Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GeForce 4 Ti4800SE vs. GeForce 4 Ti4200-8X

8.4.2003, Igor Viduna, recenze
GeForce 4 Ti4800SE vs. GeForce 4 Ti4200-8X
Dnes jsme si pro vás připravili test dvou karet s čipem GeForce 4 Ti. Jednou z nich je Gainward GeForce4 Ultra/750-8x XP Golden Sample. Druhá karta PixelView GeForce4 Ti 4200-8X je pak od u nás méně známého výrobce – od firmy Prolink. Takže půjde o souboj mainstreamových grafických karet...
Dnes jsme si pro vás připravili test dvou karet s čipem GeForce 4 Ti. Jednou z nich je Gainward GeForce4 Ultra/750-8x XP Golden Sample, jejímž srdcem je GeForce4 Ti 4800 SE. Druhá karta  PixelView GeForce4 Ti 4200-8X Ultra je pak od u nás méně známého výrobce – od firmy Prolink. Zde je pak hnací silou samozřejmě grafický čip GeForce4 Ti 4200-8X. Takže půjde o souboj mainstreamových grafických karet...


GeForce4 Ti stokrát jinak?

Jak již bylo řečeno, karta GeForce4 Ultra/750-8x XP Golden Sample i PixelView GeFore4 Ti4200-8X Ultra patří do rodiny v současnosti již poměrně starých (už je tomu přes rok od jejich uvedení), stále však dostatečně výkonných a spolehlivých, grafických čipů GeForce4 Ti.


Obr.01 – logo

Nyní (jenom pro pořádek) zopakujeme asi již všem známé skutečnosti. Dnes je již obecně známo, že rodina GeForce4 Ti evolučně vychází z velmi úspěšné řady GeForce3. A to zejména zvýšením frekvence GPU (Graphic Procesor Unit). Architektura čipu však zůstala na již v té době poměrně zastaralé výrobní technologii 0,15 mikronů. (I když dnes, po zkušenostech s GeForce FX musíme konstatovat – díky bohu.) Proto musela nVidia použít klasický „overclockerský“ trik se zvýšením napětí, aby karta pracovala stabilně. Samozřejmě to není jediná úprava. Výrobce ještě přidal jednu vertexovou pipeline, aby zlepšil chabý výkon GeForce3 při vykreslování scén s použitím Vertex Shaderů.

Také není tajemstvím, proč nVidia tento postup zvolila. Důvodem byl Radeon 8500 (nynější 9100) od ATI, který se na chvíli posadil na pomyslný výkonnostní trůn, což se nVidii vůbec nelíbilo. Že by se historie opakovala? Hardwarově tedy GeForce4 Ti nebyla ničím novým. V současnosti pak nVidia pridala podporu AGP 8x – kódové označení čipů se tak změnilo na NV28.

Malé vylepšení proto slibovala softwarová stránka. Například nás nepřekvapí program pro správu více obrazovek nView. Vylepšení se dočkala i technologie nFiniteFX (tedy Pixel a Vertex Shadery), která byla obohacena o tzv. Advanced Vertex Shaders a dostala tak název nFiniteFX II. Samozřejmostí je vylepšený antialiasing (ačkoliv ne tak jako u Parhelie) – tzv. Accuview Antialiasing.

Vylepšení se karta dočkala i při práci s pamětmi – LightSpeed Memory Architecture je zde taktéž v novější verzi LightSpeed Memory Architecture II.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.