HTC Touch Diamond2: klenot, který vás nezruinuje
5.10.2009, Pavel Bureš, recenze
Velký displej, výkonný procesor, kvalitní fotoaparát a rozhraní TouchFLO, to jsou hlavní přednosti stylového Windows Mobile zařízení, které již několik dní zdobí nabídku tchajwanské společnosti HTC. Zaujme nový Diamond širokou veřejnost?
Kapitoly článku:
Adobe Reader LE 2.5
V paměti testovaného HTC najdeme také jednoduchý prohlížeč PDF souborů. Program disponuje základními funkcemi, mezi které patří zoomování a otáčení dokumentu, takže lze PDF soubory prohlížet i v režimu na šířku, což je většinou výhodnější a díky rozlišení 800 x 480 obrazových bodů často ani není třeba scrollovat do stran.
FM Radio
Jakmile ke komunikátoru připojíme dodávaná sluchátka, můžeme naladit desítky radiových stanic, které vysílají v FM pásmu. S ukládáním do paměti si není třeba dělat hlavu, program je schopen najít a uložit všechny dostupné stanice. U mnoha rádií kromě kmitočtu uvidíme také jméno interpreta a název právě přehrávané skladby. Sluchátka musí být sice po celou dobu zapojena (fungují jako anténa), výstup lze však přesměrovat do reproduktoru i do Bluetooth sluchátek podporujících technologii A2DP. Nechybí ani nastavení automatického ukončení přehrávání.
Přímo v paměti komunikátoru najdeme také program Facebook, který slouží k přístupu ke stejnojmenné sociální síti. Na problémy narazíme již po přihlášení, program si totiž nedokáže zapamatovat heslo, přestože je tato volba zaškrtnuta. K rozhraní aplikace Facebook nemáme výhrad, všechny podstatné ovládací prvky jsou dostatečně velké, informace jsou roztříděné dle typu, takže nové fotky jsou na jedné záložce, aktualizované statusy na jiné atp.
Kromě cizích profilů můžeme prohlížet i ten náš, nechybí přehledný seznam přátel včetně možnosti prohlížet jejich fotogalerie. Přímo z HTC lze uploadovat nejen fotografie, ale také pořízená videa. Program Facebook 1.007 nedisponuje nastavením, což je docela škoda, minimálně možnost změnit velikost písma bude řadě uživatelů chybět.
Teeter
Čidlo, které HTC označuje jako G-Senzor, nemusíme využívat pouze k užitečným činnostem. V paměti najdeme hru Teeter, která G-senzor využívá a pokud člověk není úplný cholerik, užije si s Teeterem mnoho hodin zábavy. Mladí čtenáři si patrně nepamatují na jednoduchou mechanickou hru s kuličkou, ve které bylo cílem vyhnout se všem nástrahám v podobě děr a dostat kuličku až do branky, na podobném principu pracuje právě hra Teeter.
Fotbalisty se ale v Teeteru nedočkáme, kromě zdí, které brání kuličce v pohybu určitým směrem, na displeji najdeme také díry, kterým je záhodno se vyhnout, jinak do nich kulička spadne a musíme opakovat daný level. Cílem hráče je dostat stříbrošedou kuličku do zeleně zbarveného otvoru, kulička se ovládá nakláněním přístroje. Před hraním je vhodné zkalibrovat G-Senzor, je také třeba myslet na to, že komunikátor na naklánění nereaguje plynule, ale skokově, pokud tedy přístroj nakloníme jen trochu, kulička se ani nehne. Po několika jednoduchých levelech nás čekají zákeřnější kola, ve kterých budeme muset hnát kuličku po nakloněných ploškách, což procvičí nejen naše nervy, ale i schopnost rychle reagovat.
Fotoaparát
Jak jsme již zmínili v úvodu recenze, testovaný HTC Touch Diamond2 dostal do vínku hlavní fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů (rozlišení maximálně 2592 x 1944). Ve srovnání se staršími přístroji (např. HTC Kaiser) byla aplikace pro snímání fotografií značně pozměněna, pro většinového uživatele jde o změny k lepšímu. Jednotlivé prvky jsou dostatečně velké, takže je lze bez problémů ovládat prsty. Většinu hlavní obrazovky zaujímá snímaná scéna, lze také vstoupit do nastavení, pořídit snímek či spustit prohlížeč fotografií.
Příjemně nás překvapila rozsáhlost nastavení, všechny hlavní volby jsou k dispozici na jedné obrazovce, takže je není třeba lovit hluboce v menu. Lze nastavit vyvážení bílé (automatika + základní režimy - noc, žárovka, zářivka...), jas, samospoušť, nechybí ani regulace citlivosti, kromě automatiky lze nastavit 100 - 800 ISO. Můžeme tapnout panoramatický záznam či aktivovat režim video, který umožní natáčet sekvence o rozlišení až 640 x 480 obrazových bodů.
V nastavení najdeme ovšem také několik méně obvyklých položek. Můžeme rovněž vybrat, na jakou část snímané scény bude fotoaparát ostřit. Kromě středu lze vybrat tapnutím na displej i jakoukoliv jinou oblast.
Nastavení rozlišení a možnost zapnutí širokoúhlého režimu, který opraví poměr stran (ořízne fotografii) tak, aby poměr stran snímku odpovídal použitému displeji
(klikněte pro zvětšení)
Nastavení zvuku spouště, aktivace efektů
(klikněte pro zvětšení)
Co se kvality snímání týče, byli jsme s testovaným HTC velmi spokojeni. Fotoaparát dokáže při dostatku světla zaostřit již od cca 9 cm, což je stejné jako u levných kompaktů. Velmi kladně hodnotíme rychlost fotoaparátu. Práce s aplikací, ukládání na paměťovou kartu i samotné ostření je velmi rychlé, žádné přesýpací hodiny a další indikátory toho, že HTC něco provádí a uživatel musí čekat, se nekonají. Pokud fotografujeme za dobrých světelných podmínek, je hladina šumu (s přihlédnutím k velikosti snímače) minimální, rovněž k podání barev nemáme výhrad. Ve srovnání s dalšími Windows Mobile zařízeními stojí za vyzdvihnutí také nízký výskyt chromatické vady.
HTC Touch Diamond2 zaostří i na cca 10 cm
(klikněte pro zvětšení)
(klikněte pro zvětšení)
S danou scénou si HTC poradilo relativně dobře, velká část stromů v popředí je prokreslená
(klikněte pro zvětšení)