Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu Siemens S20-1W: 20" LCD (16:10)

13.2.2006, Pavel Kovač, recenze
Fujitsu Siemens S20-1W: 20" LCD (16:10)
Širokoúhlé monitory jsou stále žádanější a výrobce Fujitsu Siemens samozřejmě nemůže zůstat pozadu. Tento jeho model, na který se dnes podíváme, se vyznačuje MVA obrazovkou a celohliníkovým zpracováním. Dokonce i cena tohoto modelu je velmi zajímavá. Pojdme se tedy společně podívat, co se pod označením S20-1W skutečně skrývá.

Podání barev



Barvy, ach ty barvy. Věčný to problém u LCD monitorů. Bohužel velká část uživatelů si stále myslí, že LCD prostě nedokáže vyprodukovat barvy srovnatelné s CRT. Když se jich však zeptáte, na jakou že to koukali technologii, tak občas ani nevědí, že jsou v tom nějaké rozdíly. Prostě mají představu LCD = špatné barvy, CRT = perfektní barvy a nemají problémy s odezvou. S odezvou samozřejmě souhlasím, ale barvy? Ty už u MVA/PVA jsou opravdu dobré, nejsou sice dokonalé, ale pokud nejste profesionál fotograf, tak vám většina MVA/PVA panelů bude dostačovat. Já osobně veškeré fotky pro recenze upravuji na již zmiňovaném MVA panelu.


Bílo-černý přechod (Náhled)

Bílo černý přechod je naprosto perfektní. Proužkování prakticky nezpozorujete a jediné, co narušovalo jinak dokonalý obraz, bylo lehké "zvlnění". Sledujete-li přechod, tak se jakoby občas barva vrátí k tmavší a poté přechod pokračuje dál. Je to ovšem viditelné jen při opravdu podrobném zkoumání a při běžné práci si toho nemáte sebemenší šanci všimnout.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,9MB), malý výřez (1,0MB).


Duhový přechod (Náhled)

Duhový přechod opět vykazoval perfektní podání. I když barvy jsou možná až příliš zářivé. S TN+Film technologií to však srovnávat nelze a tento panel vykazuje neporovnatelně lepší výsledek. Porovnám-li s Dell 2405, tak jsou barvy o poznání zářivější, ale například bílá barva je naopak lehce zašedlá.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,4MB), malý výřez (0,7MB).


Zobrazení fotografie (Náhled)

Praktický test zobrazení fotografie ukázal, že ani červená není pro panel problém. Při ručním srovnání barev získáte i pěknou pleťovku.

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (2,5MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé



Hodnoty 2/0 a 253/255 sice nepatří k absolutní špičce, ale na druhou stranu nepředstavují nikterak závažný problém. U filmů je lehce snížena rozlišovací schopnost u tmavých scén.


Podsvícení




Podsvícení obrazovky

Doteď byl monitor prakticky sen a představoval perfektního zástupce své třídy. Bohužel podsvícení není úplně dokonalé. Naštěstí neprosvítá podsvícení okraji obrazovky jak tomu u mnoha panelů panelů bývá, a proto si toho při sledování filmů téměř nevšimnete. Problém by mohl nastat, pokud byste pracovali ve tmě na jednolité (například šedé) ploše, zde si určitě nerovnoměrnosti všimnete.


Interpolace při nižším rozlišení (1280x800)



Pro zachování alespoň přibližného poměru stran jsem zvolil rozlišení 1280x800 (16:10). Není to sice tak velká změna v rozlišení, ale je to asi jediné standardní rozlišení, které podporují grafické karty a hry.


Interpolace textu a obrázku (Pro zvětšení klikněte)

Text si zachovává svoji ostrost a nebyl problém cokoli při tomto režimu přečíst. Není se tedy čeho bát.


Interpolace tenkých čar (Pro zvětšení klikněte)

I interpolace čar nepředstavuje pro panel nepřekonatelný problém. Sice jsme se již setkali i s lepším podáním, ale většina monitorů má naopak daleko horší.