Gigabyte GA-MA790FX-DQ6: konečně High-End pro AMD
12.11.2007, Petr Popelka, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na horkou novinku ze stáje Gigabyte, která disponuje zbrusu novou a dlouho očekávanou čipovou sadou AMD 790FX. Ta s sebou přináší nejen podporu pro nové Phenomy spojené se socketem AM2+, ale také Hyper Transport 3.0, PCI Express 2.0 a podporu ATI CrossFireX pro celkem až 4 grafické karty. Dnes recenzovaná deska s aktuální cenou okolo 5 700,- CZK zastupuje High-End pro AMD platformu a pozvolna se dostává do našich e-shopů.
Kapitoly článku:
- Gigabyte GA-MA790FX-DQ6: konečně High-End pro AMD
- Osazení desky
- BIOS a softwarová výbava
- Chlazení, přetaktování a spotřeba systému
- Testy procesoru a paměťového subsystému
- Testy grafiky, diskového řadiče a zvuku
- Závěrečné hodnocení
V dnešní recenzi byla použita metodika, se kterou jste se setkali při sérii recenzí základních desek s čipsetem AMD 690G. Testy tedy neprobíhaly v počítačové skříni, ale mimo ni a také byly použity shodné verze programů/ovladačů jako v případě již zmíněných základních desek s čipsetem AMD 690G, aby byly naměřené výsledky porovnatelné. Nemusíte se ale bát, že přijdete o praktické teplotní testy, ty byly provedeny 2x a to jednou mimo skříň (údaje v grafech) a podruhé s deskou usazenou ve skříni, dle nové metodiky, kterou jsme si představili v recenzi základní desky MSI P35 Neo2-FR.
Stejně jako výkonnostní testy, tak i přetaktování, měření teploty a spotřeby probíhalo s referenční sestavou o této konfiguraci:
Pro porovnání spotřeby, teplot a samozřejmě také výkonu nám posloužily následující základní desky:
Barevné odlišení desek podle čipových sad:
Ještě poznámka k základní desce Gigabyte GA-M68SM-S2. Kus, který jsem měl k dispozici a který je součástí našich testů, nezastupuje finální podobu této desky. Berte tedy prosím v úvahu, že výkon může být do jisté míry limitován beta verzí BIOSu a také návrhem PCB (jeho rozvržením i osazením), které ještě není ve své finální podobě.
* V případě dnes recenzované desky byl použit novější ovladač čipsetu (SouthBridge) a to ve verzi 8.39
V této části se podíváme blíže na systém chlazení naší desky. Je použit systém pasivů vzájemně propojených za pomoci několika Heat-Pipe, označovaný jako Silent-Pipe. Ten je ještě doplněn o tepelné rozvaděče na spodní straně desky.
Chladič MOSFETů spojený jednou Heat-Pipe s pasivem na NorthBridge a druhá (vrchní) se NorthBridge pouze dotýká a pokračuje k SouthBridge.
Chladič NorthBridge
Chladič SouthBridge
Samozřejmě jsem si neodpustil desku zbavit systému chlazení, bez něhož vypadá takto:
Detaily čipů jste si mohli prohlédnout v 1. kapitole dnešní recenze, zbývají tedy již jen fotografie demontovaného systému chlazení. Kontakt chladičů se SouthBridge i NorthBridge byl bezproblémový, bohužel nemůžu to samé říct o chladičí MOSFETů, který zde byl spíše na okrasu. Fyzicky se totiž dotýkal pouze asi 6 až 8 krajních MOSFETů a zbytek nebyl s chladičem v kontaktu, což bylo způsobeno lehkým prohnutím desky v kombinaci s nedostatečným přítlakem chladiče.
Veškeré teplotní testy probíhaly při teplotě okolního prostředí v rozmezí 24 až 25°C. Výjimkou je základní deska Gigabyte GA-MA69GM-S2H, jejíž testy probíhaly při teplotě okolního prostředí 22°C. Po spuštění počítače, kdy systém nebyl nijak zatížen (plocha systému Windows), se teploty během přibližně 15 minut vyšplhaly ke 48 až 49°C pro celý systém chlazení (Musím pochválit čidlo v BIOSu, které ukazovalo teplotu jen nepatrně nižší - přibližně 45°C). Tento údaj naleznete v grafech pro možnost porovnání s ostatními, stejným způsobem testovanými, deskami.
Při následném měření, kdy byla deska usazena v uzavřené skříni Cooler Master Mystique 632 se dvěma 12cm ventilátory byla teplota naměřena v průměru o 5°C nižší - tj. 44°C což je opravdu báječný výsledek, uvážíme-li, že tu hovoříme o High-End čipsetu. V tomto směru dnes recenzované deska s novým čipsetem určitě nezklamala.
Po 30minutové zátěži pomocí programů Orthos a 3DMark03 se teplota NorthBridge (i celého systému chlazení) dostala k 60°C mimo skříň a k výrazně pozitivnějším 51°C v naší testovací skříni.
Na tuto část jistě mnozí z vás netrpělivě čekali, já jen připomenu to, co jsem zmiňoval již v kapitole věnující se BIOSu, tuto desku jsme měli pro testy k dispozici v době, kdy byla dostupná pouze jediná - první verze BIOSu, kvůli čemuž rozhodně nelze očekávat zázraky. Zjišťování maximální frekvence FSB probíhalo se sníženým násobičem HT a samozřejmě i se sníženým násobičem CPU, od kterého se odvíjel i nízký takt pamětí. Přetaktování nedopadlo nejhůře a myslím, že výsledná a zcela stabilní hodnota 318 MHz nikoho neurazí.
K dosažení tohoto taktu nebylo potřeba nijak hýbat s napětími pro HTT nebo čipset, přičemž i frekvence PCI-Express mohla zůstat na výchozích 100 MHz. Zvyšování napětí či snížení násobiče HT ani jiné ladění k lepšímu výsledku nepomohlo. S frekvencí Bus speed vyšší jak 318 MHz deska nenaběhla a nebo naběhla s chybou OC a dala uživateli na výběr z několika profilů jako poslední známé nastavení, výchozí nastavení či aktuální nastavení.
Desku musím moc pochválit za chování během taktování. U taktování podobných desek (tím myslím desky obecně; tj. i pro platformu Intel) se obvykle projevuje vypínání/zapínání desky, kdy si deska jakýmsi způsobem testuje nastavení OC. Toto vypnutí/zapnutí probíhá i několikrát za sebou (pokud se to s takty moc přežene nebo se chybně nastaví latence, občas dochází i k nekonečnému cyklování vypnutí/zapnutí), kdy dostávájí na frak všechny pevné disky, které opakovaně roztáčí ploty, zastavují - parkují hlavičky a ihned se zase roztáčejí... Sám jsem si zvykl při pokusech s novou deskou pevné disky odpojit od napájení, protože pokud se jedná o opravdu pokročilé ladění, kdy člověk zjišťuje i nejlepší možné latence a jiné, tak je tento efekt vypnutí/zapnutí zopakován opravdu mnohokrát a pevným diskům takovéto zacházení rozhodně neprospívá. Proč o tom ale mluvím - u dnes recenzované desky tento efekt není. Desku zapnete a dokud ji znovu nevypnete, tak jednoduše běží. Po nastavení BIOSu a jeho uložení se deska restartuje, tento restart obvykle trvá déle (zřejmě probíhá několikrát, ale bez jakéhokoliv přerušení napájení pro komponenty) a následně naběhne buďto s novým nastavením a nebo s tabulkou, která vás informuje o neúspěšném naběhnutí/nastavení BIOSu a dá vám na výběr z několika výše jmenovaných profilů, včetně možnosti ihned vstoupit do prostředí BIOSu a provést nastavení znovu. Párkrát se mi ale během ladění BIOSu stalo, že deska jednoduše neneběhla vůbec a to ani po vypnutí či odpojení od napájení - bylo pak nutné resetovat spojením dvojice pinů nastavení paměti CMOS.
Abych to shrnul, ve výsledku taktování opravdu probíhalo bez problémů a věřím, že jakmile se odladí BIOS, dočkáme se velmi zajímavých výsledků.
Ještě nabízím jeden screenshot, kdy byla testována stabilita systému s navýšeným taktem CPU - systém byl zcela stabilní. Teplota chladičů v testovací skříni při dlouhodobé plné zátěži vzrostla o cca 5 °C na výsledných 55°C.
Taktování pamětí v případě dnešní recenze bohužel nemělo žádný výsledek. Nejednalo se o problém ze strany základní desky, během testů se však objevil problém s jedním paměťovým modulem, který nejprve způsoboval nestabilitu a později s ním deska odmítala naběhnout. Nic není bezchybné, jeden z paměťových modulů zkrátka odešel do křemíkového nebe, takže tato recenze bude zřejmě poslední, ve které jste se setkali s paměťovými moduly OCZ Reaper HPC 2x1 GB.
Pouze doplním, že na vině určitě nebyla základní deska - ta navíc neumožňovala nastavit vyšší napětí pro paměti jak 2,3 V, což je výrobcem deklarované napětí pro tyto moduly s taktem 1066 MHz. Myslím si ale, že by nebyl problém dosáhnout taktu nad 1100 MHz, jako v případě jiných desek. Poslední dosažená frekvence, kdy se ještě paměti chovaly korektně a systém se zdál být stabilní, se pohybovala okolo 1080 MHz.
Nový čipset RD790 použitý na dnes recenované základní desce nám ukázal, že High-End je realizovatelný i s poměrně nízkými teplotami, měření spotřeby ale bohužel nízkou spotřebu nového čipsetu nepotvrdilo a budeme-li uvažovat i určitou chybu měření, vychází nám stejné hodnoty jako v případě desek s čipsety nForce.
Měřena byla spotřeba samotné sestavy se dvěma pevnými disky (bez monitoru a jiných periferií) s aktivní technologií Cool&Quiet. Konkrétní hodnoty se odečítaly po 30 minutách nečinnosti (po zahřátí sestavy) a následně po 30minutovém plném zatížení pomocí programů Orthos a 3DMark03. V grafech jsou zahrnuty základní desky, které během měření využívaly své integrované grafické jádro a základní desky osazené referenční GeForce 8800GTS.
Konfigurace referenční sestavy
Stejně jako výkonnostní testy, tak i přetaktování, měření teploty a spotřeby probíhalo s referenční sestavou o této konfiguraci:
- Základní deska: Gigabyte GA-MA790FX-DQ6
- Procesor: AMD Athlon 64 X2 5000+ (frekvence 2,60 GHz; jádro Windsor; 90nm výrobní technologie; 2x512 KB L2 cache)
- Chladič CPU: Noctua NH-U12F (12cm ventilátor při 1 200 rpm)
- Operační paměť: OCZ Reaper HPC 2x1 GB (OCZ2RPR10662GK; 1066 MHz; 5-5-5-15 2T; 2,3 V)
- Grafická karta: Asus NVIDIA GeForce 8800GTS 640MB
- Pevný disk (systémový): WD3200AAJS
- Pevný disk (pro testy diskového řadiče): WD5000KS
- Napájecí zdroj: Chieftec GPS-500AB A (maximální výkon 500 W)
Pro porovnání spotřeby, teplot a samozřejmě také výkonu nám posloužily následující základní desky:
- Biostar TA690G AM2 (mATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- Gigabyte MA-GA69GM-S2H (mATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- Asus M2A-VM HDMI (mATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- Sapphire PE-AM2RS690MH (mATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- Gigabyte GA-MA69G-S3H (FullATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- MSI K9AG Neo2-Digital (FullATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
- Gigabyte GA-MA69VM-S2 (mATX; čipová sada AMD 690V - IGX Radeon X1200)
- MSI K9AG Neo (FullATX; čipová sada AMD 690V; IGX Radeon X1200)
- Abit AN-M2HD (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 630a; IGX GeForce 7050)
- Abit AN-M2 (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 630a; IGX GeForce 7025)
- Gigabyte GA-M68SM-S2 (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 630a; IGX GeForce 7025)
- Asus M2N-VM DH (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 430; IGX GeForce 6100)
- Gigabyte GA-M61P-S3 (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 430; IGX GeForce 6100)
- Gigabyte GA-M61SME-S2 (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 405; IGX GeForce 6100)
- Asus M2N-E SLI (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 500 SLI)
- Gigabyte GA-M57SLI-S4 (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 570 SLI)
Barevné odlišení desek podle čipových sad:
- AMD 690G/V (Radeon X1200/X1250) - červená
- NVIDIA nForce 630a (GF 7025/7050) - světle zelená
- NVIDIA nFore 430 a 405 (GF 6100) - zelená
- NVIDIA nForce 500 SLI a nForce 570 SLI - tmavě zelená
- Aktuálně recenzovaná deska - oranžová
Ještě poznámka k základní desce Gigabyte GA-M68SM-S2. Kus, který jsem měl k dispozici a který je součástí našich testů, nezastupuje finální podobu této desky. Berte tedy prosím v úvahu, že výkon může být do jisté míry limitován beta verzí BIOSu a také návrhem PCB (jeho rozvržením i osazením), které ještě není ve své finální podobě.
Software a verze ovladačů
- Operační systém: Windows XP (Service Pack 2)
- Ovladače SouthBridge AMD/ATI a integrovaného grafického jádra: Catalyst v7.7*; ovladače čipové sady NVIDIA nForce 405/430: nForce v11.09; ovladače čipové sady NVIDIA nForce 500: v9.16; ovladače čipové sady NVIDIA nForce 630a: v14.10; ovladače grafických karet NVIDIA: ForceWare v162.18
- DirectX 9.0c červen 2007
- Realtek HD audio driver v1.72 (případně v1.68 ATI HDMI audio); C-Media Audio driver v5.12.8.1802; SoundMAX Audio Driver v5.12.1.61.10
* V případě dnes recenzované desky byl použit novější ovladač čipsetu (SouthBridge) a to ve verzi 8.39
Chlazení
V této části se podíváme blíže na systém chlazení naší desky. Je použit systém pasivů vzájemně propojených za pomoci několika Heat-Pipe, označovaný jako Silent-Pipe. Ten je ještě doplněn o tepelné rozvaděče na spodní straně desky.
Chladič MOSFETů spojený jednou Heat-Pipe s pasivem na NorthBridge a druhá (vrchní) se NorthBridge pouze dotýká a pokračuje k SouthBridge.
Chladič NorthBridge
Chladič SouthBridge
Samozřejmě jsem si neodpustil desku zbavit systému chlazení, bez něhož vypadá takto:
Detaily čipů jste si mohli prohlédnout v 1. kapitole dnešní recenze, zbývají tedy již jen fotografie demontovaného systému chlazení. Kontakt chladičů se SouthBridge i NorthBridge byl bezproblémový, bohužel nemůžu to samé říct o chladičí MOSFETů, který zde byl spíše na okrasu. Fyzicky se totiž dotýkal pouze asi 6 až 8 krajních MOSFETů a zbytek nebyl s chladičem v kontaktu, což bylo způsobeno lehkým prohnutím desky v kombinaci s nedostatečným přítlakem chladiče.
Měření teploty
Veškeré teplotní testy probíhaly při teplotě okolního prostředí v rozmezí 24 až 25°C. Výjimkou je základní deska Gigabyte GA-MA69GM-S2H, jejíž testy probíhaly při teplotě okolního prostředí 22°C. Po spuštění počítače, kdy systém nebyl nijak zatížen (plocha systému Windows), se teploty během přibližně 15 minut vyšplhaly ke 48 až 49°C pro celý systém chlazení (Musím pochválit čidlo v BIOSu, které ukazovalo teplotu jen nepatrně nižší - přibližně 45°C). Tento údaj naleznete v grafech pro možnost porovnání s ostatními, stejným způsobem testovanými, deskami.
Při následném měření, kdy byla deska usazena v uzavřené skříni Cooler Master Mystique 632 se dvěma 12cm ventilátory byla teplota naměřena v průměru o 5°C nižší - tj. 44°C což je opravdu báječný výsledek, uvážíme-li, že tu hovoříme o High-End čipsetu. V tomto směru dnes recenzované deska s novým čipsetem určitě nezklamala.
Po 30minutové zátěži pomocí programů Orthos a 3DMark03 se teplota NorthBridge (i celého systému chlazení) dostala k 60°C mimo skříň a k výrazně pozitivnějším 51°C v naší testovací skříni.
Maximální FSB a testování obecně
Na tuto část jistě mnozí z vás netrpělivě čekali, já jen připomenu to, co jsem zmiňoval již v kapitole věnující se BIOSu, tuto desku jsme měli pro testy k dispozici v době, kdy byla dostupná pouze jediná - první verze BIOSu, kvůli čemuž rozhodně nelze očekávat zázraky. Zjišťování maximální frekvence FSB probíhalo se sníženým násobičem HT a samozřejmě i se sníženým násobičem CPU, od kterého se odvíjel i nízký takt pamětí. Přetaktování nedopadlo nejhůře a myslím, že výsledná a zcela stabilní hodnota 318 MHz nikoho neurazí.
K dosažení tohoto taktu nebylo potřeba nijak hýbat s napětími pro HTT nebo čipset, přičemž i frekvence PCI-Express mohla zůstat na výchozích 100 MHz. Zvyšování napětí či snížení násobiče HT ani jiné ladění k lepšímu výsledku nepomohlo. S frekvencí Bus speed vyšší jak 318 MHz deska nenaběhla a nebo naběhla s chybou OC a dala uživateli na výběr z několika profilů jako poslední známé nastavení, výchozí nastavení či aktuální nastavení.
Desku musím moc pochválit za chování během taktování. U taktování podobných desek (tím myslím desky obecně; tj. i pro platformu Intel) se obvykle projevuje vypínání/zapínání desky, kdy si deska jakýmsi způsobem testuje nastavení OC. Toto vypnutí/zapnutí probíhá i několikrát za sebou (pokud se to s takty moc přežene nebo se chybně nastaví latence, občas dochází i k nekonečnému cyklování vypnutí/zapnutí), kdy dostávájí na frak všechny pevné disky, které opakovaně roztáčí ploty, zastavují - parkují hlavičky a ihned se zase roztáčejí... Sám jsem si zvykl při pokusech s novou deskou pevné disky odpojit od napájení, protože pokud se jedná o opravdu pokročilé ladění, kdy člověk zjišťuje i nejlepší možné latence a jiné, tak je tento efekt vypnutí/zapnutí zopakován opravdu mnohokrát a pevným diskům takovéto zacházení rozhodně neprospívá. Proč o tom ale mluvím - u dnes recenzované desky tento efekt není. Desku zapnete a dokud ji znovu nevypnete, tak jednoduše běží. Po nastavení BIOSu a jeho uložení se deska restartuje, tento restart obvykle trvá déle (zřejmě probíhá několikrát, ale bez jakéhokoliv přerušení napájení pro komponenty) a následně naběhne buďto s novým nastavením a nebo s tabulkou, která vás informuje o neúspěšném naběhnutí/nastavení BIOSu a dá vám na výběr z několika výše jmenovaných profilů, včetně možnosti ihned vstoupit do prostředí BIOSu a provést nastavení znovu. Párkrát se mi ale během ladění BIOSu stalo, že deska jednoduše neneběhla vůbec a to ani po vypnutí či odpojení od napájení - bylo pak nutné resetovat spojením dvojice pinů nastavení paměti CMOS.
Abych to shrnul, ve výsledku taktování opravdu probíhalo bez problémů a věřím, že jakmile se odladí BIOS, dočkáme se velmi zajímavých výsledků.
Ještě nabízím jeden screenshot, kdy byla testována stabilita systému s navýšeným taktem CPU - systém byl zcela stabilní. Teplota chladičů v testovací skříni při dlouhodobé plné zátěži vzrostla o cca 5 °C na výsledných 55°C.
Taktování pamětí
Taktování pamětí v případě dnešní recenze bohužel nemělo žádný výsledek. Nejednalo se o problém ze strany základní desky, během testů se však objevil problém s jedním paměťovým modulem, který nejprve způsoboval nestabilitu a později s ním deska odmítala naběhnout. Nic není bezchybné, jeden z paměťových modulů zkrátka odešel do křemíkového nebe, takže tato recenze bude zřejmě poslední, ve které jste se setkali s paměťovými moduly OCZ Reaper HPC 2x1 GB.
Pouze doplním, že na vině určitě nebyla základní deska - ta navíc neumožňovala nastavit vyšší napětí pro paměti jak 2,3 V, což je výrobcem deklarované napětí pro tyto moduly s taktem 1066 MHz. Myslím si ale, že by nebyl problém dosáhnout taktu nad 1100 MHz, jako v případě jiných desek. Poslední dosažená frekvence, kdy se ještě paměti chovaly korektně a systém se zdál být stabilní, se pohybovala okolo 1080 MHz.
Spotřeba sestavy
Nový čipset RD790 použitý na dnes recenované základní desce nám ukázal, že High-End je realizovatelný i s poměrně nízkými teplotami, měření spotřeby ale bohužel nízkou spotřebu nového čipsetu nepotvrdilo a budeme-li uvažovat i určitou chybu měření, vychází nám stejné hodnoty jako v případě desek s čipsety nForce.
Měřena byla spotřeba samotné sestavy se dvěma pevnými disky (bez monitoru a jiných periferií) s aktivní technologií Cool&Quiet. Konkrétní hodnoty se odečítaly po 30 minutách nečinnosti (po zahřátí sestavy) a následně po 30minutovém plném zatížení pomocí programů Orthos a 3DMark03. V grafech jsou zahrnuty základní desky, které během měření využívaly své integrované grafické jádro a základní desky osazené referenční GeForce 8800GTS.