iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky
16.4.2012, Pavel Kovač, recenze
iiyama vydala novou řadu multidotykových monitorů. Ty jsou ve spojitosti s Windows 8 velmi zajímavé a mohou představovat takovou menší předzvěst budoucího vývoje LCD monitorů. Jak si tedy vede tato první jarní vlaštovka v drsném prostředí běžných monitorů?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Ovládání pomocí dotykové vrstvy, celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Protože se jedná o TN monitor s lesklou povrchovou úpravou (resp. skleněnou deskou), nelze očekávat nikterak dobré/slavné výsledky.
Z fotek je jasné, že kvalita TN panelů je oproti dnes už běžným e-IPS panelům zkrátka přežitá. Je opravdu škoda, že výrobce nesáhl po prakticky stejně drahém e-IPS.
Kontrast
Vzhledem k povaze panelu (skleněná dotyková vrstva) jsem neočekával vysoký kontrast. Opak byl pravdou. Maximální změřený kontrast 1053:1 je nadstandardní.
Rozložení kontrastu
Naměřený maximální kontrast byl na levé straně zhruba uprostřed. Rozdíl oproti středu obrazovky však není nikterak velký. Bohužel v dolním pravém kraji dochází k lehkému průsvitu, a tak se kontrast snižuje. Není to však nic tragického a vzhledem k určení panelu jde pořád o dobrý výsledek.
Průměrný kontrast činí pěkných 916:1.
Průběh jasu
Průběh jasu není sice zcela lineární, ale má slušný rozsah. Maximální jas 267 cd/m2 a minimální 57 cd/m2 patří k nadprůměru.
Při práci v noci by se sice nižší jas hodil, ale na druhou stranu pro pohodlné ovládání prstem je vyšší jas docela žádoucí. Při nízkém jasu si totiž už prstem docela stíníte a je lepší mít jas vyšší.
Stabilita jasu
Protože jde o klasický monitor s CCFL trubicemi, je potřeba se zaměřit i na náběh do maximálního jasu. Tento monitor má trochu pomalejší náběh a pro plnohodnotnou práci musíte cca 1,5 minuty počkat. Není to však nic tragického. Oproti LED podsvícení to je ale stále o 1,5 minuty delší :-).
Podsvícení
Podsvícení je lehce "vypouklé" a uprostřed je intenzivnější. Naopak kraje jsou docela dost propadlé. Naštěstí zde nejsou žádné skokové změny.
Průměrné podsvícení má hodnotu 228 cd/m2. To je oproti 267 cd/m2 o slušných pár candela nižší hodnota. Je to dáno hlavně velkými rozdíly v krajích a středu.