Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP Pavilion dv6710 - multimédia v podání HP

4.3.2008, Josef Brož, recenze
HP Pavilion dv6710 - multimédia v podání HP
Notebooky Pavilion zaujmou nejen designem, ale i přijatelnou cenou. Hnacím motorem je AMD Athlon 64 X2 TK-57 a čipset nFORCE 630M s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 7150M. To doplňuje kvalitní širokoúhlý displej, webová kamera a dálkové ovládání.
Pro modely Pavilion dv6x00 používá HP v podstatě shodnou konstrukci. Od toho se odvíjí i rozmístění portů a rozhraní. Přestože je notebook poměrně robustní, disponuje pouze třemi USB porty. V případě rozměrného 15" modelu jde o poněkud slabší výbavu, zvláště když konkurence (Asus F3U) své modely vybavuje čtyřmi USB porty. První dva USB porty najdete na levé straně spolu s FireWire (IEEE 1394b) a čtečkou paměťových karet. Na poněkud přecpaný levý bok jsou vyvedeny i konektory pro LAN a modem. Zajímavým doplňkem je speciální expanzní konektor pro připojení notebooku do dokovací stanice. Nabídku portů uzavírá klasický D-Sub a S-Video konektor pro připojení televize.


Levý bok

Velkou část pravé strany zabírá DVD mechanika a 54mm šachta pro Express Card. Najdeme zde rovněž třetí USB 2.0 port a podsvícený napájecí konektor. Audio konektory se nacházejí na sníženém předním panelu. Podobné řešení zvolilo HP i u starších modelů HP 510. V praxi však podobně umístěný audio panel přináší určitá omezení. Kabely připojené na čelo přístroje překážejí při práci a ztěžují manipulaci s notebookem. Zadní strana přístroje je zcela bez portů a ústí zde pouze výdech ventilátoru s žebrováním.


Pravý bok

Síťovou konektivitu, respektive WiFi připojení zajišťuje čip společnosti Atheros AR5007 802.11b/g. Určitým nedostatkem je pouze 100Mbit LAN rozhraní, které je realizováno přes čipset notebooku. Pokud jste stále odkázáni na vytáčené připojení, využijete 56kbit modem Motorola SM56 Data Fax. Pro komunikaci s mobilním telefonem, PDA nebo perifériemi slouží integrovaný Bluetooth. Součástí výbavy je rovněž infraport, který je využíván pro dálkové ovládání notebooku.

Baterie a provoz


Spotřebu notebooku nejvíce ovlivňuje procesor, dále grafická karta, pevný disk, apod. Nároky procesoru popisuje tzv. TDP hodota. Toto číslo udává maximální spotřebu procesoru při běžném zatížení. V případě dvoujádrového procesoru AMD Athlon 64 X2 s označením TK-57 se tato hodnota pohybuje kolem 31 W. Zajímavé je, že mobilní dvoujádrový Turion TL-56 může dosahovat TDP (Thermal Design Power) až 33 W. Pro srovnání, konkurenční procesory Intel Core 2 Duo mají TDP 34 W. Mimo hodnoty TDP však spotřebu procesoru ovlivňují další technologie. V případě AMD se jedná především o PowerNow! (Cool'n'Quiet).


Li-on baterie

Soubor technologií PowerNow! je víceméně obdobou intelovského Enhanced SpeedStep. Podobně jako konkurenční technologie, rovněž PowerNow! dynamicky snižuje frekvenci a napětí procesoru. Popisované snížení frekvence procesoru je realizováno pomocí změny násobiče. Při běžném provozu (Office) klesá s pomocí Cool'n'Quiet frekvence CPU na pouhých 800 MHz (4x 200 HTT). Při maximálním zatížení stoupá multiplikátor na hodnotu 9,5 a tím i frekvence jádra na 1,9 GHz. Zajímavý je rovněž power management na úrovni čipové sady nForce 630M. Zde přichází ke slovu technologie společnosti NVIDIA - tzv. PowerMizer. Jedná se o soubor funkcí čipsetu, které ovlivňují napájení pamětí, harddisků, ethernetové karty, odpojují USB, snižují jas LCD apod. Při běžném provozu se notebook vybije již za cca 119 minut. Mimochodem, vyjmutí baterie z přístroje vyžaduje notnou dávku trpělivosti :-(.