Intel Core i7 - Nehalem v testu
23.12.2008, Lukáš Petříček, recenze
Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek mezi procesory firmy Intel, Core i7. Procesory s architekturou Nehalem přináší řadu novinek na úrovni platformy i samotného procesoru. Jak si Nehalem povede proti procesorům Intel Core 2 Quad a AMD Phenom v praxi?
Kapitoly článku:
- Intel Core i7 - Nehalem v testu
- Nehalem - testy výkonu
- Nehalem - pohled na spotřebu platformy
- Nehalem - zhodnocení a závěr
Přehled spotřeby platforem
Dále se podíváme na testy spotřeby testovaných platforem opět v několika modelových situacích. Výkon a spotřebu si dále srovnáme při "benchmarkování" s hrou Quake 4, při renderování v Cinebench R10 od Maxonu, při encodingu videa x264 a při pakování ve WinRARu 3.80. První sloupec zobrazuje výkon, dolní sloupec pro každý procesor ukazuje průměrnou spotřebu. Samozřejmostí je také standardní zátěžový test pomocí "burn" utility Orthos SP 2004 při zatížením všech jader.
Poznámka: Spotřeba je měřena pro celý systém, včetně ztrát na zdroji. Procesor Intel Core 2 Quad QX9770 na 3,2 GHz "supluje" přetaktovaný Intel Core 2 Quad Q9450@8x 400 MHz (3,2 GHz, 1600 MHz FSB, 12 MB L2 cache), naměřená spotřeba má proto v tomto případě pouze orientační charakter!
I spotřeba je samozřejmě vždy otázka konkrétního kusu procesoru a proto i ta se může lišit. Posledním testem spotřeby je test bez a se zátěží s aplikací StressPrime, pro zatížení všech dostupných jader.
Poměrně příjemná je klidová spotřeba všech procesorů Intel Core i7 s jádrem Bloomfield, kterou ovšem mírně sráží spotřeba v zátěži. V závěsu je AMD Phenom následovaný s odstupem procesory s jádrem Intel Yorkfield.
Výkon na watt
Protože Bloomfield přináší vyšší výkon, následují grafy ukazují efektivity všech platforem vztažené na watt elektrické energie (FPS na watt u Quake 4, FPS na watt při encodingu x264 benchmarku, bodový výkon ve WinRARu 3.80 a při renderignu v Cinebench R10).
Grafy myslím nepotřebují komentář. V krátkosti si dovolím shrnout, že v případě podpory více jader (a případně i MultiThreadingu) se výborně daří procesorům Intel Core i7, případně starší architektuře Intel Core. Kvůli staršímu výrobnímu procesu bohužel poměrně ztrácí procesory AMD Phenom, které dnes konkurují zejména cenou. Můžeme pouze hádat, jak dalece se na koncové spotřebě podílí návrh čipu a výrobní proces (65 nm SOI u procesorů AMD Phenom a 45 nm High-k v případě procesorů Intel Core 2 Quad a Intel Core i7), v každém případě 45 nm Phenomy jsou již na cestě a podle předběžných testů 45nm SOI přinese tolik potřebné snížení spotřeby (vyšší výkon s nižší spotřebou a menší jádro, které díky současným cenám procesorů přijde AMD také jistě "vhod").
Testy spotřeby, výkonu i efektivity jsou za námi, a proto si vše pojďme vše shrnout a vynést onen pomyslný ortel nad testovanými procesory. Do celé skládačky ještě přidáme poslední proměnnou, a tou je cena testovaných procesorů.