HP Compaq nx6110 - král levných notebooků
7.3.2006, Zdeněk Kabát, recenze
V cenové relaci mezi 20 a 30 tisíci Kč je jedním z nejžhavějších "neherních" notebooků HP Compaq nx6110, jehož více než 20 různých modelů zavání babylónským matením jazyků. My jsme otestovali PY501EA postavený na Centrinu s 512MB paměti a DVD vypalovačkou a předem musím říct, že se jedná o vysokého šlechtice této kategorie. Bude to král?
Kapitoly článku:
- HP Compaq nx6110 - král levných notebooků
- Hardwarová výbava
- Design, konstrukce a ergonomie
- Kvalita displeje, konektory, teploty
- Testy - systém a procesor
- Testy - paměti a HDD
- Testy - grafika a výdrž baterie
- Závěr
Displej
Proti displeji také nemám žádných zásadnějších námitek. Jedná se o 15-palcový model s rozlišením XGA, tedy 1024x768, což je sice menší oproti širokoúhlým verzím s rozlišením 1280x800, které také v podobné cenové kategorii najdete, méně, ale uživatelsky je to běžnější stav. Ovšem velikost není vše, důležitá je také odezva a pozorovací úhly.
U notebooků se bojím srovnávat s LCD monitory, a tak slyšte jen můj osobní dojem. Odezva je slabší, od pohledu kolem 30ms, ale v ničem zásadním to není na škodu. Pozorovací úhly mě naopak ve srovnání s jinými levnými notebooky mile překvapily, protože jsou hlavně v horizontální rovině poměrně slušné. Jas je dostačující, kontrast také, celkově bych označil displej za lehký nadprůměr. Jen je škoda, že není překryt sklem jako v případě některých ASUSů a ACERů, což udělá s obrazem opravdu hodně.
Konektory
Výstupy a porty na přístroji jsou možná největším kamenem úrazu notebooku HP Compaq nx6110. V jejich prospěch musím říct, že umístění na levém boku je velmi šikovné. Znamená to, že veškeré připojené kabely, flash disky apod. nebudou pravákům překážet při používání myši, protože na pravé straně se nachází jen DVD vypalovačka (a dvě malé zdířky).
Tak tedy - na levou stranu můžete zapojit: jakoukoliv PCMCIA kartu, a to dokonce dvouslotovou (druhou záslepku je nutné vyndavat ručně, což na první pohled není jasné), dále FireWire zařízení, síťový kabel s konektorem RJ-45 a telefonní s koncovkou RJ-11 a úplně na zadní straně pak najdete výstup D-Sub na analogový monitor a dva porty USB 2.0. Ano, jen dva porty USB, a to navíc tak nešikovně umístěné, že máte-li např. tlustší USB flash disk, omezuje se počet použitelných portů na jeden. To beru za největší chybu nx6110.
Pravá strana nabízí jen zmíněnou DVD-RW mechaniku a dále dvě audio zdířky - standardní stereo výstup a pak mikrofonový vstup. Na přední straně najdete jen větrání a zadní strana pro změnu nabízí pouze napájecí vstup a otvor pro zámek Kensington. Pokud tedy požadujete u notebooku více periferií, budou potřeba nějaké rozbočovače, příp. PCMCIA karta.
Hluk a teploty
Notebook obsahuje integrovaný senzor Analog Devices ADM1021, díky kterému lze poměrně spolehlivě monitorovat aktuální stav jednotlivých komponent. V klidu se mi podařilo naměřit 43 °C na základní desce, 53 °C na procesoru a 30 °C na pevném disku, což je poměrně slušné. Nutno říct, že v tomto stavu není větráček téměř vůbec slyšet, takže teplota CPU není na škodu, protože je vykompenzována tichem s velkým T.
Abych zjistil maximální teploty, zatížil jsem procesor programem Prime95 a k tomu ještě disk HDTachem. Tyto utility jsem nechal běžet několik minut a sledoval při tom teploty a hluk. Krátce po spuštění Prime95 se spustil větrák, ale nutno říct, že ani tak nebyl hluk nijak hlasitý. Teploty stouply na 50 / 68 / 32 °C (stejné pořadí jako výše), tedy nijak závratně. K popálení nohou při práci na klíně zde prostě nehrozí.
Kvalita zvuku, repro, multimédia
Jako multimediální notebooku je na tom HP Compaq nx6110 poměrně slušně. Zvuk je zajištěn pomocí kombinace Intel High Definition Audio (integrován v SouthBridge ICH6-M) a SoundMAX (čip na desce), což je takový mobilní průměr. Ovšem co musím pochválit jsou reproduktory. Žádné pořádné stereo se sice nekoná, ale na poměry laptopů je kvalita zvuku vysoce nadprůměrná a nejde jen o jakési chraptění, jak je tomu zvykem. Pro hudební reprodukci by ale jako vždy byla potřeba nějaká ta externí zvuková karta.
K multimediálním účelům ještě slouží FireWire konektor, s jehož pomocí je možné připojit třeba digitální kameru, nedostatkem je naopak absence TV-Out. Jako obrazový výstup je tedy možné použít jen LCD displej nebo analogový signál přes D-Sub.