Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Genius NetScroll na PS/2 nebo USB ?

27.9.1999, Jiří Macourek, recenze
Genius NetScroll na PS/2 nebo USB ?
Kolečko a la Genius.
NetScrollSpecifikace


Genius NetScroll na PS/2:

Podpora 2D a 3D funkcí
Podpora Kolečka bez nutnosti instalovat ovladač
Kompatibilita s MS Intelimouse
Doporučeno pro Win98 a Win95 SR2
MOC s DPH cca 290 Kč


Genius NetScroll na USB:

Podpora 2D a 3D funkcí
Hot Plug and Play bez restartu
Podpora USB protokolu na 1,5 Mb/s
Podpora Kolečka bez nutnosti instalovat ovladač
Kompatibilita s MS Intelimouse
Doporučeno pro Win98 a Win95 SR2
MOC s DPH cca 350 Kč


Rozbalujeme

Barevnou krabičku s logem Genius a obrázkem myši v obchodě nepřehlédnete. Verze USB má navíc výrazný červený pruh s bílým nápisem USB. Uvnitř najdeme disketu se softwarem na rozšíření možností Kolečka, návod v Angličtině, Němčině, Francouzštině, Italštině a Španělštině .(pokud jste se s Kolečkem na myši ještě nesetkali budete mile překvapeni, na co všechno může být dobré). Jediný zádrhel je v přiloženém záručním listu. Záruka je zde stanovena na 1 rok, ale na krabičce slibují roky 2. Tak nevím, je-li to marketingový trik, nebo omyl výrobce anebo se snad po rozbalení sníží záruka o rok.


Design

Myška samotná má příjemný prsty ani zápěstí neunavující tvar. Snadno (malou silou) stisknutelná tlačítka a Kolečko s 20 kroky na jedno otočení. Moje verze měly, na rozdíl od obrázku, uprostřed červené logo Genius a zelené kolečko.

Uvnitř se skrývá správně těžká měkká kulička, zajišťující dokonalou citlivost na téměř jakémkoli povrchu. Jeden snímací optický člen pro každý směr (Horizontal, Vertical, a Kolečko). A teď něco zvláštního. Verze USB má jednodušší řešení pro přítlačný váleček na kuličku a také Kolečko je po mechanické stránce daleko jednodušší (rozuměj levnější) než u verze PS/2. Zprvu jsem přičítal rozdíl v tuhosti mačkání kolečka prostě jiné sérii pružinek, ale u myši ver.USB se Kolečko pohybuje v jednoduchém držáčku pouze ve vertikální ose zatímco ve ver.PS/2 je bytelně vypadající pákový mechanismus! Díky tomu se kolečko při stisknutí pohne zároveň mírně kupředu, což je příjemnější. Opravdu. Kdo si nevyzkoušel neuvěří, ale je to tak.


Instalace

Ver. PS/2 zasunete do konektoru myši (podle specifikace PC99) zelené barvy. Zapnete nebo restartujete počítač a je hotovo.
Verzi USB zasunete do konektoru USB a počkáte cca 2 sec. Kdy se na obrazovce mihnou okna "Detekuji nový hardware" a "Instaluji pro něj software: Myš s kolečkem Genius" a je hotovo. Zkrátka toto zařízení pracuje správně.
Podpůrný software Genius MouseMate98 na rozšíření možností Kolečka a nastavování myši je možno instalovat s přiložené diskety. Do lišty se vám hned uhnízdí obličej myšky s očima sledujícíma kurzor. Z tohoto ovládacího panelu lze nastavovat různá “vylepšení” např. otočení směru rolování Kolečka, změna tvaru kurzoru, rychlost rozlišení dvojího poklepání, Looping (s kurzorem vyjedete z obrazu nahoře a přijede dole) atd..

Také zde můžete nastavit v manuálu vychvalovanou funkci EasyJump. Po stisku kolečka se objeví kruhové kontextové menu, s osmi možnostmi (zavřít okno, skok na horizontální nebo vertikální rolovací lištu, menu Start, spuštění internetového prohlížeče, help, pohybem myši rolovat na všechny strany a ovládací panel MouseMate98), které buďto nepoužíváte tak často nebo mají horkou klávesu jinde (menu Start). Přičemž změnit můžete pouze volbu spuštění prohlížeče a to na 7 vyjmenovaných funkcí prohlížeče. Tak tohle není dobré, ale snad to spraví další verze.


Citlivost

USB verze periferií by měly být přesnější a s lepší reakční dobou. A je to tak. Rozdíl uvidíte na první pohled. PS/2 ver. při trošku rychlejším pohybu po ploše! dělá za sebou jakousi `mlhu` kdežto USB ver. je krásně ostrá. Tady zajásají všichni grafici, konstruktéři a hráči akčních titulů.


Hodnocení

Genius NetScroll je povedená myška s kolečkem, ve ver. USB výtečně citlivá. Vzhledem k cenovému rozdílu cca 60Kč je jasná volba USB. V podpůrném softwaru je třeba zlepšit možnosti nastavení funkce EasyJump, snad v nové verzi.