Intel NUC: Core i3 v malé krabičce
4.3.2014, Jan Vítek, recenze
Miniaturní počítače v poslední době nabývají na popularitě, o což se velmi zasloužil také Intel se svou třídou Next Unit of Computing (NUC). My se proto dnes podíváme na jeden model vybavený procesorem Core i3.
Kapitoly článku:
- Intel NUC: Core i3 v malé krabičce
- Hardwarová výbava a BIOS
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost a spotřeba
- Závěrečné hodnocení
Hardwarová výbava
Procesor Core i3-3217U z generace Ivy Bridge je stále aktuální, však oproti modelu Core i3-4100U "Haswell" má pouze o 2 W vyšší TDP, konkrétně 17 W a čtyři shadery navíc v grafickém jádru, ovšem to je v Haswell zase taktováno na nižší frekvenci.
Core i3-3217U je dvoujádrový procesor zpracovávající najednou až čtyři vlákna, a to díky Hyper-threadingu. Jeho základní frekvence je samozřejmě 1,8 GHz a ne 28 THz, jak ukazuje CPU-Z, přičemž Turbo Boost zde není, takže 1,8 GHz je zároveň i strop. Podporovány jsou paměti DDR3-1600 MHz a dále i základní virtalizace Intel VT-X, ale již ne pokročilá VT-d nebo technologie vPro. Rovněž tu nenajdeme akceleraci AES nebo TXT pro zabezpečení. Je to tedy procesor určený pro běžný počítač do domácnosti.
Základní deska s označením D33217GKE je vybavena příslušnou čipovou sadou, kterou nám CPU-Z sice neidentifikuje, ale dle specifikací jde o Intel QS77. Sběrnice PCI Express pro grafické rozhraní pochopitelně využita není.
Paměti DDR3 si tedy uživatel musí zajistit sám, čili námi použitý 4GB modul SO-DIMM s tímto produktem nemá v podstatě nic společného. Limitem je zde 16 GB paměti DDR3-1600 MHz. Stejně tak nedostaneme SSD v podobě karty s rozhraním mSATA, přičemž v našem případě jsme využili 180GB model Intel SSDMCEAC180B3.
Nakonec se podívejme na screenshot GPU-Z, čili informace o grafickém jádru. To je na rozdíl od CPU identifikováno bez nesmyslů, a tak se můžeme dočíst o 16 unifikovaných shaderech a klidové frekvenci 350 MHz, která se dokáže v zátěži vyšplhat až na 1050 MHz. Za zmínku stojí také to, že 3D hrou zatížený Core i3-3217U má podstatně vyšší spotřebu, než když vytížíme čtyřmi vlákny obě jeho procesorová jádra.
BIOS
Zde je již instalován moderní Intel Visual BIOS, který je přehledný a nabízí výchozí obrazovku s hlavním přehledem, kde najdeme informace o teplotě, napětí, otáčkách ventilátoru a také pořadí zařízení pro bootování.
Dále tu už máme dobře známé volby, možnosti a informace, jako je například nastavení procesoru, pamětí či grafiky. Splnilo se ale očekávání, že zde nelze očekávat nějaké možnosti pro přetaktování. Pokud ale máte rychlejší paměti DDR3-1600, bude vhodné si je především kvůli výkonu grafického jádra nastavit na vhodnou frekvenci.
BIOS je tedy přehledný, použitelný, podporuje myš a v našem případě nebylo vůbec nutné do něj zasahovat. Pokud ale chcete provozovat svůj NUC ještě úsporněji, můžete si zvolit jiné nastavení jeho napájení. Tím se ale o výkon pochopitelně pouze připravíte.