Gigabyte AB350-Gaming 3, aneb na co X370?
27.4.2017, Jan Vítek, recenze
AMD spojilo představení procesorů Ryzen 5 se čtyřmi či šesti jádry s čipsetem B350, a to nejen kvůli lépe připravenému BIOSu. Jde prostě o střední třídu desek pro střední třídu Ryzenů, ovšem má vůbec běžný uživatel důvod si i pro výkonné Ryzen 7 vybrat X370?
Kapitoly článku:
Test chlazení
Pro test chlazení byl použit procesor AMD Ryzen 1600X, procesorový chladič AMD BOX "Wraith Max" a paměti DDR4 od firmy GeIL. Jako grafická karta nám mohla posloužit moderní a na chlazení náročná karta MSI s čipem NVIDIA GeForce GTX 1080. A v dalším slotu PCI Express bylo SSD OCZ RevoDrive 350.
Sestava byla uložena v recenzované skříni Cooler Master CM 690 II Advanced, což je sice již trošku starší, ale i tak stále dobře využitelný model. V našem případě šlo o chlazení základní desky, čili její čipové sady a napájecí oblasti, které jsou jediné opatřeny chladiči. Dle předpokladů s chlazením nebude velký problém stejně jako u jiných moderních základních deskek. A pak 95W procesory Ryzen se také nedají považovat za energeticky náročné, zvláště při srovnání se starší generací FX.
Co se týče čipové sady, pak čipy Promontory, mezi něž patří i použitý b350, už nelze považovat ani za plnohodnotné southbridge. Samotný procesor má totiž i linky pro SSD či rozhraní USB, takže na čipset už toho moc nezbývá, a tak bude jeho spotřeba minimální.
Počítačová skříň, aby to deska neměla úplně nejlehčí, byla vybavena jen jedním zadním 120mm ventilátorem. Teploty jsme pak měřili pomocí infračerveného teploměru Fluke 62 Mini s fixně nastavenou emisivitou na 0,95 (hodí se pro většinu materiálů), čili na povrchu chladičů. To proto, abychom vyloučili případně špatně fungující čidla, přičemž k výsledné teplotě si pak můžeme přičíst kolem 4 - 6 °C, abychom získali teplotu samotných chlazených součástek. Zde je celá sestava:
- Základní deska AMD AM4: Gigabyte AB350-Gaming 3
- Chladič procesoru: AMD BOX "Wraith Max"
- Paměti: 2x 8 GB DDR4-3200 MHz - GeIL GEX416GB3200C16DC
- Napájecí zdroj: LEPA G1000 (1000 W)
- Grafická karta: MSI GeForce GTX 1080 Gaming X
- SSD: OCZ RevoDrive 350
- OS: Windows 10 64bit
Sestava byla testována při okolní teplotě 22°C celkem třikrát, a to jednak při provozu v klidu, kdy byla teplota odečtena ihned po otevření bočnice poté, co čidlo na čipové sadě ukázalo, že se přestala měnit. Stejným způsobem pak byla měřena i v dalších dvou případech, tedy při plně zatíženém procesoru pomocí Prime95 a pak při opakovaném testu 3DMark Vantage.
Chladič čipové sady
|
Chladič napájení
|
|
Sestava v klidu |
37 °C
|
42 °C
|
100% zatížený procesor |
38 °C
|
44 °C
|
3DMark Vantage |
42 °C
|
45 °C
|
Zahřívání MOSFETů a čipové sady je na této desce hluboko v normě, což bylo očekáváno, neboť některé ani chladičem opatřeny nejsou a jejich teplota byla mírně nad 50 °C. Zvýšená teplota chladiče čipové sady v zátěži 3DMarkem jde spíše na vrub chladiče grafické karty, který čipset ohřívala, ale na zcela bezpečné hodnoty.