HP Mini 210: nová generace
23.4.2010, Jan Vítek, recenze
Dnes na vás vybafneme s recenzí netbooku, přičemž se jedná o produkt firmy Hewlett-Packard, a sice Mini 210. Založen je na platformě Intel Pine Trail s procesorem Atom a slibuje vše, co se na moderní netbook sluší - mobilitu, snadné použití a stylovost.
Kapitoly článku:
Vnější zpracování
Dostal se k nám tedy sytě červený netbook s moderním designem, který však není přeplácaný. Dočkáme se kombinace zmíněné červené barvy s černými plasty, přičemž mě potěšilo, že i zde jsou lesklé plasty na ústupu. Povrch netbooku je matný celý a uvnitř je lesklý pouze rám a bohužel i podklad klávesnice.
Víko displeje je po stranách hladce zakulacené a v rozích má jednak plastické logo HP a pak samolepku dávající najevo, že přístroj je certifikován Energy Star. Co se týče odolnosti víka, pak ta příliš dobrá není, protože to se pod tlakem celkem snadno prohýbá.
Stejně tak spodní část není zrovna odolná a snadno se prohýbá. Navíc je také vidět, že uživateli není dovoleno si přístroj snadno rozmontovat, či alespoň vyměnit pevný disk a paměti. Pouze si můžeme vysunout baterii, která drží pomocí dvou plastovým západek. Přímo pod baterií také máme pěkně schovaný slot pro SIM karty, abychom se mohli připojovat k internetu opravdu mobilně, ale to evidentně u vybraných modelů.
Nejsou zde také vidět žádné šroubky (ty asi budou pod černými gumovými nožkami), ba ani průduchy, které máme všechny především v přední části a pak v pravém boku. Přesně tam se nyní podíváme.
Místem na pravé hraně v Hewlett-Packard rozhodně neplýtvali. Hned vepředu máme čtečku karet typů SD, MMC, MS, MS PRO a xD, pak jednopolohové tlačítko Power, které pro sepnutí posuneme nejlépe nehtem k sobě. Výčnělek ze funguje také jako LED kontrolka bílé barvy, jež ale dokáže být v noci velmi rušivá, protože při uspání počítače přerušovaně bliká a její světlo je velmi silné.
Následuje jeden z průduchů pro nabírání vzduchu opatřený hrubým prachovým filtrem, dva ze celkových tří portů USB 2.0, ethernetový konektor RJ-45 opatřený plastovou záslepkou a nakonec otvor pro zámek Kensinton.
Z levé strany narazíme nejdříve na jeden audio konektor pro připojení headsetu (tedy sluchátek s mikrofonem, následně tu je poslední portů USB 2.0, za ním kontrolka signalizující práci pevného disku, výdech chlazení, analogový obrazový výstup D-Sub a nakonec kulatý napájecí konektor. Také výdech chlazení je obdařen prachovým filtrem v podobě jemně děrovaného plechu, což ale v tomto případě nemá žádný smysl a spíš to bude snižovat efektivitu chlazení. U netbooků jako zařízení snažících se o stylovost jsou ale nedostatky ve funkčnosti celkem časté, bohužel.
V přední hraně máme pouze dva široké průduchy, za nimiž můžeme tušit umístěné reproduktory, neboť pro ty jinde vhodné místo není.
Koukneme se také na zadní část přístroje, kde je vidět pouze přerostlá baterie, kterou obklopují klouby displeje.
Vnitřek netbooku
Tyto klouby odvádějí svou práci dobře, protože displej se ve své poloze i při psaní na klíně ani nehne. Hodilo by se však, kdyby šel displej šířeji otevřít. Takto je to pouze nějakých 130 stupňů, i když to pro použití na klíně tak tak stačí. Zpracování displeje je moderní s tzv. seamless přechodem rámu. Jde o to, že černý rám displeje a povrch displeje tvoří jeden kus materiálu, takže se mezi tyto dvě části nejak nemůže zanést prach, což eliminuje problém dnešních notebooků - špatně držící a přiléhající tenký rám k povrchu displeje.
Na ním pak máme webkameru s rozlišením VGA (640 x 480), k níž patří také integrovaný mikrofon. A téměř neznatelné jsou pak úzké gumové podložky sloužící pro měkké dosednutí displeje na základnu.
Základna má přitom velmi jednoduchí zpracování, protože jediné, co v ní sedí, je klávesnice a touchpad. Klávesnice je stejně jako displej s moderním zpracováním a využívá oddělená tlačítka různých velikostí. Zasazeny jsou v lesklém podkladu, který se pod tlakem trošku propadá, ale to není nic hrozného a celkově bych ji označil za použitelnou. Je jasné, že u 10palcových počítačů je třeba dělat kompromisy a zpracování klávesnice byl vždy jedním z nich.
Setkáme se zde ale také třeba s malinkou kontrolkou přímo v klávese ovládající bezdrátové rozhraní Wi-Fi. Její svit je ale na rozdíl od tlačítka pro zapnutí netbooku v denním světle téměř neznatelný. A pak, pokud si všimnete popisků, pak zjistíte, že speciální funkce tu dostaly přednost a klasické F1-F12 jsou aktivovány až přepínačem Fn.
Touchpad je zpracován ve stylu notebooků MacBook Pro. To znamená, že tlačítka jsou součástí dotykové plošky, takže je lze využít rovněž pro ovládání ukazatele. Zpracování touchpadu je velmi dobré, takže po jeho povrchu prst klouže jak po másle a tlačítka mají jemnou zvukovou odezvu, tisknou se snadno a po celé své ploše kladou rovnoměrný odpor.
Zpracování netbooku Hewlett-Packard Mini 210 jsme si tedy probrali a nyní se podrobněji zaměříme na nabízený hardware.