Džungle webových stránek výrobců LCD
8.8.2012, Pavel Kovač, recenze
Pokud vybíráte LCD monitor, tak se jistě řídíte našimi recenzemi. Pokud však navštívíte stránky výrobce, často narazíte na jejich nepřehlednost či nemožnost monitory dostatečně třídit. Někdy také obsahují technické nepřesnosti. Porovnejme si je mezi sebou.
Kapitoly článku:
- Úvod a AOC
- Asus, BenQ, Dell
- EIZO, Fujitsu
- HP, Hyundai
- iiyama, Lenovo
- LG, NEC
- Philips, Samsung a ViewSonic
- Žebříček použitelnosti stránek
Philips
-http://www.philips.cz/c/monitoru-pc/35673/cat/
Stránky Philipsu jsou jako u všech výrobců domácích spotřebičů trošku jinak koncipovány. Musejí být přehledné jak pro ženu, která si vybírá fén na vlasy, tak pro počítačové nadšence, co hledají správný monitor. To však obvykle není možné. A jak si s tím poradil Philips? Předně vás uvítá tím, že si musíte vybrat kategorii. Kancelářské, domácí a TV monitory. Kde kancelářské představují obvykle to lepší, co Philips nabízí, a domácí jsou pro méně náročné uživatele. Jakmile si vyberete sekci, tak jste odkázáni na flashovou stránku. Ta sice poskytuje docela dost funkcí, ale tu základní, a to hledání, nemá. Tedy hledání pomocí CTRL+F (F3). Nejde tedy jednoduše například hledat slůvko MVA (technologie) a musíte se stránkami zkrátka prokousat. V dnešní době si myslím, že flash na takové stránky zkrátka nepatří a lze je naprogramovat daleko čistěji s pomocí jiných technologií.
Podívejme se však na samotný výběr monitoru. I přestože jsme se vydali do sekce kancelářských monitorů, tak je zde možnost si zaškrtnout i domácí nebo TV monitory. To je jistě velké plus. Bohužel další třídění není možné. Pokud totiž rozbalíte pole "Třídit podle", tak tam uvidíte pouze prázdný řádek a pod ním "Nový". Novinky tedy najdete, ale nic víc. Nemůžete si tedy vybrat například ani podle velikosti. Na druhou stranu jsou monitory tříděny podle velikosti od největších po nejmenší. Takže alespoň základní třídění tu je, ale jen to výchozí.
Karta specifikací je již klasická HTML, a tak na ní lze pěkně vyhledávat. Parametry jsou ve třech sloupcích a docela přehledné. Bohužel, jako u většiny ostatních, i zde chybí označení technologie. Položku "typ LCD panelu: TFT-LCD" pokládám za zcela zbytečnou (jiná technologie než TFT se u monitorů nepoužívá). Je to jako říci "Jaké je toto LCD?.. Ano to je LCD".
Naštěstí ostatní parametry jsou již vyčerpávající. Dozvíte se i to, jakou má zadní kryt barvu. Bohužel povrchovou úpravu panelu se opět nedozvíte.
Při výběru monitoru máte možnost porovnávat dva a více monitorů mezi sebou. Toto porovnání je provedeno 1:1 a nemám k němu sebemenších výhrad. Snad jen fakt, že se načítá až nečekaně dlouho. Bohužel porovnání je opět provedeno ve flashi, a tak je vyhledávání nemožné. To však kompenzuje možnost skrytí stejných položek.
Celkový uživatelský komfort není až tak špatný. Pokud se přenesete přes flash podobu stránek, tak jste odměněni docela dost informacemi a hlavně slušnou přehledností. Navíc čeština je bezchybná.
Pokud se přepnete do americké varianty, tak zcela zmizí z položky PC celá sekce monitorů. Stránky jsou však zcela stejné, a tak se dá předpokládat, že pokud by tu položka monitorů byla, tak bude i naprosto ve stejném duchu jako u české varianty.
Samsung
http://www.samsung.com/cz/consumer/monitors-peripherals-printers/monitor
I Samsung je výrobcem, co se nesoustředí pouze na monitory, a tak nelze očekávat zcela perfektní odladění na tento segment. Jejich stránky jsou však velmi povedené. Hned v úvodu si můžete vybrat mezi LED, LCD, LCD s TV a Velkoformátové. Rozlišení LCD a LED je pro někoho trošku matoucí. Rozhodně by si zasloužilo označení LCD LED a LCD CCFL, ale to už není tak marketingově zajímavé.
Při výběru monitoru máte kdykoli možnost si přidat kategorii. Pokud totiž kliknete na LCD, tak se zobrazí pouze dva produkty, a to velmi speciální. Jde o MD230X3 a MD230X6 (tří a šestimonitorové monstrum). Rovnou tedy můžete zvolit kategorii LED.
Grafická podoba je velmi atraktivní. Při najetí kurzorem na monitor se celé pole orámuje a máte možnost monitor i koupit. Prodej vás však přesune na mapu, která obvykle zeje prázdnotou, a tak raději navštivte obvyklý e-shop. Samotný popisek monitoru je však velmi strohý. Není zde uvedena technologie ani úhlopříčka (tu však poznáte z názvu), a zkrátka musíte si monitor rozkliknout a podívat se na podrobnosti.
Třídění monitorů je hlavně podle úhlopříčky nebo rozlišení. Vstup signálu, jak je tato sekce nazvána, má aktivní pole pouze DVI. Zcela určitě ale Samsung prodává monitor i s HDMI nebo USB. Někde se stala chyba.
Porovnávat monitory můžete stylem 1:1, což je opět kvitováno s povděkem. Tentokrát se již dozvíte (tedy občas) i technologii. Obvykle se zde vyskytuje PLS a TN a jiné výrobce již neuvádí. Jde tedy o klasický přístup většiny výrobců spotřební elektroniky. Výrobci, co se soustředí jen na monitory jsou na tom tedy podstatně lépe.
Pokud navštívíte specifikace konkrétního monitoru, tak zde naleznete docela slušný výpis parametrů. Tomuto výpisu vévodí fotografie s rozměry samotného monitoru, což je velmi příjemné. Hned víte, zda se vám monitor vejde na stůl. V parametrech chybí povrchová úprava a obvykle také technologie. Jen u těch nejvyšších modelů se dozvíte, že jde o PLS obrazovku.
Celkový uživatelský komfort je velmi dobrý, avšak jedním dechem dodávám, že jsou zde chyby ve stylu nemožnost řádného třídění monitorů. Proč nefunguje tlačítko pro HDMI či USB? Proč tu není možnost volby technologie? To jsou bohužel již tak zažité problémy většiny výrobců, že se obvykle jen divíme, že to stránky mají. Mělo by to však být opačně.
Americká varianta stránek je na tom podstatně lépe. Grafická podoba je hodně podobná, funkčnost je vlastně stejná. Pouze se zde nevyskytují ony chyby v nemožnosti třídit například podle HDMI apod. Navíc je zde celkově více možností třídění. Také specifikace monitoru jsou provedeny v přehledné tabulce oproti provedení v odstavcích, jak je to u české varianty. Bohužel opět chybí povrchová úprava a technologie u valné většiny monitorů. Ve výsledku poskytují tedy stejnou informační hodnotu, ale mají lepší filtrování. Nic víc, nic míň.
ViewSonic
-
http://www.viewsoniceurope.com/uk/products/desktop-monitors/
Firma ViewSonic bohužel nemá českou mutaci stránek. Sice můžete vybrat region "Česká Republika", ale dle adresy se stále nacházíte na britské variantě stránek. Mluví na vás tedy stále anglicky. To je hlavně důsledkem toho, že monitory ViewSonic se k nám již téměř nedováží, a proto se na ně podíváme jen zkráceně.
Na úvodní stránce si můžete vybrat kategorii. Á... vlastně ne, musíte v kategorii vybrat model. Nelze totiž kliknout přímo na kategorii, ale musíte rozbalit roletové menu. Jakmile si tedy vyberete nějaký konkrétní model (to bude obtížné bez jakéhokoli filtrování apod.), tak jste přesměrování na stránku se specifikacemi. Ty jsou však velmi výmluvné. Najdete zde totiž například povrchovou úpravu, což se obvykle vůbec nedozvíte. Bohužel technologie jako vždy chybí.
Uživatelský komfort je velmi nízký, bez možnosti třídění a porovnávání monitorů je docela obtížné si vybrat ten správný.