Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Enermax ECA3052 Chakra: eSATA na dosah

3.1.2007, Jan Vítek, recenze
Enermax ECA3052 Chakra: eSATA na dosah
Dnes se mrkneme na novinku od Enermaxu. Jde o klasický middletower, jenž se chlubí dvěma specialitkami, z nichž ta první je dle výrobce světovým unikátem. Enermax se specializuje na výrobu kvalitních zdrojů, tak uvidíme, zda se to odrazí i v této skříni.
Kapitoly článku:
Od Enermaxu jsme nedávno recenzovali stále ještě aktuální serverovou skříň CS-718, která se ukázala jako poměrně kvalitní řešení pro prostorově náročné počítače. Enermax Chakra je však určena pro obyčejné stolní PC a podle toho je i stavěná. Abych ale nezůstal dlužen ony dvě specialitky, pak se o nich zmíním již nyní.

V první řadě je to dle Enermaxu u PC skříně poprvé použitý port External SATA (eSATA), s jehož pomocí lze velice snadno připojit plnohodnotným způsobem SATA disk, aniž byste museli jakkoliv zasahovat do samotného počítače. Nevýhodou však je, že k tomu potřebujete příslušný externí box a ten ke skříni zadarmo samozřejmě nedostanete. Navíc u takového boxu určitě budete mít i záslepku s portem eSATA, nebo využijete port na zadním štítku základní desky, pokud jej ovšem má. Skutečnou a jedinou výhodou tedy je, že k eSATA port skříně Chakra máte dobrý přístup, protože jej najdete na předním panelu. Ale to není k zahození.



Druhou specialitkou, s níž jsme se již měli možnost několikrát setkat, jsem mínil boční 250mm ventilátor. Podobný jsme již mohli vidět například u skříně APlusCase Twin Engine, kde byly použity rovnou dva takové modely, avšak jejich praktická aplikace nemohla nikoho uspokojit, natož nadchnout. Uvidíme tedy, zda Enermax u svého modelu vykonal lepší práci.



TypChakra ECA3052 ATX MiddleTower
Rozměry490 x 200 x 455 (H x Š x V)
Materiál0,8mm SECC
Šachty5x 5,25"
4x 3,5" interní
1x 3,5" externí
KompatibilitaATX, micro ATX
Přední I/O panel1x eSATA, 2x USB2.0, mikrofon, sluchátka
Chlazenípřední 120mm
zadní 120mm (volitelný)
boční 250mm (650RPM, 17dBA, 90CFM)
Rozšiřující sloty7x


Chakra došla v nepříliš reprezentativní, ale zato přehledně informující lepenkové krabici, v níž byla chráněna polystyrenovými bloky a igelitovým vakem, což evidentně stačilo k její bezpečné přepravě, neboť jsem na ní nenašel byť sebemenší náznak poškození. Sluší se také uvést, že Chakra se dodává ve třech mutacích, z nichž ta naše má označení ECA3052. Existují ale další verze – ECA3050 a ECA3051. ECA3050 má na bočním panelu místo 250mm ventilátoru windtunnel a také 120mm přední ventilátor byl přesunut dozadu. ECA3051 stejně jako 3052 má pouze přední 120mm ventilátor, ale bočnice byla vyříznuta a opatřena plexisklem. V jiných aspektech se modely neliší a je také jasné, že pro účely otestování se jako nejvhodnější jeví právě ECA3052 se svým mohutným ventilátorem.


- klikněte pro zvětšení -

Ten také tvoří dominantu celé levé bočnice, na niž se kromě něj už nevešlo nic jiného a tedy ani vylisované držadlo pro prsty. Způsob zakomponování ventilátoru se mi velice líbil a zejména tedy perforovaný plech, jenž chrání lopatky ventilátoru. Jeho oka mají dostatečný průměr na to, aby nekladla vzduchu přílišný odpor a na druhou stranu jsou dostatečně jemná, aby zachytila hrubý prach, který posléze jednoduchým přejetím ruky s plechu setřete. Vzhledem k celkové ploše je ale jasné, že skrz otvor musí do útrob počítače projít obrovské množství prachu a ten se bude usazovat přímo na komponentách.



To však nastane zejména tehdy, pokud budete ventilátor provozovat klasicky, kdy bude vzduch tlačit dovnitř. Enermax nám však na horní plastové hraně připravil třípolohový přepínač, s jehož pomocí můžeme ventilátor roztočit oběma směry, nebo nechat vypnutý. Užitečné je však dle mého mínění pouze poloha vypnuto a to z jednoho prostého důvodu. Lopatky každého ventilátoru mají, jak si jistě každý všiml, jistý profil a ten zde není jen tak pro srandu králíkům. Pokud se tedy ventilátor začne točit opačným způsobem, lopatky sice pracovat nepřestanou, ale budou zoufale neefektivní.


- klikněte pro zvětšení -

Navíc pokud se rozhodnete si své PC nějak postavit, budete jistě i přemýšlet o způsobu chlazení a tomu i přizpůsobíte rozložení komponent, typy jejich chladičů a orientaci ventilátorů. Pak již není moc pravděpodobné, že si budete dle nálady zapínat i směr otáčení onoho bočního ventilátoru (pokud jej vůbec použijete) dle nálady, ale podle logiky uspořádání, jež se samozřejmě nezmění přepnutím jednoho tlačítka. A zde je již naprosto jasné, že pokud budete vyžadovat proudění vzduchu dovnitř, necháte vše tak, jak je a pokud se vám zalíbí vysávání vzduchu ven, pak rozumně uvažujíc nepřepnete tlačítko, ale rovnou obrátíte celý ventilátor. Z tohoto důvodu vidím změnu směru otáčení ventilátoru ne jako užitečnou vlastnost, ale jako hračku k pobavení.



O pravé bočnici si toho příliš neřekneme, snad jen že obsahuje onen zmiňovaný výlisek pro prsty, aby se dala snáze uchopit a vytáhnout. Avšak k instalaci PC ji odstraňovat ani nemusíme, protože i zde se setkáme s bezšroubkovým upevněním mechanik a pevných disků. Snad jen pokud bychom chtěli někam uklidit přebytečné kabely, tak místo mezi pravou bočnicí a trayem základní desky je nám k dispozici.



Zadní panel ukazuje klasické rozložení vnitřních prvků. Nahoře vidíme místo pro napájecí zdroj, jenž bude v horizontálním směru umístěn u levé stěny skříně. Pod zdrojem máme štítek pro základní desku, zde opět se základním uspořádáním I/O konektorů, které najdeme tak leda u letitých desek, takže jej můžeme s klidem ihned vycvaknout. Opravdu nechápu, proč se výrobci ještě vůbec obtěžují tyto štítky do svých skříní instalovat. Vedle štítku již máme klasickou pozici pro 120mm ventilátor, avšak zde se také vejdou i 80mm a 92mm modely. Avšak nevidím jediný důvod, proč by si někdo chtěl takto dobrovolně sabotovat chlazení, tudíž mi tyto další dvě možnosti připadají jako zcela zbytečné.



Nakonec již jen uzříme části modrých plastových zámků u sedmi pozic pro rozšiřující PC karty a napravo od nich další perforaci pro větrání.



Přední stěna mi osobně připadá jako vcelku velmi vydařená. Jejím hlavním motivem je jakási prohlubeň táhnoucí se středem přes celou výšku skříně. Najdeme zde celkem pět pozic pro 5,25“ zařízení, z nichž horní dvě byly stvořeny jako tzv. stealth záslepky, tedy záslepky, jež se naoko tváří jako volné pozice, čímž nenarušují design panelu, ale za nimi se mohou skrývat optické mechaniky. Zde se výrobce rozhodl klasicky pro výklopná dvířka opatřená jemnými pružinkami, jež tlak vysouvajících se dvířek snadno otevře. Nevýhodou může být jejich zasekávání, ale to již záleží na každé mechanice zvlášť. K otevření není třeba pronášet magické formule ani používat služeb operačního systému. Stačí stisknout stříbrné postranní tlačítko, které by rovněž mělo umět obsloužit všechny standardní mechaniky. Nutno také dodat, že záslepky jsou perforované, a tak slouží jako další vstup pro studený vzduch a rovněž i jako prachový filtr.



Stejně je vyvedena jedna externí 3,5“ pozice, pod níž již najdeme zajímavě tvarovaný plech dávající přednímu ventilátoru možnost nabírat patřičně filtrovaný studený vzduch. U dolního okraje bylo umístěno logo Chakra, u nějž se Enermax evidentně inspiroval náboženstvími dálného východu. Vzhledem ke klasickému podsvícení ventilátoru a celého plechu pomocí modrých diod jsem se i pokusil zjistit, zda tato kombinace nemůže nějaký hlubší smysl. Avšak mezi počítačovou skříní a čakrou reprezentovanou modrou barvou a vztahující se tedy ke komunikaci a růstu bych nějaké vztahy nehledal.



Pokud jste zatím na obrázcích hledali přední I/O porty, hledali jste marně. Pro ty slouží právě ona ‘nástavba’, jež je jasně patrná při pohledu zboku. Přední porty byly umístěny právě do ní a to pod průsvitný černý plastový štítek, jejž můžete snadno odklopit. Pod ním odhalíte malé kulaté tlačítko Reset, dvojici USB 2.0 protů, audio konektory, tlačítko Power a nakonec onen zmiňovaný eSATA konektor (IEEE1934 FireWire bohužel chybí). Pozastavil bych se nad polohou horních portů, jež je velice vhodné doplnit oním štítkem pro případ nenechavých ruček malých dětí nebo rozmáchlých gest, následně vylité kávy a zkratovanými porty. Jenomže toto se jaksi neshoduje s praktickým užitím I/O panelu, kdy nám i jeden zapojený kabel z dvířek stvoří nepotřebný kus plastu. Spíš bych tedy uvítal, kdyby se alespoň porty přesunuly na svislou stěnu ke světelným diodám, které by se naopak mohly přemístit nahoru k tlačítkům. Pak by již bylo vše v pořádku a přístup k portům by se nijak neztížil - naopak by se při poloze skříně na stole značně zlepšil.



Nakonec se jen krátce mrkneme na příslušenství, jež se celé vešlo do malé papírové krabičky. Z té vyklepeme nám velmi dobře známé ližiny pro instalaci pevných disků, feritové toroidní jádro, do nějž namotáme kabely vedoucí od předního panelu, sáček s distančními sloupky a sáček různými šroubky a stahovacími páskami, pro které je i určený onen bílý plastový čtvereček se spodní lepivou stranou.

Myslím, že ti z vás, kteří mají o dnešních počítačových skříních přehled, již dokonale vědí, jak bude vypadat vnitřek této skříně.