Epson WorkForce M200: černobíle, ale skoro zadarmo
28.5.2013, Milan Šurkala, recenze
V další recenzi multifunkčních zařízení se budeme věnovat černobílé multifunkci Epson WorkForce M200. Jde o originální CISS systém s extrémně nízkými tiskovými náklady. Pojďte se s námi podívat, jaká tato multifunkce vlastně je.
Kapitoly článku:
Rozlišení skeneru
Kapitolu o skeneru začneme testem rozlišení a detailů. Vybral jsem takovou část předlohy, která byla přitisknuta přímo ke sklu (papír se totiž může krabatit a v takových místech se snižuje ostrost). Skener má klasický CIS snímač typický u multifunkcí a maximální rozlišení 1200×2400 dpi.
Test je v podstatě velmi jednoduchý. Provedl jsem měření při všech dostupných rozlišeních od 50 dpi do 2400 dpi (s vynecháním hodnot, které jsou velmi těsně u sebe jako 350 dpi a 360 dpi). Výřezy z nich uvidíte na hlavní úhlopříčce (zleva nahoře směrem doprava dolů). Snímky, které jsou od úhlopříčky vlevo dolů, jsou snímky softwarově zvětšené na zvolené rozlišení. Nemělo by se stát, že snímek softwarově zvětšený bude stejně kvalitní jako ten, který byl v tomto rozlišení naskenovaný hardwarově. V takovém případě by hardwarové rozlišení nepřinášelo nic navíc a ve skutečnosti by bylo nižší.
Mezi 1200 a 2400 dpi je trochu rozdíl, vyšší rozlišení vypadá ostřeji (silnější řádkování). Skutečné rozlišení je tedy někde mezi těmito hodnotami.
To samé vidíte i zde. Vyšší rozlišení přináší schody v kresbě. Vypadá to ale spíše na opakování kresby z rozlišení nižšího (ostatně hardwarově je rozlišení 1200×2400 dpi, tedy v jednom směru opakované).
Technologie úpravy obrazu
Samozřejmostí je možnost nechat si v ovladačích (Epson Scan) provést některé ze základních úprav obrazu. My se na ně nyní dvakrát podíváme (podruhé v příští kapitole).
bez úprav
Skenování proběhlo v rozlišení 300 dpi, což znamená obraz zhruba 2500×3400 pixelů. Toto je výřez o velikosti 550×400 pixelů. Bez úprav vidíte poměrně výrazné řádkování.
doostření
S doostřením bych byl hodně opatrný. Svůj smysl může mít i malých rozlišení, ale už při těch středních bych se mu vyhýbal. Většinou totiž jen zvýrazňuje tiskový rastr nebo tiskové body předloh.
odstranění rastru
Naopak odstraňování rastru funguje velmi slušně, zbavíte se nechtěných artefaktů, ale také přijdete o ostrost.
obnovit barvy
Funkce obnovit barvy zvyšuje kontrast snímku a lehce mění barevné ladění. V zásadě u této testovací stránky nelze nic namítat.
korekce podsvícení
Korekce podsvícení vám umožní změnit bílou barvu papíru, která byla naskenovaná jako šedá na opravdu bílou. Jiné barvy se ale mohou změnit na dost saturované.
odstranění prachu
Jako poslední je tu funkce odstranění prachu, na této scéně ale její efekt těžko posoudíme. V domácím a kancelářském režimu je však možné ještě zapnout funkci upřesnění textu.
bez funkce "upřesnění textu" | s funkcí upřesnění textu |
Jak sami vidíte, tato funkce zvyšuje kontrast i ostrost písma, které se stává výraznějším.