Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP Mini 210: nová generace

23.4.2010, Jan Vítek, recenze
HP Mini 210: nová generace
Dnes na vás vybafneme s recenzí netbooku, přičemž se jedná o produkt firmy Hewlett-Packard, a sice Mini 210. Založen je na platformě Intel Pine Trail s procesorem Atom a slibuje vše, co se na moderní netbook sluší - mobilitu, snadné použití a stylovost.

Použitý hardware


Začneme tedy nejdůležitější komponentou, a sice procesorem. Jedná se o jednojádrový, ale dvouthreadový (Intel Hyper-Threading) procesor Intel Atom N450 pracující na frekvenci 1,66 GHz i s jeho 512 kB cache druhé úrovně. Procesor v sobě na rozdíl od předchozí generace integruje také paměťový řadič a grafické jádro, což umožnilo jednak jednodušeji navrhovat základní desky a v podstatě celé počítače a pak by to mělo i dovolit výrobcům snížit cenu. Intel si také určitě slibuje to, že když bude nabízet celková integrovaná řešení, nebude mezi ně a koncové výrobce hardwaru vstupovat třetí strana, tedy především NVIDIA. Ta ale má dnes se svou platformou ION 2 určitě co nabídnout, ovšem to je jiná písnička.



Procesor využívá jednokanálový paměťový řadič pro DDR2 a ty může provozovat na frekvenci nejvíce 667 MHz, i když by nebyl žádný problém upotřebit i 800MHz paměti. Na výkon by to ale stejně asi nemělo velký vliv. Atom N450 se vyrábí 45nm procesem, jeho deklarované napětí se může pohybovat mezi 0,8 a 1,175 V a maximální spotřeba dosáhne 5,5 W. Když do toho započítáme i grafické jádro a paměťový řadič (tedy v podstatě celý northbridge), není to věru špatná hodnota. V klidovém režimu zapracuje funkce EIST, která nechá procesor podtaktovat na 6 x 166 MHz, čili zhruba 1 GHz při napětí 0,95 V.

A co se týče technologií, zapomeňme na moderní virtualizace a podobné vychytávky. Takový počítač si musí vystačit s procesorem Intel podporujícím Execute Disable Bit, EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology) pro snižování frekvence a úsporu energie a samozřejmě pak Hyper-threading.



Utilita CPU-Z nám sice nesděli frekvenci paměťových modulů, ale z jejich časování lze bezpečně vyvodit, že přítomný 1 GB paměti DDR2 od společnosti A-Data pracuje na 667 MHz DDR. To při časování daném čipem SPD, čili 5-5-5-15-20 při napětí 1,8 V.



GPU je zase identifikováno jako Pineview, což je kódové označení pro samotný procesor. Jeho grafické jádro je ale Intel Graphics Media Accelerator 3150 a to disponuje pouze dvěma shaderovými jednotkami a frekvencí 200 MHz. Od toho si nemůžeme slibovat téměř žádný výkon vhodný pro hry a rovněž se nedočkáme ani akcelerace videa, kterou zajišťuje sada Poulsbo s GMA 500 (MPEG-2, VC-1 a AVC). Akcelerovat umí GMA 3150 pouze MPEG-2, takže v tomto směru jde od Poulsba využívaného s některými předchozími Atomy o krok zpět. Nakonec ještě uvedu, že grafické jádro má přiděleno 256 MB paměti.



Pevný disk Hitachi Travelstar 7K500 - HTS725025A9A364 s kapacitou 250 GB by měl poskytnou velmi dobrý výkon díky tomu, že se jeho plotny otáčejí rychlostí 7200 otáček za minutu. Vyrovnávací paměť je také nadstandardní - 16 MB a jinak je tu klasické rozhraní SATA 3 Gbps.


Instalovaný software


Hewlett-Packard nám nabízí především software podobný Asus Express Gate a podobným, tedy operační systém QuickWeb založený na Linuxu, který může velmi rychle během několika sekund nabootovat a posloužit nejen jako brána do internetu.


HP QuickWeb

Jak ukazuje fotografie úvodní stránky, pak se pomocí tohoto software dostaneme nejen k poště, chatu, webovým stránkám či komunikaci přes Skype, ale také se můžeme podívat do kalendáře (Google Calendar či Windows Live), spustit hudbu nebo začít prohlížet fotografie. Samotná úvodní stránka naskočí po zapnutí počítače v podstatě ihned, ovšem po provedení dalšího kroku a spuštění kýžené aplikace budeme čekat dlouhé sekundy, ale to je pochopitelné. Až nás QuickWeb omrzí, můžeme stiskem tlačítka v levém dolním rohu začít s bootem hlavního systému Windows 7 Starter.

V něm nám Hewlett-Packard nabídne velké množství bonusového software, pokud nepočítáme SW třetích stran, jako je Microsoft Works a Microsoft Office Home a Student 2007 – 60denní zkušební verze či Symantec Norton Internet Security 2009 (60 dnů aktualizace).

Přímo na ploše máme odkaz na HP QuickSync pro synchronizování dat s hlavním domácím počítačem (či jiným, samozřejmě), pak je tu HP CloudDrive jako online úložiště, jejichž nabídka začíná být v poslední době přítomna téměř všude, následně se dá využít HP MediaStream pro zpřístupnění uložené hudby na tomto počítači pomocí internetu, abychom si ji mohli přehrávat odkudkoliv a potom tu už jsou jen obvyklé věci, jako pomocník pro správu bezdrátových připojení, nebo pomocník pro aktualizace systému.

Nakonec nám výrobce dal možnost obnovení továrního nastavení, k čemuž však rozdělil disk do celkem třech oddílů - systémového, RECOVERY a HP_TOOLS. Osobně se mi takové provedení příliš nelíbí, protože jednak jsou tři oddíly moc a potom ony dva speciální nejsou skryté. Pouze nás HP při zkoumání dat upozorní, že se hrabeme v datech určených k obnově systému a že v daném místě nemáme nic mazat. A to není zrovna "blbuvzdorné" řešení.