Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je libo hliník? Case Fortrex AL-750

20.10.2003, Martin Štěpánek, recenze
Je libo hliník? Case Fortrex AL-750
Recenze počítačových skříní zde nemáme příliš často, dokonce se dají považovat pouze za výjimku. Ale když jsem přišel do obchodu, zaujala mě natolik, že jsem se rozhodl představit vám ji v malé recenzi. Jedná se o pohlednou skříň, vyrobenou z leštěného hliníku. Ovšem jaké bylo moje překvapení, když jsem den po napsání recenze zjistil, že na stejnou case se zaměřili i u konkurence. Proto, abych aspoň trochu ospravedlnil tuto recenzi, snažil jsem se podívat více do hloubky.
Kapitoly článku:
Vnitřek skříně


Obr. 06 - Skříň po otevření

Na první pohled se jedná o běžnou skříň, ale po bližším zkoumání najdete některé vylepšení, které většinou skříně této cenové kategorie nemají.
Základ při mém vybírání je vodorovný zdroj, to považuji za základ. Pokud je zdroj vertikálně a nedej bože před procesorem, dochází k velkému nárůstu teploty na procesoru a také nelze použít větší chladiče.

Pokud by jste v balení hledali zdroj, bude vaše hledání marné, není tam.


Obr. 07 - Po rozebrání

Skříň jsem se snažil celou rozebrat, abych přišel všem vlastnostem a neduhům na chlup. Bočnice na pravé skříně se rozdělává spolu s horním panelem. Ale i tak je celý proces velmi jednoduchý. Díky tomu je velmi dobrý přístup ke všem částem skříně.


Obr. 08 - Pohled ze shora

Zde je dobře vidět přídavný, 12cm větrák, který odsává ohřátý vzduch od procesoru.


Obr. 09 - 8cm přídavný větrák

Druhý přídavný větrák má opačný úkol. Nasává studený vzduch!


Obr. 10 - Pravá strana

Zde jsem byl mírně zklamaný, protože jsem si již zvyknul na vysouvací plochu, kde se montuje základní deska. Zde se musí vše montovat přímo do skříně. Na druhou stranu je zde dostatek místa a tak by to neměl být problém.


Obr. 11 - Přední strana po sejmutí krytu

I přední plastový kryt lze velmi jednoduše oddělat, není potřeba ani šroubovák. Bohužel se zde nachází také zakopaný pes. Pod platovým držákem, na kterém jsou tlačítka a diody, jsou i šroubky, které je potřeba odmontovat, aby šlo jednoduše oddělávat kastlík na HDD. Z dalšího obrázku je jasně vidět, že by stačilo jen pohnout páčkou a lze oddělat všechny HDD, ale právě zmiňované šroubky vše znemožňují.


Obr. 12 - Uchycení CDROM a HDD

Pokud by to z obrázku nebylo jasné, jedná se o uchycení CDROM. Zde bylo zřejmě snahou výrobce usnadnit montáž a demontáž CDROM mechanik. Bohužel šroubkům se nevyhnete, ty musí být vždy, ty také drží CDROMku v horizontální poloze. Po nasunutí mechaniky do šachty, se použijí umělohmotné páčky k zacvaknutí na místo. Jenže tato páčka je pouze na jedné straně, a to je pro manipulaci s rámečkem, který jde vždy, málo.
Osobně jsem očekával systém, který má třeba Chieftec, který považuji za nejlepší, ale výrobce se snažil improvizovat a nevím, jestli udělal dobře. Každopádně je tento systém lepší než jen obyčejné díry na šroubky.

Shrnutí

Jedná se o velmi zajímavou počítačovou skříň, která jistě může sloužit jako levnější alternativa ke skříním jako Coolermaster nebo Chieftec. Tato skříň je vybavena několika dobrými vylepšeními, jen škoda, že nejsou dotáhlé do konce (zde má výtka platí především pro uchycení HDD).

Ale jedno je jisté, svou pozornost si zaslouží především díky peknému designu a rozumné ceně.

Klady:
    + vzhled
    + cena
    + dodatečné větráky (zvláště ten před CPU)
    + variabilita (možnost rychlé výměny HDD a CDROM)
Zápory:
    - bez zdroje
    - detaily jako špatně přichycený rámeček na HDD zamrzí

Cena: 1750 Kč bez DPH
Za zapůjčení děkuji společnosti Orange & Green.