Epson WorkForce WF-5620DWF: vybavený pracant
15.8.2014, Milan Šurkala, recenze
V dnešním testu tiskárny se podíváme na multifunkci Epson WorkForce WF-5620DWF. Ta nabídne možnost tisku, skenování i kopírování, k dispozici je i ADF, fax a bezdrátové rozhraní Wi-Fi. Bude to ideální tiskárna pro malé firmy?
Kapitoly článku:
Rozlišení skeneru
První vlastností skeneru, kterou budeme zkoumat, je jeho reálné rozlišení. Papírově Epson hovoří o 1200×2400 dpi, my se mrkneme podrobněji, kde je pravda (kolik reálně dokáže z tohoto hardwarového rozlišení vytěžit).
Test rozlišení provedeme jako obvykle. Vezmou se výsledky při všech rozlišeních a ty se zvětší a zmenší na všechna testovaná rozlišení. Výchozí snímky jsou v následující tabulce na hlavní úhlopříčce. Zvětšené snímky jsou pod úhlopříčkou, naopak vpravo nahoře nad úhlopříčkou jsou snímky, jejichž rozlišení bylo sníženo. Pokud se stane, že snímek zvětšený na určité rozlišení bude stejně kvalitní a detailní jako snímek naskenovaný přímo v tomto větším rozlišení, je jasné, že toto vyšší rozlišení už není efektivní a nepřináší detaily navíc a skutečně rozlišení je tedy nižší.
Mezi 800 dpi a 1200 dpi (na posledních dvou řádcích) je viditelný rozdíl, skener tedy rozhodně nabídne vyšší rozlišení než 800 dpi. O něco lepší je na posledním řádku i výsledek mezi 1200 a 2400 dpi. Ten je o něco hladší, takže rozlišení skeneru můžeme hodnotit kladně a dosahuje praktické hodnoty přes 1200 dpi.
Podobně to vypadá i zde. 1200 dpi je jasně lepší než 800 dpi a 2400 dpi přináší o trochu lepší detaily než 1200 dpi. Sice ne o mnoho, hlavní rozdíl je ve více hladkých liniích, ale přece.
Technologie úpravy obrazu
Zde se podíváme na technologie, které pomáhají vylepšit skenovaný obraz. Jedná se např. o doostřování, odstraňování prachu a podobně (stejná vylepšení vyzkoušíme i při skenování fotografií na další straně). Přidání okraje zde prezentovat nebudeme (aplikace přidá bílý nebo černý rámeček naskenovanému obrázku).
vypnuto
Toto je výřez z výchozího snímku naskenovaného v rozlišení 300 dpi bez podpůrných technologií.
doostření
Pro předlohy s tiskovým rastrem není doostření zrovna nejlepší nápad, a když už, tak jedině při skenování ve velmi malých rozlišeních, kdy rastr není vidět.
odstranění rastru
Potlačení rastru funguje pěkně, snímek je mnohem hladší, musíte však počítat se ztrátou ostrosti.
obnovit barvy
Obnovení barev zde v podstatě nic neudělalo. Uvidíme později u fotografií, zda se projeví alespoň tam.
korekce podsvícení
Ani u korekce podsvícení jsem nezaznamenal nějaký znatelný účinek.
odstranění prachu
Jako poslední tu máme odstranění prachu. Na tomto obrázku kvůli tiskovému rastru nepůjde nic vidět.