Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Džungle webových stránek výrobců LCD

8.8.2012, Pavel Kovač, recenze
Džungle webových stránek výrobců LCD
Pokud vybíráte LCD monitor, tak se jistě řídíte našimi recenzemi. Pokud však navštívíte stránky výrobce, často narazíte na jejich nepřehlednost či nemožnost monitory dostatečně třídit. Někdy také obsahují technické nepřesnosti. Porovnejme si je mezi sebou.

Asus

-

www.asus.cz/Display






Stránky firmy Asus v české lokalizaci jsou provedeny hned na první pohled velmi slušně. Jednoduchý design, velké ikonky. Při najetí myší na položku LCD monitory se zobrazí jednoduché menu, kde si hned vyberete konkrétní úhlopříčku. To pokládám za velmi dobré řešení, protože obvykle máte úhlopříčku zvolenou ještě před nákupem a samotným výběrem monitoru. Jakmile však kliknete na úhlopříčku, jste dotázáni na řadu. To by nebyl problém, ale asi málokomu řekne pojem "Řada LS" něco konkrétního. Další větvení a nutnost si vybrat konkrétní typ již jen završuje neohrabanost tohoto malého menu. Více vidíte na animaci.





K řadám mám ještě jednu velkou výtku. Ať jsem hledal na stránkách jakkoli, tak jsem seznam řad nikde nenašel. Nikde zkrátka není vysvětleno co znamená řada LS, PA apod. Až po rozkliku jednotlivých monitorů zjistíte, co daná řada znamená. Proto vám zde přikládám seznam řad s jejich vysvětlením. Stačila by takováto malá tabulka na stránkách někde v rohu a neměl bych sebemenších výhrad, ale bez ní jsou stránky docela problematické.

LS - Luxusní design
ML - Designová řada
PA - ProArt (grafické monitory)
VS - Monitory pro firemní sféru
VH, VW, VK - Základní monitory

No a máme to za sebou. Aktuální podobu sérií najdete na stránkách http://commercial.asus.com/category/index/9. Bohužel proklikat se k těmto informacím prakticky nelze a musíte googlovat.

Jakmile si vyberete konkrétní model, tak uvidíte již standardní popis. použité "technologie" jako Splendid apod. Tato karta však není až tak zajímavá, až Technické parametry odkrývají to nejdůležitější.





V tabulce je vidět většina parametrů, ale bohužel zde chybí použitá technologie. Nevím, co k tomu výrobce vede, že má potřebu před uživatelem skrývat technologii. Asi je to nějaký sport. Ostatní parametry však najdete, snad jen povrchová úprava také chybí. Také jsou zde občas anglické popisky, ale asi je pochopí i uživatel, co vůbec anglicky neumí. Ještě se však vrátím k technologii, pokud se totiž jedná o panel typu IPS, tak je to hrdě napsáno ve specifikacích a dokonce i na hlavním obrázku je logo technologie IPS. Ostatní technologie bohužel nenajdete.

Pro porovnávání monitorů mezi sebou slouží tlačítko v pravém horním rohu. Samotná porovnávací tabulka není zcela 1:1 a pokud se v nějaké kategorii objeví například parametr navíc, tak je odsunut následující, ale u druhého monitoru tento chybějící parametr neposune následující. Zkrátka není to zcela 1:1, ale i tak docela slušné.





Americká varianta stránek je zcela stejná. Jak graficky, tak i obsahově. Drobné rozdíly v jsou v počtu modelů. Pro americký trh se zkrátka dodává víc modelů, ale to nemá souvislost se stránkami, a tak to pomineme.




BenQ

-

http://benq.cz/products/LCD/


Stránky firmy BenQ jsou graficky strohé a jde spíš o textový režim, než nějaké grafické orgie. To však nepokládejte za chybu, je to zkrátka jen jiný přístup. Někomu se může líbit, někomu ne. Důležitý je fakt, že třídění monitorů je jedním slovem pekelné. Jaký je prosím rozdíl mezi "LED Monitor" a "LED Monitory"? Co znamená "Šířka 18,5" "?. V třídění monitorů je hodně vidět prostý překlad originálních názvů "translatorovským" stylem a bez sebemenšího zásahu lidského mozku. Navíc se zde vyskytují i chyby. Co dělá 20" monitor G2020HD v sekci "24" Wide"? Hledat konkrétní monitor se tedy rovná téměř detektivní práci. Chápu, že udržet databázi v konzistenci dá nějakou práci, ale toto...




Pokud si rozkliknete nějaký monitor (tedy pokud ho vůbec najdete), tak na vás čeká již tradiční rozdělení do stručného popisu a výčtu marketingových technologií a specifikací, ocenění a recenze, galerie, návody apod. Toto třídění se vyskytuje téměř u všech výrobců a je jedině dobře, že si ho zachovává i BenQ.




Samotné specifikace monitoru jsou relativně strohé. U některých se dočtete, že se jedná o "VA LED" monitor, z čehož můžete alespoň základně odhadnout technologii, ale u valné většiny se tento údaj nevyskytuje. Nejprve jsem si myslel, že se údaj uvádí pouze u monitorů s technologii VA, ale jsou zde modely (viz obr.), kde tento údaj chybí. Naštěstí se jej často dočtete přímo v horní části obrazu. U monitorů s technologií TN se však nedočtete nikde nic.

Další funkce bohužel stránky neumožňují. Není tu ani porovnání produktů mezi sebou nebo nějaký interaktivní průvodce.



Americké stránky jsou na tom podstatně lépe. Třídění produktů jak podle úhlopříčky, tak podle série. Bohužel výpis monitorů je docela k ničemu, protože jako popisek pod obrázkem je pouze ve stylu "Built to bring you the ultimate personal visual ..." Nedočtete se tedy vůbec nic a musíte si monitor rozkliknout. Každopádně pořád výrazně lepší než česká varianta stránek. Je zde také možnost porovnávat monitory mezi sebou.




Dell

-

http://www.dell.com/cz/bsd/p/monitors?~ck=anav


Firma Dell oproti většině ostatních přistupuje k výběru monitoru zcela odlišným způsobem. Nesnaží se zahltit trh spousty modelů, které jsou si podobné jako vejce vejci, ale nabízí vždy jen pár modelů dané úhlopříčky, obvykle rozdělených pro běžné a profesionální použití. Tento přístup se mi osobně líbí, ale pro někoho může být málo pružný a cítí se ochuzen o možnost výběru toho pravého monitoru.





Naopak nevítám rozdělení monitorů do sekce "Pro domácnost" a "Pro firmy". V každé sekci totiž najdete jiné monitory. Myslím, že valná většina uživatelů by uvítala sjednocení. Monitor si myslím nezaslouží rozdělení pro firmy a pro domácnost. Firmy mohou požadovat například levný monitor, klidně s technologií TN, naopak domácnost klidně IPS, aby mohla upravovat fotky a opačně.

Na stránkách nelze porovnávat produkty mezi sebou nebo vybírat dle technologie. Přístup Dellu je zkrátka dost jiný a musíte si na něj trochu zvyknout.




Karta s technickými specifikacemi je dostatečně výmluvná - obsahuje většinu důležitých informací. A to včetně označení technologie a povrchové úpravy. Dell zkrátka udává informace, co k monitorům patří. Nejsou zde zbytečné informace, které by akorát odváděly pozornost a snažily se vyzdvihnout monitor do výšin, kam ani nedohlédne.

Americká varianta stránek Dell pro monitory je trošku jinak tříděná. Připomíná více obchod než klasické stránky. Můžete třídit monitory dle ceny a při najetí na obrázek monitoru se ukáže tabulka s parametry. Také hned vidíte doporučenou cenu a máte možnost si jej rovnou koupit. Jako informační stránka pro čechy je však velmi dobrá a rozhodně si vyberete monitor rychleji. Tedy za předpokladu, že umíte anglicky.