Formac Gallery 1900 - LCD nejen do galerie
29.5.2006, Pavel Kovač, recenze
Většina LCD monitorů se drží zajetých kolejí, co se designu týče. Je zde však pár firem, které jdou proti proudu a snaží se zaujmout právě designem. Jak jsou na tom ovšem s obrazem? Inu račte vstoupit do galerie, vstupné je zdarma.
Kapitoly článku:
- Formac Gallery 1900 - LCD nejen do galerie
- Pohled do útrob a OSD menu
- Testy - odezva, hry, video a stabilita kontrastu
- Testy - pozorovací úhly, barvy a podsvícení
- Testy - interpolace a regulace jasu
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Monitor nemá lesklou obrazovku, a tak není problém jej sledovat z jakéhokoli úhlu. Jak se však chovají barvy a kontrast při změně úhlu? Inu slušně. Je to takový průměr, ale to je pochopitelné vzhledem k technologii. Jediné však nechápu - výrobce uvádí pozorovací úhly 170°/160°, avšak dle praktických testů by si klidně zasloužil 176°/176°. Výrobce svůj produkt v tomto směru lehce podcenil.
Dnes pro vás máme další vylepšení metodiky. Všechny fotky jsou foceny při stejném čase a cloně, a tak lze daleko lépe porovnat úbytek jasu a kontrastu. Fotografie tohoto monitoru jsou v recenzi vyobrazeny jako výřezy (tedy pouze obraz), je to kvůli dost výraznému ulehčení práce při úpravě fotek (průhledný plast).
Při pohledu pod úhlem 45° nedochází k prakticky žádnému barevnému posunu a úbytek kontrastu a jasu je minimální.
Pohled ze strany již odhaluje značný úbytek kontrastu a jasu, avšak barvy se hrdě drží. S-IPS to sice není, ale je to lepší průměr VA panelů.
Pohled zeshora pod úhlem 45° je také stejný jako pohled ze strany. Inu MVA matrice se nezapře.
Pohled shora jen potvrzuje všechny předchozí fotografie.
Barevné podání
Protože se jedná o MVA panel, tak lze předpokládat, že barvy budou daleko lepší než u TN. Je tomu skutečně tak a dokonce v ledasčem je opravdu vynikající.
Bílo-černý přechod (ilustrační foto)
Bíločerný přechod je natolik plynulý a bez výrazného proužkování, že jsem měl téměř pocit, že se jednalo o S-IPS panel. Jen je škoda modrého nádechu díky nemožnosti seřídit barvy pomocí OSD menu.
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,7MB), malý výřez (0,9MB).
Duhový přechod (ilustrační foto)
Duhový přechod se ukázal v tom nejlepším světle. Ukázel jen malinké proužkování. A protože se jedná o 8-bit panel, tak se zde nesetkáme s ditheringem. Malinký problémek jsem zaznamenal s červenou barvou, která byla lehce nažloutlá.
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,6MB), malý výřez (0,8MB).
Zobrazení fotografie (ilustrační foto)
Opět se podíváme na praktičtější test a to test zobrazení fotografií. Prokreslenost žluté barvy je opravdu vynikající. Okvětní lístky jsou od sebe pěkně odděleny a květ působí přirozeným dojmem. Trošku horší je to s červenou barvou. Růže získala lehce oranžový nádech. Nevznikal však problém s "přepálením" barvy.
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (4,3MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Rozlišení bílé a světle šedé barvy je velmi dobré. Hodnota 253/255 je opravdu vynikající. Ještě o stupínek lepší je rozlišení černé barvy a to 1/0 a je tak vlastně maximální možnou hodnotou. Díky tomu je prokreslenost tmavých scén opravdu vynikající. Tento dar byl monitoru věnován matricí MVA.
Podsvícení
Monitor obsahuje čtyři podsvětlovací trubice (to je dnes standard), a tak lze očekávat průměrné podsvícení. Samozřejmě záleží také na rozvodu světla pomocí optických vláken, ale to je obvykle již dobře zvládnuto.
Podsvícení se nemusí z grafu zdát nikterak dobré, ale když si uděláme statistiku, tak je na tom již o dost lépe. Podsvicení s 85% až 100% intenzitou zabírá téměr 77% plochy. To je již celkem dostatečně velká plocha. Jediný závažnější nedostatek je v dolní části obrazovky již nepříjemných 75%. Na druhou stranu je tato situace daleko lepší, než když je v okraji obrazovky intenzita větší než v ostatních částech.