Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je libo hliník? Case Fortrex AL-750

20.10.2003, Martin Štěpánek, recenze
Je libo hliník? Case Fortrex AL-750
Recenze počítačových skříní zde nemáme příliš často, dokonce se dají považovat pouze za výjimku. Ale když jsem přišel do obchodu, zaujala mě natolik, že jsem se rozhodl představit vám ji v malé recenzi. Jedná se o pohlednou skříň, vyrobenou z leštěného hliníku. Ovšem jaké bylo moje překvapení, když jsem den po napsání recenze zjistil, že na stejnou case se zaměřili i u konkurence. Proto, abych aspoň trochu ospravedlnil tuto recenzi, snažil jsem se podívat více do hloubky.
Kapitoly článku:
  1. Je libo hliník? Case Fortrex AL-750
  2. Vnitřek a závěr
Design

Poslední dobou začíná být design stejně důležitý jako samotná funkčnost počítačové skříně. Když si přijdu do obchodu vybírat novou case, vždy začnu designem a teprve po výběru líbivého vzhledu začnu zkoumat jeho vnitřnosti. Proto jsem se také rozhodl zachovat tento postup při mé mini recenzi.




Obr. 01 - Přední a zadní strana skříně

Před přední stranou, která je také z hliníku, je ještě tenký, 4mm průhledný plast, který ještě přidává na lesku. Díky plastu skříň vypadá trochu luxusněji.



Obr. 02 - Case v celé své kráse

Skříň se dá velmi jednoduše otevřít, bez potřeby šroubováku. To ocení především uživatelé, kteří často mění HW komponenty. Rozměry skříně jsou 210x470x440mm (šířka x délka x výška). Tedy co do rozměrů se jedná o klasický midi-tower. Pokud budeme srovnávat použitý materiál s materiálem například skříní CoolerMaster, je zde velký rozdíl. U skříně Fortrex je plech velmi tenký, na rozdíl od CoolerMaster, kde je výsledný dojem z plechu mnohem pevnější.



Obr. 03 - Otevírací panel skříně

Otevírání je opravdu velmi jednoduché, stačí zamáčknout páčku. Proti otevření lze celou skříň uzamčít. Ale toto poslouží především proti mladším sourozencům nebo uklízečkám v kanceláři. Pokud se někdo rozhodne do ní dobít, velký problém to nebude.



Obr. 04 - Šikmý pohled

Především si zde všimněte tunelu, který je připevněn na procesorem. Uvnitř je schován 12cm větrák, který má za úkol odsávat vzduch ohřátý procesorem. Podle mých zkušeností takto může teplota procesoru klesnout až o 8°C. Důvod je prostý, zahřátý vzduch se přestává kumulovat pod zdrojem a tak je chladičem CPU nasáván chladnější vzduch, který ještě nebyl procesorem ohřátý.



Obr. 05 - Konektory

V případě USB i audia se počítá s připojením přímo na základní desku (což u audia může být někdy problém), kabel FireWire je zakončen standardní zástrčkou. Nad konektory je i tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Vedle něj je pak menší, pro restart. Po zapnutí počítače se ještě rozsvítí červená a zelená dioda po stranách zapínacího tlačítka.

Osobně by se mi více líbili dvě modré diody, ale to je už jen otázka chvíle a výměna může být hotova.