HP Compaq nx6110 - král levných notebooků
7.3.2006, Zdeněk Kabát, recenze
V cenové relaci mezi 20 a 30 tisíci Kč je jedním z nejžhavějších "neherních" notebooků HP Compaq nx6110, jehož více než 20 různých modelů zavání babylónským matením jazyků. My jsme otestovali PY501EA postavený na Centrinu s 512MB paměti a DVD vypalovačkou a předem musím říct, že se jedná o vysokého šlechtice této kategorie. Bude to král?
Kapitoly článku:
Testy grafické karty
Integrovaná grafická karta není nic, čím by se měl jakýkoliv notebook chlubit. Přeci jen se jedná jen o nutné zobrazovací zařízení, nikoliv o 3D akcelerátor pro moderní hry. Intel GMA900 integrovaný NorthBridge čipové sady i915GM tomuto zařazení přesně odpovídá, a to i přes podporu specifikace DirectX 9.0. Zde je pár výsledků:
Ani v nejobyčejnějším 3DMarku2001 SE se výsledek nedostane přes 4000 bodů a řadí tak nx6110 na poslední místo ve výkonu. Jen pro informaci, první dva notebooky obsahují Mobility Radeon X700, dále X600, X300, GeForce Go 6600 a poslední dva jsou vybaveny GMA900.
3DMark03 je zařazen již opravdu jen pro zajímavost. Kvůli slabým výpočetním jednotkám, pomalé sběrnici a sdílené paměti je 3D výkon odsouzen k minimu. Proto ponechám zbylé grafy bez komentáře.
Jediná věc, kterou bych snad mohl připomenout, jsou testy v Cinebench, které nesimulují herní zatížení, ale praktické renderování v OpenGL. Proto by toto rozhraní mohlo být teoreticky na notebooku využito v případě nějakých jednoduchých apletů nebo algebraických systémů.
Testy výdrže
Jakkoliv nedůležité by mohly být pro kancelářský notebook testy výkonu, u testů výdrže platí situace přesně opačná. Samozřejmě pravidlo "čím déle, tím lépe" přijde vhod u jakéhokoliv notebooku, zde kompenzuje výdrž některé jiné faktory. Proto se podívejme na tři naše typické testy:
Test výdrže I. - 3:28 hod
Kancelářské aplikace
Kancelářské aplikace
Výdrž při klasické práci v textových či tabulkových editorech a internetových prohlížečích, simulovaná pomocí programu BatteryEater Pro, se ustálila na hodnotě kolem půl čtvrté hodiny. To je velmi slušný výsledek i přesto, že při intenzivnější práci s diskem klesá tato hodnota až o půl hodiny. Určitě nadprůměr.
Test výdrže II. - 1:48 hod
Přehrávání filmu v XviD
Náš normovaný test výdrže při přehrávání videa zahrnuje film ve formátu XviD se zvukem AC3 přehrávaný přes ffdshow se stávajícím nastavením filtrů, jas displeje na maximum (samozřejmě fullscreen), hlasitost odpovídající pokojovým podmínkám (tedy nic přepáleného). Bohužel se nepodařilo překročit 2 hodiny, ale i přesto není výsledek zlý.
Test výdrže III. - 1:09 hod
Herní zatížení - 3DMark05
Herní zatížení - 3DMark05
Spíše jako zajímavost jsem zařadil i zatížení herní, ale spíše berte toto číslo jako maximální zatížení většiny komponent notebooku po delší dobu. V tomto případě přesáhne výdrž na baterii jen něco málo přes jednu hodinu, ale to se u většiny notebooků neliší.
A jako dodatek musím zmínit i dobu nabíjení. V zapnutém stavu trvá dobití baterie na 90% stavu kolem 1:40 hod, u zbytku tato doba exponenciálně narůstá. Vypnutý notebook je plně nabit do dvou hodin.