iiyama T2233MSC: první vlaštovka s multidotyky
16.4.2012, Pavel Kovač, recenze
iiyama vydala novou řadu multidotykových monitorů. Ty jsou ve spojitosti s Windows 8 velmi zajímavé a mohou představovat takovou menší předzvěst budoucího vývoje LCD monitorů. Jak si tedy vede tato první jarní vlaštovka v drsném prostředí běžných monitorů?
Kapitoly článku:
Odchylka dE a barevný gamut
Barevný gamut prakticky přesně kopíruje sRGB. To představuje pro mnoho uživatelů výhodu. Nemusí totiž nikde nic nastavovat a řešit správu barev. Pokud by však monitor zobrazil např. i AdobeRGB, tak by jistě grafikům posloužil daleko lépe. Např. při simulaci CMYK prostoru, který sRGB zkrátka moc ořezává v modrozelených odstínech. Berme však v potaz, že nejde o grafický monitor, a tak je sRGB naprosto dostatečný.
V případě zobrazení modré a zelené barvy sice nekoresponduje 100 % s polohou sRGB, ale to není až takový problém. Vše opraví kalibrace.
Výchozí nastavení
Ve výchozím nastavení jsou hlavně modré barvy dost přes čáru. Bohužel i podání šedých odstínů není zrovna dvakrát ideální. Průměrná odchylka dE(2000)=2,65 je pro grafiky už nepřípustná. Všimněte si extrémní hodnoty 11,05 u světle modré (128,128,255). To asi nepotěší nikoho.
Profil 6500K
Pokud si nastavíte profil 6500K, získáte tak výrazně lepší podání barev (hlavně tedy modré), avšak podání šedých odstínů je naopak horší. Výsledný odchylka dE(2000)=2,4 je stále dost vysoká.
Nastavení monitoru bylo následující:
- R=98
- G=100
- B=92
- Kontrast: 100
- Jas: 28
Při kalibraci přes OSD menu již dosáhneme výrazně lepších výsledků. Pro běžného uživatele bude toto nastavení naprosto dostatečné. Barevná odchylka dE(2000)=1,24 již představuje slušné barvy. Pokud vezmeme v potaz i technologii TN, jde o velmi pozitivní výsledek.
Kalibrováno pouze přes OSD
Kalibrace
Pokud nastoupí sonda a kalibrace pomocí LUT, tak se barvy ještě výrazně zlepší. dE(2000)=1,13. Bohužel stále zde máme špatné podání šedých odstínů. Právě šedá barva je velmi důležitá pro celkový dojem z obrazu. Lidské oko se totiž přizpůsobuje právě šedé barvě a v závislosti na ní se posouvají i ostatní barvy. Je to něco podobného jako u vyvažování bílé u digitálního fotoaparátu.
V porovnávacím obrázku si můžete všimnout rozdílů jednotlivých barev před a po kalibraci.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Ve výsledku je barevné podání velmi dobré. Pokud vezmeme v potaz postarší technologii TN, jedná se o velmi dobrý výsledek. Nebýt horší podání modré barvy, tak nemám k barvám prakticky žádné výhrady.