iiyama ProLite XB2780HSU: stvořen pro filmy
8.11.2012, Pavel Kovač, recenze
Dnes se na trhu vyskytuje valná většina monitorů s technologií IPS. Pro filmy se však hodí daleko více technologie VA. A právě taková je dnes recenzovaná iiyama ProLite XB2780HSU. Uvidíme, jak si poradí s našimi náročnými testy.
Kapitoly článku:
Odezva
Ihned po zapnutí monitoru vám bude jasné, že odezva zrovna dvakrát kvalitní není. Pokud budete pohybovat kurzorem po obrazovce, tak je vše v pořádku. Ale tmavé odstíny (časté bohužel u filmů) jsou znatelně zpomalené. Odezva v tmavých tónech dosahuje hodnot až kolem 45 ms. Ano, 45 ms! To je na dnešní dobu až neuvěřitelné. Zkoušel jsem samozřejmě různě nastavovat hodnotu OverDrive, ale vždy jsem naměřil odezvu nejlepší při hodnotě +2 (tedy nejvyšší). Překmit se téměř nevyskytuje ani u této vysoké hodnoty v menu.
Pokud se podíváte na graf, tak je z něj zcela zřejmé, že odezva je u tmavých tónů více jak čtyřnásobná oproti ostatním odezvám.
Můžeme se ještě podívat na konkrétní průběhy odezvy. Z grafu je patrné, že monitoru opravdu trvá než zobrazí požadovanou barvu.
0-175-0 (20 ms na dílek)
O něco lépe je na tom odezva 50-200-50. Zde je průběh lehce příznivější, avšak pouze při odezvě rise. U fall zůstává vše při starém.
50-200-50 (20 ms na dílek)
Inputlag
Odezva však není vše. Máme tu také inputlag Ten dosahuje u iiyamy hodnoty 10 ms. To je na dnešní dobu lehce nadprůměr a pro hry by to neměl být až tak velký problém. Stále jsou zde však daleko lepší monitory, co se inputlagu a hlavně odezvy týče.
Inputlag (10 ms na dílek)
Sledování videa
Při sledování videa si můžete všimnout hlavně velmi vysokého kontrastu. Právě kontrast je u filmů velmi důležitý. Akční scény s tím dostávají zcela jiný rozměr a právě v tomto okamžiku si uvědomíte, že A-MVA technologie má co nabídnout oproti IPS. Tento kontrast je vlastně až 5-7× vyšší než u IPS. Nejde tedy o zanedbatelnou hodnotu, ale o velké násobky. Samozřejmě rozumím, že pozorný čtenář si toho všimne při prostudování grafů kolem, ale říci to nahlas je vždy zcela jiné.
Zpět ale k filmům. Pokud si vaše oko zvykne na horší odezvu v tmavých tónech, tak si začnete filmy skutečně užívat. Barevné podání je ale trošku ulítlé a neodpovídá realitě a monitor tedy trošku touží po kalibraci.
Podsvícení bez průsvitů!
Podsvícení je téměř bezchybné. Tedy hlavně co se týče průsvitů po okrajích.
Hraní her
Hry jsou vždy pro pomalejší monitory problém. A v tomto případě to platí dvojnásob. Pokud se zaměříme na hry typu FPS, tak je zde jasně znatelné rozmazání a hlavně ztráta detailů při rychlejším pohybu. Také strategie a například takové Diablo 3 je pro monitor problém. Obraz se rozmazává a za objekty se objevuje, pro VA technologii typický, žlutý stín. Pokud tedy hledáte monitor na hry, tak se raději poohlédněte jinde.