iiyama XB2776QS: panel dokonalý, ale co monitor?
19.4.2013, Pavel Kovač, recenze
Také firma iiyama přišla s 27" QHD monitorem, který je velmi slušným konkurentem pro Dell U2713HM. Jeho cenovka totiž atakuje hranici 13 tisíc a uvnitř se skrývá H-IPS 120Hz 10bitový panel! Má tedy iiyama vůbec nějaký háček?
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Nyní se můžeme podívat na makrofotografii IPS struktury, konkrétně e-IPS varianty. Všimněte si jasného lichoběžníkového tvaru, oproti PLS struktuře, která je více zaoblená ve spodní části a obvykle má "výkus" nahoře místo dole.
Teplota bílého bodu
Podíváme se také na teplotu bílého bodu z pohledu jasu. To znamená fakt, jak se budou měnit barvy při regulaci podsvícení. Pokud si nastavíte jas na maximum a posléze hned na minimum, tak se teplota barev změní o 139 K. To není až tak špatný výsledek.
O poznání horší to je s rozložením barev po ploše monitoru. Zde je již odchylka větší. Celých 435 K je pro lidské oko již hodně zřetelné.
Odchylka dE a barevný gamut
Střední proud monitorů se snaží obvykle dosáhnout sRGB gamutu. To se bohužel iiyamě až tak nepodařilo. Nutno ale podotknout, že prakticky stejný gamut má i o poznání dražší EIZO EV2736W. Evidentně je v monitorech použito prakticky stejné podsvícení, resp. stejné LED. Největší problémy vznikají u modré barvy, která je zkrátka až moc přesycená.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
A protože gamut není v rámci sRGB moc přesný, tak nelze ani očekávat moc dobré barevné podání. A měření to i potvrzuje. Prakticky nikdy se nedostaneme s průměrnou odchylkou dE2000 pod 3,6, a to je opravdu hodně. Ale postupně.
Profil sRGB
Prvním profilem je sRGB. Ten poskytl barvy pouze průměrné. Můžete si všimnout nepřesného podání šedé. To znamená hlavně fakt, že neodpovídá 6500 K. Průměrná dE2000=3,79.
Profil 6500 K
V menu jsem tedy nastavil 6500K ručně. Bohužel se situace prakticky opakovala. I odchylka dE je identická, tedy dE2000=3,79
Profil Cinema
Nastoupily tedy profily Cinema, Game atd. Nejprve Cinema. Průměrná dE2000=4,23, avšak podání šedé a tudíž i teplota barev byla lepší.
Profil Game
Režim Game se vrátil do podobných kolejí jako sRGB a 6500K. Průměrná dE2000=3,73
Profil Scenery
Předposledním režimem je Scenery. Zde je odchylka dosti vysoká a také podání šedé není moc přesvědčivé. Průměrná dE2000=4,79.
Profil Text
Posledním profilem je Text. Ani ten však nepřinesl žádnou velkou změnu. dE2000=4,12
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=100
G=92
B=80
Kontrast: 50%
Jas: 7%
Sharpness: 26
Po kalibrování přes OSD jsme dosáhli výsledků ne zrovna přesvědčivých. Je vidět, že OSD není vždy všemocné a často zkrátka barvy vůbec neopraví. To je docela škoda. Musíme se tudíž spolehnout na ICC profil a softwarovou cestu kalibrace. Průměrná dE2000=3,91.
V OSD menu si také navolte položku Sharpness na 26 z původních 30. Obraz je totiž ve výchozím nastavení trošku doostřován a po delší době z textu trošku bolí oči.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Až kalibrace ustálila monitor v rozumných mezích a odchylka dE se posunula pod 1. Konkrétně dE2000=0,70.
Kalibrované přes ICC profil
Změna barev je dost výrazná. Hodně vidíte u modré barvy.
I LUT křivka odhaluje změnu u modré. Ostatní jsou jen lehce zvlněné. Bohužel právě tyto drobné (krátké) vlnky značí docela velkou nevyváženost barev a nutnost měnit jejich gamu velmi často.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Celkové barevné podání iiyama XB2776QS je průměrné až podprůměrné. Monitor doslova volá po nějaké tovární kalibraci, a to alespoň na teplotu bílé. Ta by zajisté pomohla podat daleko lepší výsledky. Pokud by navíc výrobce přisadil i ořez gamutu, tak bych si již na nic nestěžoval. To se však nestalo.