací úhly jsou 170° v obou směrech. U TN technologie jsou však vertikální a horizontální pozorovací úhly dosti odlišné a navíc u vertikálního je odlišný pohled zespodu od shora. Pojďme se poívat na praktické testy.
Pozorovací úhly jsou naprosto typické pro TN technologii. Pohled z extrémních úhlů je smrtelný pro jas i barvy. Asi nejlépe je na tom pohled shora, kdy obraz sice žloutne, ale nedochází k výraznému poklesu jasu. Povšimněte si, jak výrazně žloutne obraz při pohledu ze strany. Ve výsledku jsou však úhly takové normální. Ničím nepřekvapí ani neurazí. Samozřejmě je nesmíte srovnávat s xVA a nedejbože s IPS obrazovkou.
Další zvětšování pozorovacího úhlu již pouze zhoršuje předchozí situaci.
Stabilita kontrastu
Jas je naštěstí regulován pomocí podsvětlovacích trubic, takže nedochází k drastickému snížení kontrastu. Kontrast se v celém rozsahu nad 90 % kontrastu maximálního, který dosahuje hodnoty 631:1.
Podsvícení
Podsvícení je bohužel hned na první pohled znatelně tmavší v pravé horní části obrazu. U her to sice moc nevadí, ale pokud editujete fotografii, tak tyto neduhy celkem rychle začnou vadit. Samozřejmě monitor nemíří do profi sféry na zpracování fotek, ale pro běžné kancelářské a domácí účely. Ve výsledku sice není podsvícení zrovna super, ale hodnota 31,2 % dostačuje.
Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.