Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka

22.7.2015, Jan Vítek, recenze
Intel Compute Stick: úsporná HDMI tyčka
Kapesní desktopový počítač, HDMI tyčka, počítač ve flash disku. Intel Compute Stick a jemu podobná zařízení můžeme pojmenovat všelijak. Jde o jedny z nejmenších přenosných počítačů PC, pro které můžeme najít řadu využití.

Teploty, hlučnost a spotřeba


Nakonec se před závěrečným hodnocením zaměříme na teploty a spotřebu počítače. Spotřeba byla měřena pomocí Voltcraft Energy Check 3000, takže se ukáže spotřeba celého PC s periferiemi (klávesnice, myš), ztrátami napájecího zdroje, ale pochopitelně bez monitoru.

Spotřeba (W)
Pohotovostní režim (stand-by)
0 W
V klidu
1,1 W
Zátěž (1 vlákno)
2,5 W
Zátěž (4 vlákna)
5 W
Zátěž (OpenGL)
4,3 W

Spotřeba počítače by nikoho neměla trápit, však už se dostáváme k hodnotám, kdy můžeme řešit i desetiny wattu. Však v klidovém provozu je spotřeba celého Compute Stick pouze 1,1 W a zde už je třeba říci i to, že klávesnice s myší byla napojena na samostatně napájený USB hub. Maximální zátěže 5 W dosáhneme pomocí čtyř vláken Prime95, takže se pohybujeme mezi jedním a pěti watty. Když si vezmeme průměr spotřeby 2,5 W, pak jednu kWh pomocí Compute Stick spotřebujeme za 400 hodin, čili necelých 17 dní. Za jeden měsíc nám tedy nepřetržitý provoz tohoto počítače vezme necelé dvě kWh, čili bude stát cca 9 Kč.

S hlučností je na tom Compute Stick také dobře, i když leckoho by mohlo překvapit, že je tento počítač vybaven aktivním chlazením, tedy miniaturním radiálním ventilátorkem. Ten bude v klidovém režimu vypnutý a při běžné zátěži se spotřebou kolem 2,5 W jej uslyšíte jen s přilepeným uchem, ovšem v plné zátěži začne ventilátorek vrčet, což lze kvůli vysoko položenému hluku slyšet i přes celou místnost. Po chvíli se ale naučíte tento hluk ignorovat, respektive se na něj musíte spíše soustředit, abyste jej slyšeli, takže nejde o velký problém.

Teploty (°C)
V klidu
50 °C
Zátěž
62 °C

Teplota moderního procesoru může dosáhnout i více než 100 °C, ale v případě Atom Z3735F se maximální hodnotu ze specifikací nedozvíme. Ovšem s teplotou 62 °C v zátěži bychom se v každém případě neměli k maximálním hodnotám ani přiblížit. Testováno přitom bylo v okolním prostředí o teplotě 25 °C, takže se nemusíme bát, že by se náš Compute Stick přehříval. I po delší době nejvyšší zátěže je sám o sobě na dotyk jen teplý.


Závěrečné hodnocení


Intel Compute Stick je cesta, jak si snadno a levně vytvořit pomocí monitoru/televizoru/projektoru a příslušných periferií domácí počítač pro nenáročné úlohy, jako je surfování po webu, využití e-mailu, kancelářské práce či přehrávání multimédií. K dispozici máme levnější model s Ubuntu, 1GB RAM a 8 GB eMMC, nebo náš testovaný dražší model s Windows 8.1 s Bing, 2 GB RAM a 32 GB eMMC, a to za ceny cca 3000 a 4000 Kč, přičemž oba jsou založeny na stejném procesoru Atom Z3735F. To je za celé PC i s OS celkem slušná cena.



Součástí tohoto počítače je HDMI výstup verze 1.4a (Ultra HD/4K zde nehledejme), slot pro micro SD, jeden USB 2.0 a pak bezdrátové Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0. To vše je uzavřeno v malé plastové krabičce s aktivním chlazením, které je hlučnější jen při té nejvyšší zátěži. Od procesoru Atom Z3735F nelze čekat zázraky, ale i tak toho na své SDP 2,2 W dokáže dost, třeba bez problémů přehrávat video ve Full HD a H.264.

Compute Stick má tak velice umírněnou spotřebu, která se v klidu pohybuje mírně nad 1 W a v nejvyšší zátěži sotva kdy překročí 5 W. Jeho 10W adaptér tak bude na napájení bez problémů stačit. O přehřívání nemůže být řeč, o což se zaslouží také jeho miniaturní ventilátor aktivního chlazení, který dokáže trošku vrčet, ale pouze při vysoké zátěži. V našem případě bychom si mohli trochu postěžovat také na Wi-Fi, které i na vzdálenost sotva tří metrů od routeru dosahovalo propustnosti maximálně 3,5 MB/s, ale to by mělo stačit i na 1080p v kvalitě Superbit (20,32 Mbps).

Počítače ve stylu Compute Stick tak mohou být zdatnou konkurencí pro formát NUC, neboť jsou menší, úspornější a zpravidla i levnější. Stačí je zapojit do napájení a k HDMI rozhraní a jsme připraveni. Zde ale máme trošku složitější rozhodování o tom, jak takový počítač budeme chtít ovládat, protože jeho jeden USB port nemůže sám o sobě připojit klávesnici a myš. Pokud se bez nich neobejdete, máte tedy v zásadě tři možnosti: zůstat u drátů a přikoupit USB hub, pořídit si set s rádiovým rozhraním nebo set s rozhraním Bluetooth.


Plusy


+ Levné PC pro nenáročné úlohy
+ Cena včetně OS Windows 8.1
+ Rozměry, hmotnost a snadná instalace
+ Velice nízká spotřeba


Minusy


- Jeden USB port, je tedy vhodné využít bezdrátové periférie
- Motorek ventilátoru při zátěži mírně vrčí
 
 
Za zapůjčení počítače Compute Stick děkujeme Intelu.

 
 
Cena v době testování: cca 4 000 Kč s DPH



Vývoj ceny testovaného produktu:




Jak hodnotíte Intel Compute Stick?
V anketě šlo hlasovat od 22.7.2015 do 1.8.2016. Počet hlasujících: 3
Výborný33 %
Průměrný67 %
Špatný0 %