iiyama ProLite XB2780HSU: stvořen pro filmy
8.11.2012, Pavel Kovač, recenze
Dnes se na trhu vyskytuje valná většina monitorů s technologií IPS. Pro filmy se však hodí daleko více technologie VA. A právě taková je dnes recenzovaná iiyama ProLite XB2780HSU. Uvidíme, jak si poradí s našimi náročnými testy.
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Pokud máte doma monitor s technologií TN, tak vás tento monitor velmi příjemně překvapí. Pokud však máte IPS, tak se vám nebude zdát barevný posun při pohledu ze strany. Tento posun barev je občas docela otravný a pro fotografy se až tolik nehodí. Ve filmech to má za následek změnu pleťové barvy.
Rozložení kontrastu
Nyní se podíváme na kontrast. Ten je totiž u monitorů s technologií A-MVA výrazně vyšší než u IPS. Konkrétně je to kontrast kolem 5000:1. Takto vysoký kontrast jinde prakticky nenajdete. A samotné rozložení po ploše monitoru je také docela příjemné. Nejnižší 4233:1 je sice o 30% nižší než maximální 6033:1, ale okem si tohoto rozdílu tolik nevšimnete. Čím je kontrast vyšší, resp. černá černější, tím je lidské oko méně schopno rozlišit rozdíly. Takže pokud budeme mít například rozdíl 700:1 a 1000:1 u IPS, tak bude okem daleko lépe viditelnější než 30% změna u vysokého kontrastu.
Při zkalibrování monitoru na 120 cd/m2 se sice rozdíl ještě lehce prohloubil, ale stále jsem si toho okem prakticky nevšiml.
Průběh jasu
Výrobce slibuje kontrast 300 cd/m2. Ten je však výrazně vyšší a dosahuje hodnoty 419 cd/m2. Právě i z tohoto důvodu je nejnižší jas docela vysoký. Celých 79 cd/m2. Pro filmy to však vůbec nevadí a vadit to bude jen lidem pracujícím v noci a hlavně s textem.
Podsvícení
Protože se jedná o 27" monitor, tak lze očekávat horší podsvícení. Monitor samozřejmě nemá jakoukoli kompenzaci podsvícení. Přesto se monitor popral s podsvícením docela obstojně. Hlavním důvodem toho, že je podsvícení docela dobré, je fakt, že nemá průsvity na okrajích. Ani nedochází k velkým výkyvům podsvícení uprostřed monitoru. Na krajích tmavší podsvícení totiž každý očekává a u fotek to pouze zvýrazní vinětaci.
A oko vnímá navíc jas zcela odlišně. Má totiž logaritmické měřítko, a proto převádíme grafy do gamy 2,2. Zde si můžete všimnout, jak se podsvícení jeví pro oko.