Intel Centrino po vzoru Dellu
12.5.2003, Štěpán Mrázek, recenze
Do redakce jsme dostali konečně notebook s procesorem Intel Pentium M, který je součástí architektury Centrino. Všeobecně je také známý jako Banias. Jedná se o model Dell Latitude D600, který disponuje velice zajímavou výbavou.
Kapitoly článku:
- Intel Centrino po vzoru Dellu
- Podrobný popis notebooku
- Výsledky testů a závěr
Zajímavé části notebooku
Jako první se podíváme na přední panel notebooku, rozhodně zde však nečekejte žádnou spoustu ovládacích tlačítek či dokonce komunikační porty. Mimo otvorů pro reproduktory zde naleznete ještě tlačítko pro otevření krytu s displejem a to je opravdu vše. Ostatně posuďte sami podle obrázku číslo tři.
Mnohem bohatší na popis je levá strana (bráno opět z pohledu při práci) notebooku, na které se nachází infraport, jeden PCMCIA slot a dva audio konektory (jack 3,5 mm). Poslední co naleznete na levé straně je čtečka smartkaret, která je umístěna pod PCMCIA slotem. Více vám opět napoví obrázek:
Další část notebooku na kterou se podíváme je (vcelku logicky) pravá strana. Nachází se zde kombinovaná mechanika DVD/CD-RW, která je také jediným funkčním prvek pravé strany.
Jako poslední vnější (čekají nás ještě dva pohledy do hlubin počítače) část notebooku zde máme zadní část s komunikačními porty. Na prvním obrázku můžete dva porty USB 2.0, s-video výstup, konektory RJ-11 (modem) a RJ-45 (Ethernet) no a nakonec port IEEE1294 (LPT).
Na druhé polovině již vidíte pouze VGA konektor, port RS232 (sériový) a nakonec napájecí konektor:
Takřka poslední zajímavostí jsou paměťové sloty a bezdrátová LAN mini PCI karta (Dell TrueMobile 1180 - 802.11b, čip Broadcom BCM4301), které jsou v těle notebooku a dostanete se k nim po odstranění krytů ve spodní části. Podotýkám, že paměťové sloty jsou v notebooku celkem dva a obsazen je pouze jeden (vzhledem k velikosti operační paměti je to velice rozumné).
Pozn.: Notebook je sice postaven na čipové sadě Intel 855PM a procesoru Pentium M, ale přesto nenese logo Centrino. Důvod spočívá v nepoužití bezdrátové mini PCI karty Intel Pro/Wireless 2100, která je součástí architektury Centrino.
Úplně poslední dva obrázky zabírají ovládací tlačítka (ovládání reproduktorů a zapnutí/vypnutí notebooku) a také touchpad. Na notebooku je zajímavé, že používá TrackPoint, který pravděpodobně velice dobře znáte z notebooků značky IBM. Blíže vám opět napoví obrázky:
Dodávané příslušenství
Co se dodávaného příslušenství týká, pak jednoznačně dominuje floppy mechanika, kterou je možné zaměnit za DVD/CD-RW mechaniku. Takovéto řešení považuji za nejlepší možné. Ostatně jak často používáte diskety ? Já ji u notebooku použil všehovšudy dvakrát či třikrát, ale protože je zabudovaná napevno, nosím ji sebou všude.
Další součástí je kabel a redukce pro připojení do telefonní sítě, nemyslím, že je zde potřeba nějaký zvláštní komentář. Jen z vlastní zkušenosti doporučuji nosit společně notebookem. Na CeBITu jsem jen koukal na zakázané porty u počítačové sítě v tiskovém centru a nakonec jsem odesílal články na server přes dial-up.
Další součástí standardně dodávaného příslušenství je USB kabel s malou koncovkou (který využijete třeba s digitálním fotoaparátem) a redukce s-video na kompositní video.
Další nezbytnou součástí příslušenství je AC adaptér. K tomu, která je zde použit mám jednu obrovskou výhradu. Pokud se podíváte a obrázek číslo patnáct, pak by mě hrozně zajímalo, kde si asi koupím nový kabel až mi ten starý odejde ? Na obrázku číslo šestnáct zase vidíte jak elegantně vyřešili u Dellu problém s věčným přenášením kabelů a jeho motáním a sukováním.
Obr. 15 - AC adaptér s kabelem
klikněte pro zvětšení
Obr. 16 - AC adaptér ve sbaleném stavu
klikněte pro zvětšení
Poslední součástí příslušenství je dodávané CD a manuál, zde opět není potřeba komentář, bohatě stačí obrázek.
Pozn.: Na další stránce naleznete výsledky testů výkonu, výdrže v režimu provozu na akumulátory, bodování výbavy a závěrečné hodnocení.