Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DVD-ROM mechanika ASUS DVD-E608

6.6.2000, Miroslav Gree, recenze
DVD-ROM mechanika ASUS DVD-E608
Mechanika DVD s tlačítkem pro přehrávání...
ASUS DVD-E608 má téměř konvenční vzezření, od klasické CD-ROM mechaniky je téměř k nerozeznání. Jediným rozpoznávacím znakem je v levé části předního panelu zřetelný nápis "DVD-ROM", uprostřed logo výrobce a vpravo je velkým písmem vyznačena maximální rychlost čtení DVD médií (DVD 8x, CD-ROM 40x). Vkládání médií je řešeno výsuvným šuplíkem (tray). Na čelním panelu se dále nachází výstup na sluchátka, otočný ovládač hlasitosti, se kterým se velice příjemně manipuluje, jelikož je kolem něj vybrání (je snad tvarováno pro každý prst), kontrolní LED dioda ve tvaru elipsy (při vloženém mediu svítí zeleně a při čtení bliká) a dvě ovládací tlačítka pro spuštění/skok a pro zastavení/vysunutí. Levé tlačítko však má i jednu zvláštní funkci - slouží jako tzv. měnič rychlostí čtení (platí pouze pro CD-ROM média), který pracuje tak, že pokud ho zmáčknete a přidržíte 1 sekundu, zmenšíte rychlost čtení z 40x na 32x, po dalším zmáčknutí a přidržení redukujete z 32x na 24x atd. Postupně se lze dostat až na rychlost 8x. Myslím si však, že v praxi tuto funkci nikdo z nás nevyužije. Snad jen ze zvědavosti. Kdo by si chtěl ze své CD mechaniky se 40-ti násobnou rychlostí udělat mechaniku 8-mi rychlostní. ASUS DVD-E608 má i otvor pro vysunutí šuplíku při kritické situaci, kdy nám z jakéhokoli důvodu zůstalo médium uvězněné a mechanika jej odmítá vydat (provádět pouze ve vypnutém stavu !).

Mechanika ASUS má ještě jednu zajímavou vlastnost a to tzv. Adaptive Speed System, což je systém automatické redukce čtecí rychlosti v situacích, kdy max. rychlost je zbytečná. Např. pokud přehráváte hudbu ve formátu MP3, tak nepotřebujete pro plynulé přehrání tu největší rychlost a dojde k její redukci nižší. Tímto systémem se prodlouží životnost hnacího motorku.
Pro další informace ještě uveďme stránky výrobce ASUSTeK COMPUTER INC.

celo
Pohled na čelo mechaniky

Instalace
V balení DVD mechaniky je vše potřebné k tomu, abyste ji bez problémů mohli úspěšně nainstalovat jak po hardwarové tak i softwarové stránce. Kromě vlastní mechaniky najdete v krabici audio kabel, balíček se čtyřmi šroubky pro přichycení ke skříni, instalační disketu a uživatelský manuál (jak je však špatným zvykem pouze v angličtině). Po otevření krytu počítače a nastavení klasické volby Master/Slave a zapojení datového, napájecího, příp. audio kabelu, můžete směle spustit počítač. Softwarová instalace je naprosto bezproblémová a Váš zásah do ní není vůbec zapotřebí. Systém si mechaniku "očichá" a sám zprovozní potřebné soubory s ovladači. Plug-and-play přesně jak si Bill představoval. Ve W9x/NT se mechanika hlásí jako ASUS DVD-ROM E608.

Poznámka pro uživatele starších OS
Pokud budete chtít mechaniku provozovat v systému MS-DOS/Win 3.1x musí obsahovat soubory "Autoexec.bat" a "Config.sys" následující řádky :

AUTOEXEC.BAT: C:DOSMSCDEX.EXE /D:ASUSCD01
CONFIG.SYS: DEVICE=C:ASUS_CDASUSCD.SYS /D:ASUSCD01
LASTDRIVE=Z

Uvedené úpravy za Vás provede instalační program na přiložené disketě.

Parametry mechaniky

param


Testy
Mechanika byla podrobena mnoha testům, které lze na DVD/CD mechanikách provést. Jako testovací programy byly použity CD Speed 99 verze 0.66, DVD Speed 99 verze 0.1, SiSoft Sandra 2000 Professional verze 3.6.4. a Audio Catalyst verze 2.0 pro test DAE rychlosti (Digital Audio Extraction). Byly testovány jak datová CD média lisovaná i pálená, dále hudební CD pálené i lisované a média CD-RW. Také byla zkoušena schopnost mechaniky číst velmi poškozená média. Jak si mechanika vedla v uvedených testech vidíte na následujících obrázcích a v tabulkách.

Setava použitá při testování
Procesor: AMD K7 Athlon 700 MHz (100 MHz FSB)
Základní deska: Microstar K7 Pro (AMD Irongate 751/756, Bios verze 1.3)
Paměť: 128 MB SDRAM ECC PC133
Pevný disk: Western Digital 13,6 GB ATA66 (7200 ot./min)
Grafická karta: Matrox Millenium G400 DualHead 32 MB
Operační systém: MS Windows 98 CZ SE
Zvuková karta: Sound Blaster 128 PCI

Test v CD Speed 99

CDspeed

Kompletní test lisovaného datového CD

Test v DVD Speed 99

DVDspeed

Test média DVD Video – 6,7 GB o dvou vrstvách

Tabulka výsledků

prenos
pozn. větší číslo znamená lepší výsledek

Test v SiSoft Sandra 2000 Professional

sandra
pozn. větší číslo znamená lepší výsledek (netýká se otáček).

Průměrná přístupová doba byla 98 ms pro CD-ROM a 93 ms pro DVD-ROM. U CD-ROM je to o 13 ms více než udává výrobce, u DVD-ROM byla naměřená přístupová doba o 17 ms menší. Tedy hodnoty více než uspokojivé.

Test DAE speed v Audio Catalyst 2.0

Tento test zjišťuje rychlost mechaniky, s jakou dokáže grabovat audio stopy. Tzn. jak rychle dokáže konvertovat audio stopy do formátu wav. Mechanika dosáhla průměrné rychlosti 12,3x , což odpovídá datovému toku 1845 kB/s. Je to výsledek vcelku uspokojivý.

Klady
  1. tlačítko na předním panelu pro spuštění a skok na CD
  2. levé tlačítko má také (zvláštní) funkci - slouží jako měnič rychlostí čtení
  3. otvor pro vysunutí šuplíku v nouzi
  4. automatický systém redukce rychlosti čtení

Zápory
  1. poněkud vyšší hlučnost při zasouvání šuplíku
  2. balení neobsahuje datový kabel
  3. přiložený manuál je pouze v angličtině
  4. v dodávce není žádné CD se softwarem

Hodnocení
Mechanika se během testu chovala velmi stabilně, během instalace ani během provozu se nevyskytly žádné problémy. Dokáže přečíst téměř veškerá média přes lisovaná, pálená CD, Video CD i poškozená CD a samozřejmě DVD. Přečetla dokonce, i když po menším zápasu, i mé speciální CD, které jsem vlastnoručně poškrábal hrotem nůžek.

Pozn. Redakce
Au to je ale brutální… Samozřejmě nechceme k tomu nikoho nabádat, ale mnohem efektivněji lze dosáhnout "poškrábaného povrchu" disku takto: disk se položí na chodník (nejlépe s mírnou vrstvou písku) a mírným posunem … - rýhy jsou opravdu "fšude" (rozmanitých velikostí, hloubek a hlavně tvarů) a bez namáčení .

Rovněž přehrávání filmu na DVD (pomocí programu Matrox DVD Player) proběhlo absolutně bez problémů, obraz byl velice čistý a plynulý, zvuk křišťálově čistý (pro dosažení těchto vlastností však nestačí pouze kvalitní DVD mechanika, záleží velice na výkonu celého počítače – grafická karta, procesor, operační paměť, zvuková karta). Na jeden menší problém jsem však narazil, a to na média CD-RW. Mechanika je sice umí číst, ale po vložení takovéhoto média a zasunutí šuplíku dovnitř, má mechanika nemalé problémy načíst hlavičku CD. Přibližně 12 sekund trvalo, než se "chytla". To je však jen jediný nedostatek, na který jsem během testu narazil. Testy prokázaly, že od teoretických hodnot, udávaných výrobcem, není daleko k praxi a naměřené hodnoty určitě uspokojí každého nadšence pro DVD techniku. Je však pravdou, že mechanika ASUS DVD-E608 již se svými parametry nepatří k těm nejrychlejším, ale pro domácí i kancelářské využití plně postačí.

K testování zapůjčil AT Computers