Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EPoX 9NPA+ Ultra - dobrý overclocking ale horší zvuk

13.4.2005, Martin Štěpánek, recenze
EPoX 9NPA+ Ultra - dobrý overclocking ale horší zvuk
Abych trochu opepřil recenze, rozhodl jsem se začít měřit kvalitu zvukových kodeků. O tom, jak tento test dopadl a zda je EPoX vhodnou konkurencí pro základní desky Abit a DFI si můžete přečíst v dnešní jistě velmi zajímavé recenzi.
Rozložení komponent


Obr. 03 - EPoX 9NPA+ Ultra
Klikněte pro zvětšení

Asi jako první bych zmínil umístění napájecích konektorů. Není to tak dávno, co jsem na toto téma svedl docela dlouhou diskuzi a věřím, že někomu se může líbit umístění napájecích konektorů téměř ve středu desky. Ovšem osobně toto považují za značně nevhodné a ve skříních, které jsem za poslední 4 roky měl bych s nim rozhodně neuspěl. Nechám proto na každém, ať si udělá vlastní názor v závislosti na své skříni a podmínkách v ní.

Dalším hodnotícím bodem je umístění PCIe a PCI slotů. Prošel jsem hodně obrázků základních desek s nForce4 Ultra a nenašel jsem snad jedinou, která by měla PCIe ×1 sloty umístěné až pod PCIe ×16. Tak by zbylo mnohem více místa na chlazení grafické karty a první klasický PCI slot by šel osadit. Proto se domnívám, že problémem je právě čipová sada a její umístění, které je u výrobců dodržováno (drobnou výjimkou jsou základní desky s nForce4 SLI, které mají jeden PCIe ×16 slot nad a druhý pod čipovou sadou).

Pochválit musím i takovou blbost, jakou je orientace patice okolo procesoru. i když zde se jedná o hodně subjektivní hodnocení. Osobně k testování používám Freezer 64, který při této orientaci socketu předává ohřátý vzduch z CPU přímo zdroji, který ohřátý vzduch ihned "vyplivne" ven. Ale jak jsem psal, jedná se o hodně subjektivní hodnocení a při použití jiného chladiče je situace zase odlišná. Třeba při použití Zalmana nemá cenu o tomto vůbec mluvit.

Z dalších věcí, mě trochu zklamalo umístění ClearCMOS konektoru. Ten je umístěn mezi SATA konektory, floppy konektorem a PCI sloty, tedy v případě plného osazení dost nevhodně. Především, je-li použita karta s větším chladičem jako třeba Radeon X850, je dostupnost ClearCMOS horší.

Téměř za nutnost u tohoto typu desky považuji tlačítka ke spuštění a resetování. Pro normálního uživatele sice nemají žádnou výhodu, ovšem jakmile vám deska leží na stole a snažíte se z ní dostat maximum, je to velmi příjemná pomůcka.


Obr. 04 - Umístění ClearCMOS
Klikněte pro zvětšené

Zde je jasně vidět ono ne zcela ideální umístění ClearCMOS přepínače. Jistě by bylo mnohem lepší, pokud by byl na okraji desky. Ale tam už asi nezbylo místo.


Obr. 05 - Pohled na PCIe ×16 slot
Klikněte pro zvětšení

Opačný pohled na PCIe ×16 a PCI sloty. Zde je krásně vidět, že při osazení PCIe ×16 slotu grafickou kartou již není možné osadit první PCI slot. Co se týká umístění chladiče čipové sady, nemyslím si, že by měl nastat nějaký problém, že by snad měl zavazet.


Obr. 06 - Tlačítka
Klikněte pro zvětšení

Pro overclockery jsou tyto tlačítka velmi příjemným vybavením a není tak nutné neustále brousit po pinech šroubovákem. Ale EPoX v tomto není žádným průkopníkem, jelikož ještě dřív jsme měli tu možnost vidět to u DFI nebo MSI.


Obr. 07 - Pohled na kondenzátory
Klikněte pro zvětšení

I u EPoXu nepodceňují kondenzátory. I když třeba ve srovnání s Abitem jich není tolik a nedosahují takové kapacity. Nicméně i tak patří jejich hodnoty k těm vyšším. Co se týká 16V kondenzátorů, ty pochází od firmy Sanyo, ty 6,3V pak od firmy Hermei.


Obr. 08 - Spodní roh desky
Klikněte pro zvětšení

Spodní okraj a roh desky je značně přeplněný. K dalšímu rozšíření zde je celkem 5 konektorů pro headery, dva slouží pro FireWire a tři pro připojení celkem šesti USB 2.0.

Kondenzátory

Často mi v diskuzi píšete, že údaj o kapacitě a typu kondenzátorů je naprosto zbytečný. Ovšem zde si troufám nesouhlasit. Proto zde mám několik informací o kondenzátorech.
    1. hodnota napětí, která je uvedena na kondenzátorech je označována jako jmenovité napětí (Un).
    2. moderní procesory, především pak Pentia odebírají více než 100A. Čím více procesor odebírá, tím více je potřeba filtrovat. Jenže jeden velký kondenzátor se na desku nevleze, proto se používá více malých. Do hry pak vstupuje klasický faktor, kterým je šetření výrobce.
    3. pouze laicky řečeno (na víc si netroufám), levné kondenzátory mají větší ztrátový činitel a hodně se hřejí, jelikož mají velkou impedanci. Jen doplním, že ztrátový činitel se udává při 50, 100 a 120Hz.
    4. klimatická odolnost je pro kondenzátor poměrně zásadní. Nepředstavujte si nic jiného než teplotu, které jsou kondenzátory vystavované a kterou přežijí. Dříve se používaly méně kvalitní 85°C kondenzátory, ovšem dnes je běžné a normální používat 105°C kondenzátory. Zde se hodí jeden příklad (hodnoty jsou brané z katalogu): pokud je na desce 10 kusů 85°C kondenzátorů, které budou pracovat 1000 hodin při této teplotě, změní se jejich kapacita o 25-40%. Díky tomu bude za necelých 42 dní celková filtrační kapacita jako 6 nových kondenzátorů a zbylé 4 budou nefunkční. A navazuje horší filtrace, menší stabilita a další nepříjemné věci. U dnešních 105°C kondenzátorů se udává provozní doba, po kterou vydří pracovat na této teplotě na 2000 hodin. Pokud překročíte tuto teplotu o 5°C životnost rychle (téměř exponenciálně) klesá na polovinu. Ovšem stejně jako životnost klesá při vysokých teplotách, stoupá při teplotách nižších, i když ne tak výrazně.

Jednoduchým závěrem proto je, že celková kapacita je pro provoz PC velmi důležitá, a i když se nejedná o jediný parametr určující stabilitu a životnost desky, patří mezi ty nejdůležitější. A rovněž nesmíte zapomínat na kvalitní větrání. Zde jen malý dodatek, není nic horšího než mít hodně taktovaného Prescotta a použít chladič jako Frezzer 7, který nefouká na kondenzátory. Doporučuji si na ně šáhnout, pokud podobné řešení provozujete. Při mém testování s P4 XE a Frezzerem 7 jsem se o kondenzátory málem popálil.


Obr. 09 - Kondenzátory s Un 16V

K živení procesoru slouží tří fázové napájení, kde k filtraci je použito trojice 16V kondenzátorů s celkovou kapacitou 4500uF. Tato hodnota je zcela běžná a nevybočuje žádným směrem. Na příklad ve srovnání s Abitem či DFI je ale trochu nižší.


Obr. 10 - Kondenzátory s Un 6,3V

Další stupeň filtrace tvoří celkem šest 3300uF kondenzátorů Hermei. Celková kapacita tak činí velmi slušných 19800uF. To už je velmi slušná hodnota odpovídající konkurenci Abit a DFI.

Konektory


Obr. 11 - Konektory
Klikněte pro zvětšení

U konektorů nás nečeká nic zvláštního, snad jen je škoda, že zde není zrovna šest USB 2.0 konektorů, když pro ně je místo.

Použité čipy - Super I/O


Obr. 12 - Super I/O

Opět starý známý čip z produkce firmy Winbond.

Použité čipy - FireWire


Obr. 13 - FireWire čip

FireWire čip VT6307 od firmy VIA podporuje maximálně rychlost 400Mbps v podání dvou konektorů.

Použité čipy - LAN


Obr. 14 - Síťový čip Vitesse

Síťový čip je v případě všech nForce4 připojen přímo na čipovou sadu, proto se ani nejedná o plnohodnotný čip, ale pouze PHY. Zde od firmy Vitesse, které podporuje maximální rychlost 1Gbit.

Použité čipy - Zvukový kodek


Obr. 15 - Zvukový kodek

Stejně jako u většiny ostatních desek s nForce4 je i EPoX vybaven kodekem Realtek ALC850. Jedná se o 8-kanálový kodek. Ale více si povíme v následující kapitole, kde jsem se snažil postihnout kvalitu zvuku. A že na vás čeká velké překvapení snad ani psát nemusím.