Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Japonec se moc nepředvedl

1.10.2001, Jakub Lohniský, recenze
Japonec se moc nepředvedl
Otestovali jsme CD-ROM mechaniku Sony 52x, ale ta i přes svoje nesporné kvality moc nepřesvědčila….
Zájem o mechaniky CD-ROM pomalu opadá a jejich funkci nahrazují perspektivnější mechaniky DVD-ROM. Nicméně i tak stále starším kolegyním patří značná část trhu a většina uživatelů si je pořizuje i kvůli stále klesající ceně. Stejně jako v případě mechanik DVD-ROM i u klasických „cédéromek“ platí, že cena je přímo úměrná kvalitě výrobku. Byli jsme proto zvědavi na mechaniku Sony chlubící se rychlostí čtení až 52x. Možná jste už ale z nadpisu článku poznali, že při testech moc nepřesvědčila. Nebudeme ale zdržovat a pojďme se podívat, jak tedy Sony CDU-5221 dopadla.

Balení a vzhled
K nám do redakce sice mechanika dorazila v klasickém OEM balení, ale k dostání je i pěkná retail verze. V sáčku tedy byla pouze samotná mechanika, takže pokud vyžadujete IDE kabel, šroubky nebo audio káblík, poohlédněte se po již zmíněné retail verzi (ta je samozřejmě dražší). Popis balení by jsme měli za sebou, pojďme se podívat na vzhled. Pokud si vzpomínáte na recenzi DVD mechaniky Toshiba SD-M1502, musíte si zákonitě vybavit strohý design. To se ale v případě Sony CDU-5221 nekoná. Na předním panelu máte k dispozici tlačítko Stop/Eject a dokonce i tlačítko Play/Pause. To na mnoha mechanikách chybí, ale pro přímé ovládání hudebního cédéčka je nepostradatelné. Kromě zmíněných tlačítek na předním panelu naleznete analogový regulátor hlasitosti, LED diodu indikující momentální stav mechaniky a konektor pro sluchátka typu jack (3,5mm). Zadní část mechaniky je víceméně standardní. Obsahuje konfigurační sekci důležitou pro nastavení režimu mechaniky (Master/Slave a Cable Select), konektory analogového respektive digitálního audia a konečně konektor napájení. Za zmínku také stojí dvířka, která jsou na rozdíl od ostatních mechaniky vcelku „pevná“ a strana dotýkající se šasi mechaniky je polepená černou pěnou tlumící nárazy dvířek. Účinnost tohoto systému je přinejmenším sporná (viz. dále), ale naleznete ho i na ostatních mechanikách japonského výrobce.

Instalace
Pro účely testování jsme mechaniku připojili jako Master (single) na sekundární IDE kanál. Při testování mechaniky v „normálním“ provozu jsme k ní ještě připojili „vypalovačku“ a celé zapojením pak vypadalo následovně – CD-RW (Master), CD-ROM (Slave) na sekundárním IDE kanále. Sice není dobré zapojovat na jeden kanál vypalovačku (PIO4) a CD-ROM mechaniku (ATA/33), ale během testování jsme nenarazili na sebemenší problém způsobený takovýmto zapojením. Po nabootování do Windows (pozn. 2000) byla mechanika bez problémů rozpoznána a připravena k dalšímu použití. Vložili jsme tedy testovací cédéčka a trošku jsme si Sony CDU-5221 prověřili.

Začínáme
Nejdříve jsme se zaměřili na chování mechaniky v běžném „provozu“, tedy na skutečnosti jako jsou hlučnost, schopnost číst poškozená cédéčka atp. Vezměme to ale pěkně od začátku. Vysouvání dvířek je ještě poměrně v normě, ale jejich zavírání je i přes již zmíněný „tlumící“ systém poněkud hlučné. Jestliže také zavřete dvířka bez vloženého cédéčka, ozve se ne zrovna příjemný zvuk, pravděpodobně způsobený unášecí hlavou. Mile nás ale překvapila hlučnost, jelikož jsme opravdu chvílemi nevěděli, zda „Sonka“ pracuje či zrovna odpočívá. Samozřejmě že při roztočení cédéčka rychlostí až 10 000 ot./min nějaký hluk uslyšíte, ale oproti jiným mechanikám-vysavačům je Sony CDU 5221 tichošlápek. Přejděme ke schopnosti číst jednotlivá média. Lisovaná a vypalovaná cédéčka čte bez sebemenších problémů. Menší komplikace nastaly, když jsme mechanice předložili naše testovací (značně poškrábané) cédéčko. Chvíli se snažila přečíst jeho hlavičku, ale nakonec tento marný boj vzdala. Rád bych ale připomenul, že CD-ROM mechanika Teac 40x, ale i DVD-ROM Toshiba SD-M1502 toto cédéčko po delším „zpracování“ přečetly.

Testy

Testovaná konfigurace:
- procesor AMD Duron 700 MHz
- základní deska MSI K7T Pro 2a
- 256 MB SDRAM (PC133, CAS 2)
- Western Digital 200BB (7200 ot./min, 2 MB, ATA/100)
- MSI Starforce 817 GeForce2 MX
- Samsung 8x/8x/32x
- Windows 2000 Professional, Service Pack 2
- Detonator 6.50
- VIA 4-in-1 4.32
- DMA povoleno u pevného disku a CD-ROM mechaniky, CD-RW pouze PIO 4

Výkon Sony CDU-5221 není opravdu nic moc a následující „típnuté“ obrázky jsou toho důkazem. Všimněte si například velkého zatížení procesoru a velké přístupové doby audio cédéčka. Také rychlost nikdy nedosáhla alespoň 40x, což je vzhledem k deklarované rychlost 52x (sice jen u okrajů disku) poměrně chabý výkon.

Lisované CD





Vypalované CD





Audio CD





Každá mechanika CD-ROM poskytuje průběžnou, ale pro uživatele skrytou korekci chyb. Možná byste tak nevěřili, kolik je na discích chyb! Pomocí užitečné funkce CD Quality Check obsažené v programu CD Speed99 jsem otestovali i Sony CDU-5221. Jak můžete na obrázku vidět, výsledek testu je 0,002 % neopravitelných chyb, což je opravdu hodně. Cédéčko bylo celkem značně používané a tudíž poškrábané, ale stejný test jsme provedli i na DVD mechanice Toshiba SD-M1502. A výsledek?
3246 errors = 0,001%. Rozdíl je to opravdu značný!




Závěr
Sony CDU-5221 není vyloženě špatná CD-ROM mechanika, ale očekávali jsme od ní mnohem více. Možnou výhodou, kterou jsme zapomněli zmínit, je její velikost. Mechanika je totiž oproti svým sokyním o dost kratší, tudíž může majitelů se smrtící kombinací malé skříně a velké desky :-) ušetřit možné problémy. Cena není nijak nízká, ale také nijak vysoká. Pokud si chcete připlatit, doporučoval bych mechaniku Teac 40x nebo rovnou nějakou mechaniku DVD-ROM. Ve stejné cenové relaci jako Sony CDU-5221 se pohybují ještě modely Samsung, Creative nebo LiteOn. Záleží jen na vás, kterou si vyberete. Jestliže ale přemýšlíte o Sony CDU-5221, doufáme, že vám naše recenze pomůže při dalším rozhodování.

Klady
+ provedení
+ tichý chod

Zápory
- velké zatížení procesoru
- horší výkon

CENA: cca 1585,- s DPH

K testování zapůjčil OK Computers, s.r.o.