Gigabyte AB350-Gaming 3, aneb na co X370?
27.4.2017, Jan Vítek, recenze
AMD spojilo představení procesorů Ryzen 5 se čtyřmi či šesti jádry s čipsetem B350, a to nejen kvůli lépe připravenému BIOSu. Jde prostě o střední třídu desek pro střední třídu Ryzenů, ovšem má vůbec běžný uživatel důvod si i pro výkonné Ryzen 7 vybrat X370?
Kapitoly článku:
- Gigabyte AB350-Gaming 3
- Pohled na základní desku
- BIOS a jeho nastavení
- Speciální výbava
- Test chlazení
- Závěrečné hodnocení
BIOS a jeho nastavení
Uvedené screenshoty ukazují BIOS testovací verze N3, která byla určena pro test procesorů Ryzen 5 přičemž Gigabyte později v dubnu vypustil do světa oficiální verzi F6, která je také založena na AGESA 1004a. Grafické rozhraní použitého BIOSu je zcela stejné jako na deskách Gigabyte pro moderní procesory Intel. Prostředí je laděno do červené barvy a máme tu také dva vysunovací panely s nabídkou, a to dole a vpravo. Jinak jde ale stále o známé prostředí s několika záložkami, z nichž je nejzajímavější ta první, a sice M.I.T. Právě zde si můžeme přetaktovat procesor nebo paměti s notným přispěním podrobného nastavení napájecího napětí.
Pro přetaktování procesorů Ryzen toho nemusíme ani moc umět, pokud vám ovšem nejde o každý megahertz. Pokud nechcete využít rovnou aplikaci Ryzen Master, můžete si prostě v menu M.I.T. zvolit násobič, který by náš procesor měl zvládnout. Procesory Ryzen by měly dobře pracovat na 4 GHz a na vzduchovém chlazení mají potenciál vyšplhat až na 4,2 GHz, ale k tomu už bude zapotřebí zvyšovat napětí, což bude zvyšovat spotřebu i výdej tepla. Pokud máte zájem o rozumné přetaktování, pak zkuste nezvyšovat napájecí napětí a jen otestujte, na jaký násobič je procesor s výchozím napětím stabilní. Získáte výkon navíc s jen minimálně zvýšenou spotřebou.
BIOS zde také nabízí zajímavou možnost, a sice snížení počtu jader (Downcore Control), a to včetně té volby, jaká jádra z kterého ze dvou CCX mohou být zapnuta. Je to vidět třeba na volbách FOUR 2+2 a 4+0, což znamená, že v prvním případě budou zapnuta vždy dvě jádra v obou CCX a v druhém bude jedno CCX zcela vypnuto. Jaký v tom je rozdíl? Především v tom, že FOUR 2+2 nám dá k dispozici plných 16 MB L3 cache, zatímco FOUR 4+0 jen 8 MB, protože druhá polovina cache zůstane ve vypnutém CCX. Zajímavé je, že nabídka Downcore Control zahrnovala až šest jader i v případě, že byl instalován pouze čtyřjádrový Ryzen 5 1500X. I ten má dva CCX, ale se čtyřmi jádry natvrdo deaktivovanými, takže volba SIX (3+3) nám nic nepřinese.
Stejně tak si můžete pomocí volby SMT Mode vypnout funkci SMT, čili logická jádra. Další volby ostatních záložek BIOSu jsou celkem obvyklé: