Dvaadvacet palců od LG - L226WTQ-SF
3.1.2008, Pavel Kovač, recenze
Přišla nová metodika měření barev, a tak je třeba se podívat na to, jak si vede běžný TN monitor. Tentokrát padla volba na LG L226WTQ-SF, což je 22" model se slušnými parametry: odezva 2 ms, kontrast 5000:1 (DC), jas 300 cd/m2 a pozorovací úhly 170° v obou směrech.
Kapitoly článku:
Odchylka dE
Minule jsme začali testovat monitory pomocí nové metodiky. Ta přinesla daleko přesnější porovnání různých monitorů a hlavně i možnost monitor zkalibrovat a vám, čtenářům, dodat .icc profil. Pokud tedy máte tento monitor, tak si nahrajte tento icc profil do slozky %Winroot%/system32/spool/driver/color a zaveďte si profil jako výchozí. Nebo přímo v nastavení obrazovky lze iccprofil importovat.
Odchylka dE
Kalibrace barev u těchto monitorů probíhá nadvakrát. Nejdříve se nastaví přes OSD menu požadovaná teplota barev (zde 6500 K) buďto pomocí přednastavených hodnot v OSD (méně přesné) nebo přes RGB složky (přesnější). Poté se již vytvoří .icc profil a ten doupraví barvy k "dokonalosti". Na předchozím grafu jsou vidět nezkalibrované a zkalibrované hodnoty. Vidíte, že nezkalibrované odchylka barev dosahuje někdy přes 15, což je opravdu hodně a pro fotky je to naprostý zabiják (průměrná odchylka dE = 4,8). Poté, co se provedla kalibrace, se odchylka barev výrazně zlepšila a dosahuje hodnoty dE=1,001. Tato hodnota je na hranici pozorovatelnosti. Bohužel některé hodnoty stále dosahují ke 3 a to jsou již hodnoty, které lidské oko je schopno slušně rozeznat. Nesmíme však zapomínat, že se jedná o TN monitor a zde nikdy nebude kvalita barev tak perfektní. Je však vidět, že kalibrace monitoru výrazně pomohla a bez ní by monitor pro grafické účely nebyl moc vhodný.
Odchylka dE
Ještě jsou zde hodnoty kalibrovaného monitoru pouze přes OSD menu (nastavení teploty bílého bodu). Hodnoty v OSD jsou: R=35, G=26, B=23. Kdo má tento monitor a nemá možnost kalibrace, tak si nastavte tyto hodnoty v OSD a poté zaveďte barevný profil. Vidíte, že i toto nastavení bílého bodu hodně barvám pomohlo. Celkově jsou hodnoty "posunuté" dolů k lepšímu. Hodnota po kalibraci přes OSD je dE=2,62 což oproti výchozí hodnotě dE=4,8 je hodně znatelné.
Barevný gamut
Koukněme se, jak velký barevný prosto je monitor schopen zobrazit. Hned na první pohled i bez sondy je však jasné, že nikterak výrazně nebude přesahovat prostor sRGB, který je u dnešních monitorů bežný. Nemůžeme očekávat pokrytí např. celého Adobe RGB prostoru. To bychom se museli pohybovat v úplně jiné cenové relaci.
Gamut v Adobe RGB režimu
Vidíte, že monitor v podstatě přesně kopíruje prostor sRGB. Hodnoty jsou sice lehounce posunuté, ale to jsou opravdu jen drobné odchylky. Nic jiného ani očekávat nešlo. Samozřejmě tím monitor nikterak nehaním, je to zkrátka typický rozsah barev pro všechny tyto monitory (levnější TN).
Nyní se podíváme na to, jak velký rozdíl je v kalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru.
Porovnání obrazů před (nahoře) a po (vespod) kalibraci
Všimněte si jak znatelný rozdíl je v podání červené barvy. Teplota bílého bodu (vidět na odstínech šedi) se posunula k teplejšímu spektru. Obecně byl monitor před kalibrací příliš do modra a kalibrace mu hodně pomohla. I samotné nastavení hodnot v OSD menu R=35, G=26, B=23 má za následek výrazné zlepšení. Zkuste a uvidíte. Poté nezapomeňte importovat tento icc profil. Je však více než možné, že váš kousek bude mít jiné nastavení (jinak kalibrovaný z výroby) a tyto hodnoty mu nepomůžou a naopak ublíží. Spoléhejte tedy na vlastní oko.
Jak si tedy ve výsledku vede monitor v barvách? Na jednu stranu jde o takový průměr, protože hodnoty před kalibrací jsou pro tento typ monitorů běžné. Na stranu druhou se po kalibraci monitor celkem předvedl a barvy jsou skutečně velmi dobré. Chce to však strávit nějakou dobu se sondou v ruce a hraním si v OSD menu.
Přikládám zde archív s .icc profily, avšak ještě jednou připomínám, že .icc profil je vytvořen přímo pro testovaný kus a na vašem, i když stejném modelu, nemusí tento .icc profil příliš pomoci.