Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Goldmax Storm: 15,4" v herním provedení

14.8.2009, Jan Vítek, recenze
Goldmax Storm: 15,4" v herním provedení
Dnes je na řadě notebook Goldmax Storm, což je vyloženě herní systém s 15,4" obrazovkou a především výkonným hardwarem. V České a Slovenské republice je prodáván společností Goldmax Laptops, která je zde jediným oficiálním distributorem Eurocom Corporation, jež se zasadila o prosazení notebooků označovaných jako Desktop Replacement, tedy náhrada za desktopy.

LCD


Naše verze měla k dispozici displej o úhlopříčce 15,4" a rozlišení WSXGA+ (1680 x 1050). Ten má lesklý povrch, ale můžeme si zvolit i stejně velký diplej, ovšem s rozlišením WUXGA (1920x1200) a matnou obrazovkou. Lesklá obrazovka je schopná při přímém sledovacím úhlu zobrazit pěkné a živé barvy a v případě potřeby se dokáže také velmi ztmavit, ale zcela vypnout podsvícení tu nelze.


pohled zpříma

Při pohledu zboku nám viditelně poklesne kontrast, ale barvy se také začínají mírně měnit. Začíná třeba mizet žlutá na úkor červené a zelené a červeno - fialový přechod dostane uprostřed oranžový nádech. Pohled seshora pak již celou obrazovku změní k nepoznání. O kontrastním zobrazení se již téměř nedá mluvit, zelená nám zežloutne a světle modrá naopak zezelená, takže se opět setkáme s posunem barev.


pohled zboku

Pak už můžeme jen s obavami čekat, co nám LCD obrazovka ukáže při pohledu zespodu. Žádné překvapení to není, protože téměř úplné zprůměrování barev do třech základních odstínů se již dalo očekávat. Pokud si tedy zobrazíme černo-bílý přechod, již při tom nejmenším vertikálním posunu můžeme snadno zaznamenat změny v obraze, což nehovoří zrovna pro dobré hodnocení tohoto displeje.


pohled zespodu

Pro zpracování grafiky tedy využitelný nebude, protože jednoduše stejný odstín uvidíte i z přímého pohledu jinak v horní části obrazovky a jinak v dolní části. Displej se mi zdál ale na druhou stranu rychlý, což ukázaly herní testy a o to tu jde především. Celkově je ale spíše podprůměrný.


Webkamera


Instalované webkamera s označením Eyeshot a s instalovaným software BisonCam má fyzické rozlišení 2 megapixely, takže není problém snímat při rozlišení až 1600 x 1200, což je i nad rámec instalovaného displeje.



Kvalita obrazu bohužel nebyla nejlepší ani při dostatečném denním osvětlením. Do obrazu se vkrádal silný barevný šum, takže bílá stěna je složena spíše z modrých a červených teček, znát byla na kontrastních plochách chromatická aberace a především obnovovací frekvence způsobila silné rozmazání pohybů. Zpoždění obrazu je ale ještě v normě a velmi dobrá je jeho ostrost. Ovšem u tohoto kusu se v levém horním rohu objevil černý flek, což lze považovat za jednorázovou vadu, ale, bohužel, je tu.


Zvuk


Zvukový systém zde tvoří dva reproduktory umístěné klasicky nad klávesnicí. Od notebooku s tak mohutným tělem a koneckonců i cenou jsem očekával, že výrobce nebude troškařit a vybaví jej pořádnými reproduktory, které snadno zastanou i práci subwooferu, jejž využívají jiné herní sestavy. Ale to jsem se trošku přepočítal.


Reproduktory sice zvládnou i na nejvyšší hlasitost, kterou předčí většinu 15,4" modelů, přehrávat zvuk bez rezonance, ale jeho celková bohatost není zrovna velká. Výšky zde občas znějí jak mlácení násadou do stolu a o basech nelze mluvit téměř vůbec, takže většinou uslyšíme jen středy. Pro kvalitní hraní a sledování filmů tedy budou zapotřebí sluchátka, nebo rovnou externí reproduktorová sestava, na niž je notebook připraven s konektorem S/PDIF.

Celkově tedy můžeme označit zvukový systém u tohoto notebooku za podprůměr, pokud tedy vezmeme v úvahu jeho určení.


Ergonomie


Tento notebook má nepříliš obvyklý statut, protože jde spíše o Desktop Replacement, tedy zařízení, které si na stůl dáte místo desktopového počítače. S toho vyplývá, že jeho přenosnost se má rovnat asi tak transportem do jiné místnosti, nebo autem na chalupu, takže malé rozměry a hmotnost zde nejsou prioritou.

Díky tomu se výrobce mohl zaměřit spíše na zajištění dobré ergonomie, i když klasickým desktopům se notebooky v této kategorii nevyrovnají ze zásady snad nikdy. Displej se zde může otevřít dostatečně na to, abychom mohli celý notebook naklopit na nějaké podložce, která nám zajistí, aby byl horní okraj displeje ve stejné výšce jako naše oči a navíc se může zasloužit i o lepší chlazení a sníženou hlučnost.

Co se týče klávesnice a touchpadu, zde šlo bohužel celé potenciální nadšení stranou. Klávesnice je tu další z těch, které se snadno prohýbají a rachotí při tom, takže pocit z psaní je toliko mizerný. Je až s podivem, jak dokáže nepovedená klávesnice, tedy jen zdánlivě nedůležitá součást, degradovat celý produkt. V ostatních ohledech se jedná o klasiku se zkosenými klávesami, mezi nimiž se budete dobře orientovat i po hmatu. Enter je zde bohužel jednořádkový, ale to se nám snaží vynahradit dlouhé Shifty a BackSpace. Rovněž směrové šipky mají velmi dobrou polohu a především u nich nejsou žádné jiné klávesy, na něž bychom mohli omylem přehmátnout.

O touchpadu jsem se již zmiňoval, že by mohl být podstatně větší, aby se kurzor na obrazovce s vysokým rozlišením ovládal lépe. Ale opět - tento počítač jako náhrada stolního modelu bude po drtivou většinu času ovládán myší, takže nás malý touchpad nemusí ani tolik trápit. Jinak je ale zpracován kvalitně, což platí i o jeho tlačítkách.