Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP Pavilion dv5-1270: multimediální univerzál

12.6.2009, Jan Vítek, recenze
HP Pavilion dv5-1270: multimediální univerzál
Dnešní volba padla na notebook HP Pavilion dv5-1270. Jde o jakéhosi univerzála, jenž by neměl zahanbit snad z žádného pohledu. Šasi je o úhlopříčce 15,4", je tu výkonný procesor od AMD a grafika od ATI. Ne zrovna obvyklou výbavou je DVB-T tuner.

Hardware


Naposled jsme měli v testech notebook postavený na platformě AMD v testu ASUS N51Tp, jenž se pochlubil 2,1GHz procesorem Turion X2 Ultra ZM-80. Tentokráte jde o model ZM-82 s frekvencí 2,2 GHz, jenomže to je mu málo platné, když ASUS díky režimu Extreme Turbo dokázal svůj procesor přetaktovat na 2,31 GHz.



AMD Turion X2 Ultra ZM-82 je postaven na 65nm jádře Griffin, kvůli čemuž má oproti běžně 45nm procesorům Intel Core 2 jistou nevýhodu. Tento dvoujádrový Turion dále disponuje 2x 64 kB datové L1 cache, stejně tak instrukční a poté 2x 1 MB L2 cache.

Hewlett-Packard sice neumožňuje přetaktování procesoru, ale zato se dokáže pomocí změny násobiče výrazně podtaktovat až na 550 MHz (násobič 2,75x a napětí 0,8 V), další krok je 1100 MHz (5,5x a 1,1 V) a až pak plných 2200 MHz (11x a 1,1 V). HyperTransport pak pracuje stále na 1800 MHz.



CPU-Z dále identifikuje základní desku pod označením HP 3622 a jako čipová sada byla identifikována kombinace AMD 780G a SB700. Northbridge je vybaven grafickým jádrem ATI Radeon HD 3200, využít je ale nelze. Dále je podporován HyperThreading 3.0, sběrnice PCI Express 2.0, pro zajištění minimální spotřeby je tu AMD Cool'n'Quiet 2.0 a southbridge SB700 podporuje až 12x USB 2.0 a šest zařízení SATA 3 Gbps, což je pochopitelně nad rámec možností tohoto samotného PC.



Paměťové moduly DDR2 jsou identické, pochází od firmy Micron Technology, mají kapacitu 2x 2 GB a pracují na frekvenci 400 MHz DDR při časování 6-6-6-18-24-2T (CL, tRCD, tRP, tRAS, tRC, CR). To je také dle výpisu z SPD čipu jejich nejlepší možné nastavení, ale jinak paměti zvládají frekvence 333 MHz a 266 MHz při podstatně lepších časování.



Nyní přichází na řadu GPU-Z, jež nám prozradí, že jako grafická karta se zde využila ATI Mobility Radeon HD 3650 (GPU M86) vyráběné 55nm procesem a složené celkem z 378 milionů tranzistorů. Obsaženo je v něm 120 unifikovaných shaderů a s pomocí 128bitové sběrnice je propojeno s 512 MB paměti, ale ta je pouze typu DDR2 a poskytuje dle výpisu propustnost 16 GB/s. Toto GPU však podporuje také paměti GDDR3 či GDDR4, které by dokázaly o něco zvednout výkon.

GPU pracuje na základní frekvenci 600 MHz, při níž má spotřebovat maximálně 30 Wattů, ale v klidu je podtaktováno na 250 MHz s paměťmi také na 250 MHz.



Pevný disk WD5000BEVT ze série Western Digital Scorpio Blue je s kapacitou 500 GB ten největší ze své řady. Jako rozhraní se uplatňuje standardní SATA 3 Gb/s, plotny se otáčejí rychlostí 5400 RPM, vyrovnávací paměť má 8 MB a průměrný seek při čtení činí dle specifikací 12 ms.


Optická mechanika Optiarc AD-7561S typu DVD řady Super Multi (+/-R +/-RW) přichází s podporou dvouvrstvého zápisu a technologie Lightscribe. Po vypálení disku si jej tedy můžeme také z druhé strany popsat. A nyní již k softwaru.


Software


Nyní se zaměříme na doprovodný software, jenž přichází nad rámec použitého systému Microsoft Windows Vista Home Premium. Po konfiguraci počítače je vhodné ještě vyhledat pomocí speciální aplikace nové aktualizace, abychom měli počítač plně připraven. V našem případě nic nového k dispozici nebylo, pouze nová verze BIOSu F.33, ale ta nic zásadního, co by mělo vliv na výsledky našeho testu, nepřináší.


HP Kontrola stavu

Podívejme se tedy na nabídku, v níž je řada utilit pro zobrazení systémových informací, zjištění informací o baterii a test, jenž nám sdělí její kondici, nebo rovnou kontrola stavu celého počítače trvající něco málo přes čtvrt hodiny, po čemž se můžeme s pomocí této utility zaměřit na vyřešení nalezených problémů.

Především nám ale HP nabízí balík MediaSmart, jenž sestává ze sedmi aplikací - HP MediaSmart DVD, Help, Music, Photo, TV, Video a Webcam. Jejich účel je z názvů více než dostatečně zřejmý. Zaměření na multimédia je tedy tímto dostatečně zdůrazněno a vyjmenované aplikace vypadají se svým GUI přitažlivě a dají se velmi snadno ovládat (nezapomeňme také na dálkové ovladače). Zde bych ideálně mohl vyzkoušet příjem digitálního pozemního televizního vysílání, ovšem v naší lokalitě není zatím tento signál vůbec rozšířen. Přesto jsem ale zkusil štěstí a nechal stanice automaticky vyhledat pomocí MediaSmart TV, ovšem výsledek byl prostý - 0 nalezených kanálů.

¨
HP MediaSmart Video

Jako doplnění multimediálních aplikací od HP je tu pak Cyberlink DVD Suite skládající se z LabelPrint, Power2Go a PowerDirector. Díky tomuto balíku budeme moci tvořit hudební a video disky, přehrávat filmy z nich a upravovat je. A v této verzi OS Vista samozřejmě nechybí ani Windows Media Center, takže softwarová výbava je v tomto ohledu velmi dobrá.

Tím ovšem nekončíme a dál je třeba zmínit software LightScribe Direct Disc Labeling pro popisování médií v DVD mechanice, balík aplikací Microsoft Works jako levnější obdoba Microsoft Office, bezpečnostní software Norton Internet Security nabízející 60 dní aktualizací zdarma a pro obsluhu a nastavení čtečky otisků prstů se využije DigitalPersona Personal (podivný to název). Jinak tu už nic zajímavého není, a tak pojďme dále na LCD, webkameru, zvukový systém a ergonomii.