Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Goldmax Storm: 15,4" v herním provedení

14.8.2009, Jan Vítek, recenze
Goldmax Storm: 15,4" v herním provedení
Dnes je na řadě notebook Goldmax Storm, což je vyloženě herní systém s 15,4" obrazovkou a především výkonným hardwarem. V České a Slovenské republice je prodáván společností Goldmax Laptops, která je zde jediným oficiálním distributorem Eurocom Corporation, jež se zasadila o prosazení notebooků označovaných jako Desktop Replacement, tedy náhrada za desktopy.

Hardware


Mozkem počítače je procesor Intel Core 2 Duo P8600, jenž pracuje na výchozí frekvenici 2,4 GHz při násobiči 9x. Procesor má jinak k dispozici celkem 3 MB L2 cache a na každé jádro také 32 kB instrukční a 32 kB datové L1 cache. Vychází z jádra s kódovým označením Penryn pracujícím s napětím v rozmezí 1,00 - 1,25, alespoň dle specifikací, vyráběném 45nm technologií a spotřebujícím maximálně 25 W, což je jeho TDP.



Mezi podporované technologie patří Enhanced Intel Speedstep, EM64T (díky tomu můžeme pracovat se 64bitovou verzí Windows Vista), Virtualization Technology a také Executive Disable Bit. Díky Enhanced Speedstep tento procesor umí dle potřeby měnit násobič dle zatížení, což je zde také využito.

Jde tedy především o funkci skrytou za tlačítko M nad klávesnicí. To přepíná počítač mezi normálním a tichým módem, ovšem jaký je mezi nimi rozdíl? Ten je velmi prostý. Normální mód dovoluje změnu násobiče procesoru z 9x na 6x, čímž se v nečinnosti podtaktuje z 2,4 GHz na 1,6 GHz. A stejně tak napětí se sníží z 1,250 V na 1,038 V. Tichý mód pak procesor jen zablokuje v podtaktovaném stavu, takže jej k vyššímu výkonu nevybudí ani stoprocentní zátěž. To skutečně funguje, protože po nataktování na nominální frekvenci téměř okamžitě zareaguje chlazení zvýšenými otáčkami, a tedy i hlučností.



Čipová sada tu pochází rovněž od Intelu a jde o kombinaci northbridge PM45 a southbridge ICH9-M (82801M) a vše je usazeno na základní desce CLEVO M860TU. Vzhledem k tomuto všemu můžeme bezpečně mluvit o platformě Intel Centrino 2 - Montevina.

Paměti typu DDR3-1066 máme celkem 4 GB, které budou na 64bitovém operačním systému bezezbytku využity. Dle CPU-Z jsou nastaveny na časování 8-8-8-20 (CL, tRCD, tRP, tRAS).



Výpis z SPD čipu však ukáže, že dokáží pracovat i na 667MHz frekvenci, ale při patřičně zvýšeném časování, i když stejném napětí 1,5 V.



Na modulu MXM-III pro notebookové grafické karty je umístěn čip NVIDIA GeForce 9800M GT, jehož jádro vychází z NVIDIA G92 M, je vyráběno 65nm procesem a podporuje API DirectX 10 se Shader Modelem 4.0.



GPU-Z tuto kartu identifikuje správně, a tak se můžeme třeba dozvědět, že GPU má k dispozici 96 shaderových jednotek, 16 ROP a připojeno je 256bitovou sběrnicí k 512 MB paměti typu GDDR3 s propustností 51,1 GB/s, A co se týče frekvencí, pak GPU pracuje na 500 MHz, jeho shadery na 1250 MHz a paměti na 800 MHz (1600 DDR). Pokud počítač ale necháme v klidu, frekvence jádra klesne na 200 MHz a pamětí dokonce na 100 MHz, alespoň dle údajů GPU-Z. Teplota se tak drží na příjemných cca 50 °C.


U herního počítače je také důležité mít rychlý pevný disk, či rovnou kvalitní SSD. Zde se o tuto práci postará ST9250421ASG - 250GB model Seagate Momentus 7200.3, jenž se otáčí rychlostí 7200 RPM, má rozhraní Serial ATA 3 Gb/s a vyrovnávací paměť s kapacitou 16 MB. A nakonec se můžeme zmínit ještě o mechanice Opticarc DVD-RW AD-750S, což je 8x Multi DVD-R/W vypalovačka pracující rovněž s médii Dual Layer.


Software


Jak jsem již psal, kromě 64bitových Windows Vista Ultimate 64 se zde příliš mnoho softwaru nedočkáme, i když jednak nejde o prodejní verzi a potom u ostatních notebooků dostáváme spíše jen freewarové programy, nebo zkušební a časem omezené verze.

Tu je tedy jinak nainstalován BisonCam pro využívání webkamery. Na první pohled jde o normální a graficky nepřeplácanou aplikaci určenou nejen pro nainstalovanou kameru. BisonCam zde správně detekuje dostupnou webkameru i mikrofon a nabídne zachytávání fotografií i videí s audiem. Dále to je třeba funkce zoomu a nastavení rozlišení až do rozlišení 1600 x 1200.

Hotkey zobrazuje OSD informace třeba při změnách podsvícení nebo při přepínání mezi režimy Normal a Silent, Protector Suite QL 5.6 tu je pro ovládání čtečky otisků prstů a pak tu jsou v podstatě již jen ovladače.