EIZO CS230: sRGB profesionál
Nová CS řada monitorů od firmy EIZO má ambice se stát se ideálním monitorem pro začínající fotografy či grafiky. Tento monitor totiž lze případným kitem rozšířit na vyšší model. Máte tak možnost výběru až po zakoupení monitoru. Jaká je tato novinka?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly a povrch obrazovky
Pozorovací úhly jsou u IPS monitorů doslova pohlazením po duši. Zde zkrátka ukáže IPS technologie své přednosti a EIZO je ještě trošku vyzdvihuje. EIZO si nejspíš nechal trošku upravit povrch obrazovky, který díky tomu trpí daleko méně efektem zvaným IPS glow. Také matná povrchová úprava je slušně provedena. Sice lehce trpí špinavým efektem, ale ten není až tak výrazný. Všimnete si jej nejvíc, když přiblížíte oko na cca 20 cm. To je pozorovací vzdálenost, kterou asi nikdo provozovat nebude. Takže problém zde moc není. Při optimální vzdálenosti je efekt zcela potlačen, což nelze říci o všech matných monitorech.
Rozložení kontrastu
Kontrast u IPS displejů sice nedosahuje tak závratných hodnot jako u monitorů s maticí typu VA, ale pro zpracování fotek to není až tak důležité. Zde by se daleko více projevil posun barev při bočním pohledu, což je u VA obrazovek zcela běžné. To jen pro připomenutí. Kontrastní poměr EIZO CS230 dosahuje v průměru 744:1 při maximálním, resp. 731:1, při jasu 120 cd/m2. Není to mnoho, ale s takovým kontrastem přichází většina EIZO a vlastně i NEC profi monitorů. Je to jedna z mála daní za kvalitní barvy.
Samotné rozložení kontrastu má jen jedinou odchylku, a to v horní části obrazu, kde se vyskytuje malinký průsvit, ale opravdu jen malý, co okem není téměř vidět.
Průběh jasu
Jak již bylo řečeno, tak nastavení jasu je zde prováděno přímo. Tedy zadáváte hodnotu v cd/m2. Jeho rozsah je však na EIZO docela malý, a to od 50 do 300 cd/m2, přičemž od 253 nahoru jde o umělé zvyšování jasu softwarovou metodou. Tedy úpravou vstupního signálu (jas se pro oko lehce zvyšuje, ale bílá zůstává stejná).
Podsvícení
A nyní přichází asi to nejdůležitější. Podsvícení. To je totiž u monitorů vyšších řad obvykle výrazně lepší, a to hlavně díky technologiím vyrovnávajícím podsvícení. V tomto případě DUE ve své druhé generaci.
A ve výsledku je podsvícení skutečně téměř perfektní. Jen drobné propady na obou stranách v horní části obrazu. Ty ale okem téměř neuvidíte. V podstatě jde pro oko perfektní podsvícení. Takže bravo!
Po převedení na gama 2,2, což simuluje vnímání jasu lidského oka, je podsvícení již bez jediného negativa.