Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP iPAQ hx4700 - PDA vnímavé na dotek

20.10.2004, Petr Hájek, recenze
HP iPAQ hx4700 - PDA vnímavé na dotek
Místo na pomyslném technologickém trůnu nejvybavenějšího PDA dnes zaujímá tento model společnosti HP, protože v jeho standardní výbavě najdeme OS Windows Mobile 2003 SE, procesor Intel PXA270 běžící na 624 MHz, 4" VGA displej, 64 MB RAM, 128 MB flash ROM, BT, Wi-Fi, SDIO i CF II sloty a především, poprvé v historii tu máme handheld vybavený dotekovým touchpadem, jež jsou tak oblíbeny u notebooků.
S nástupem VGA modelů se i společnost HP rozhodla přijít se svojí trochou nezbytné inovace do mlýna a začala tím, že mírně přebudovala Today obrazovku. Vedle data, schůzek a dalších údajů se zde totiž nově objevuje i informační pás obsahující základní systémové údaje - jaký je stav baterie, kolik zbývá paměti, kolik je k dispozici flash paměti a poslední ikona indikuje stupeň podsvícení. Všechny tyto údaje jsou aktivní, stačí na ně klepnout a hned se ocitnete v přidruženém menu.

Barevná ikona v liště symbolizuje PIM program Pocket Informant, ke kterému se vrátíme níže a maličkatá anténka zástupce pro vstup do iPAQ Wireless Menu.



A zde jsou další z Today themes přímo předinstalovaných HP, všechny obrázky jsou náhledy, klepněte si prosím pro zvětšení do původní velikosti.



Na svém místě je i správce běžících procesů a utilita sloužící pro rychlejší přístup k nejpoužívanějším nejen systémovým funkcím v jednom. Přímo odtud můžete rychle deaktivovat displej, zeslabit zvuk, převrátit zobrazování a další věci.



HP iPAQ hx4700 běží na procesoru Intel PXA270 s maximální pracovní frekvencí 624 MHz a bohužel má pouze 64 MB RAM (62,28 reálně dostupných).



S flash ROM je na tom znatelně lépe, je jí tu 128 MB a z ní uživateli k dispozici celých 85,06 MB místa.



PDA má hlavní vestavěný akumulátor velmi pěkné kapacity 1800 mAh a je tu i záložní NiMH kus.

Podobně jako u jiných iPAQů, v HP Power Settings si můžete nastavit, jak dlouho má vaše PDA ještě přežít ve standby módu po tom, co je ohlášena vybitá baterie.



Podsvícení lze regulovat v dostatečně jemné škále, vcelku neobvykle působí, že pokud ovládání svěříte položce "Automatic," lze dosáhnout při podsvícení na minimum menšího stupně, nežli kolik se Vám podaří zvolit na posuvníku. Takto nastavená minimální hodnota je pak pro čtení a práci v naprosté tmě velmi příjemná, vlastně mám ten subjektivní dojem, že je to jedno z nejnižších podsvícení na trhu.



Mezi položkami je k nalezení i nastavení citlivosti mikrofonu pro různě hlasitá prostředí a dokonce i základní ekvalizér.



Výše zmíněný program Pocket Informant nahrazující vestavěné PIM utilitky byl integrován přímo do systému a nutno dodat, že to byl krok velice moudrý, protože množství funkcí i uživatelský komfort se se systémovým řešením nedá srovnat. Pocket Informant je ovšem program natolik komplexní, že si zasluhuje samostatnou recenzi, která se výhledově objeví.



Za zmínku stojí i HP ProtectTools Settings, utilita starající se o bezpečnost handheldu. Nejprve si uživatel nastaví, jak se má PDA chovat po vypnutí (zamknout, vyžadovat heslo po X minutách)...



...dále si zvolí metodu, jakou bude PDA chráněno - je tu tradiční 4číslený PIN, heslo nebo alfanumerický password. Pokud bude chtít, pak se ProtectTools nedá ošálit ani hardresetem.



Důkazem kvality je i možnost zvolit si druh šifry a co všechno zakódovat.

Pokud z programu vyskočíte před ukončením nastavení, aplikace se může po několika dnech sama vnutit.



Tradiční a dlouhodobou součástí všech HP iPAQů je i zálohovací program iPAQ Backup, který samozřejmě nechybí ani zde. Spustit si jej můžete v přejednoduchém módu pro začátečníky případně pokročilé uživatele, kdy je vám díky desítkám zatržítek a hejblat poskytnuta nad zálohou maximální možná kontrola.





Mezi výbavou se vyjímají i tituly ClearVue PDF a ClearVue Presentation, aplikace pro prohlížení PDF dokumentů, resp. prezentací.



Pokud máte externí videoadaptér, můžete si číst i na něčem větším.



A je tu také HP Image Zone, prohlížeč obrázků disponující řadou zajímavých funkcí - vedle prohlížení si k danému obrázku můžete pořídit hlasovou poznámku, odeslat jej mailem, vytisknout, smazat atd.




Patřičně vybavení majitelé PDA mohou využít i takových vymožeností techniky jako je mobilní tisk.




Řekněme si také pár slov k softwarovému zázemí touchpadu. Jak je patrné z namapování tlačítek, k přehození módu lze použít buď přidržení aplikačního tlačítka vlevo nahoře, což trvá asi 3 s, aby bylo jisté, že nejde o náhodný stisk nebo spuštění aplikace NavPoint, která v mžiku prohodí funkce - z virtuálního ovládacího kurzoru je regulérní notebookovský touchpad a naopak.



Pokud vstoupíme do nastavení, zjistíme, že lze regulovat jak citlivost samotného touchpadu, tak přímo odtud přehazovat jeho mód. V případě, že je v módu navigačním, lze zadat, kolik linek přeskakovat na jedno stlačení a můžeme změnit podobně jako u klávesnice rovněž rychlost opakování "stisknuté" šipky nahoru či dolu. Pokud je v módu kurzorovém, pak si můžeme nastavit rychlost pohybu "myši."





A blížíme se do oblasti bezdrátové, tu zastupuje jednak BT PhoneManager, klient pomáhající spárovat PDA s BT mobilem...



...a nalezneme zde i základní nástroje pro práci s Bluetoothem a Wi-Fi: