HP Pavilion 23xi: e-IPS za hubičku
26.6.2013, Pavel Kovač, recenze
Když se dnes řekne LCD monitor, většině lidí hned v hlavě naskočí technologie e-IPS. A právě takový je monitor HP Pavilion 23xi. Tento monitor určený do domácností však umí překvapit hned několika zvláštnostmi. Jaký je?
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Protože jde o klasický e-IPS panel, tak asi nikoho nepřekvapí struktura pixelů. Jen nám potvrzuje označení panelu v servisním menu monitoru.
Teplota bílého bodu
V OSD menu lze regulovat teplotu barev. Ta je ve výchozím nastavení trošku teplejší a je potřeba ji lehce přitáhnout. Jde však o drobný posun v řádu desítek až jedné stovky K. Ve výsledku si takové změny netrénované oko vůbec nevšimne. Navíc stejně se zde setkáme se změnou 87 K u regulace jasu.
Již tradičně je horší rozložení barev po ploše monitoru. Zde je odchylka 598 K, a to grafikům způsobí nejeden problém.
Odchylka dE a barevný gamut
Ihned po zapojení monitoru dojde k nahrání profilu do systému. Ten je ovšem na 100% shodný s sRGB co používají Windows již od počátku správy barev. K žádné změně tedy nedojde a změna je spíš jen v názvu profilu. To ale není nic výjimečného. Při měření gamutu jsme však shledali drobné nedostatky, nebo spíše odchylky od standardu, a to hlavně v modré a zelené barvě. Celkově je gamut o něco menší než sRGB.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Gamut není vše a hodně záleží také na barvách jako takových. Jak už jsem psal v předchozích kapitolách, tak barvy jsou už od základu docela dobré. Sice se nedostaneme do zcela ideálního stavu, kdy monitor nepotřebuje kalibraci, ale i tak je zde jasně vidět, že i obyčejný domácí monitor dokáže překvapit. Respektive dnes jsou běžné monitory na vyšší úrovni než kdysi grafické. Jen je škoda, že se trh dostal do tohoto stavu až nyní.
Profil 6500 K
Ve výchozím nastavení je aktivovaný profil 6500 K. Ten poskytuje odchylku ΔE2000=2,29. Jistě poznáte, že jde o slušný výsledek. Hlavně v porovnání s jinými levnými monitory z doby tak před rokem.
Profil Photo
Monitor neobsahuje profil sRGB, ten je zastoupen předchozím 6500 K. Další jsou již obligátní a často marketingové Movie, Photo apod. Jako první proměříme Photo. Ten má průměrnou odchylku ΔE2000=3,03.
Profil Movie
Další je Movie. Ten poskytuje hodně kontrastní obraz s teplotou kolem 7500 K. Průměrná odchylka ΔE2000=4,06.
Profil Gaming
Docela překvapením byl režim Gaming, který má odchylku pouze ΔE2000=2,42.
Profil HP Enhace+
Předposledním režimem je HP Enhace+, o kterém se ani moc nedozvíte, co dělá. Každopádně průměrná odchylka je ΔE2000=2,22. Obraz je ovšem hodně přeostřený a pro běžné použití téměř nepoužitelný.
Profil Text
Posledním je režim Text, který je prakticky shodný s 6500 K. Průměrná odchylka ΔE2000=2,26.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=97
G=98
B=100
Kontrast: 80
Jas: 30
Pokud zavítáte do OSD menu a barvy "přitáhnete" k 6500 K, tak posléze dosáhnete odchylky ΔE2000=2,5. To je sice horší než některé přednastavené režimy, ale jako odrazový můstek může posloužit dobře.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Od můstku jsme se odrazili a nyní následovala kalibrace přes ICC profil. Díky němu se odchylka snížila na ΔE2000=0,62.
Kalibrované přes ICC profil
Pokud se podíváme na to, co s barvami provedl ICC profil, tak zjistíme, že největší změna je ve žluté a zelené barvě.
Celkově tedy patří monitor mezi ty barevně lepší. Ovšem ne mezi vysoko nadprůměrné. Zkrátka monitor je to domácí či kancelářský a chová se přesně tak. To, že poskytuje slušné barvy je jaksi bonus navíc.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.