Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka

22.7.2015, Jan Vítek, recenze
Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka
Kapesní desktopový počítač, HDMI tyčka, počítač ve flash disku. Intel Compute Stick a jemu podobná zařízení můžeme pojmenovat všelijak. Jde o jedny z nejmenších přenosných počítačů PC, pro které můžeme najít řadu využití.

Zprovoznění a nastavení


Ať už připojujeme Intel Compute Stick k monitoru, televizoru nebo projektoru, jeho zprovoznění je velice jednoduché. Stačí zapojit napájecí adaptér, připojit jeho kabel ke konektoru micro USB pro napájení a samotný Compute Stick napojit na rozhraní HDMI. Pak už stačí stisknout tlačítko Power, počítač se zapne a v případě naší verze začne bootovat systém Windows 8.1 s Bing. Ten dokáže nastartovat do následující úvodní obrazovky přibližně za 30 sekund od zapnutí počítače.



- výchozí obrazovka právě spuštěných Windows 8.1 s Bing -

Na uživateli pak je, aby stejně jako u jakéhokoliv jiného počítače s čerstvou instalací Windows provedl prvotní nastavení systému, čili aby si vybral jazyk, nastavil klávesnici, síť a další záležitosti. K tomu budeme samozřejmě potřebovat nějaké vstupní zařízení a pokud zrovna nemáte k dispozici bezdrátový set klávesnice a myši, postačí vám k tomu třeba jen myš a softwarová klávesnice, nebo můžete případně využít nějaký USB hub a počet portů si rozšířit tak, abyste mohli najednou zapojit USB klávesnici i myš. Však jde o plnohodnotný systém Windows, který daný hub a periferie ihned rozpozná a zprovozní.

Po připojení k televizoru může být obraz roztáhnutý mimo zobrazovací plochu, přičemž v nastavení grafiky korekci nehledejte. Zbývá už jen nastavení zobrazovacího režimu v televizoru. A pokud vás zajímá, kolik vám zůstane z celkové 32GB paměti eMMC, pak na čisté instalaci Windows se ukáže disk C: s celkovou kapacitou 21,9 GB, na němž bylo ještě 18,7 GB prostoru.



Pak už si můžeme nový systém nastavit dle svých potřeb a nainstalovat si potřebné aplikace, přičemž pokud se chystáte kopírovat větší množství dat, pak bude možná i rychlejší je přenést pomocí USB (flash) disku, neboť přes rozhraní Wi-Fi vymáčkneme maximálně kolem 3,5 MB/s (informace o připojení ukazovaly rychlost 72 Mbps). V zarušeném prostředí pak může aktuální propustnost ještě značně kolísat.