Je libo velký LCD panel? Dell 2405FPW
7.12.2005, Pavel Kovač, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na jeden LCD panel z vyšší třídy. Tento monitor zaujme především neobvyklým poměrem stran a obrovskou úhlopříčkou. Celých 24" je opravdu mnoho a velikost se blíží menší televizi. Jak se vám prozatím líbí?
Kapitoly článku:
- Je libo velký LCD panel? Dell 2405FPW
- OSD, Testy - první část
- Testy - pokračování
- Závěr
Ovládání monitoru a OSD menu
Samotné ovládání je na velmi dobré úrovni. Tlačítka jsou rozmístěna tak, že je nebudete hledat ani po tmě a co je hlavní - tlačítka jsou seskupena a například tlačítko "+" a "-" jsou blíže u sebe. Stisk samotných tlačítek je jistý a příjemně tuhý. OSD menu není sice nějak graficky výjimečné, ale na druhou stranu je díky tomu perfektně přehledné. Následuje úplný výpis OSD menu. Jako vždy jsou červeně zvýrazněny položky dostupné jen při připojení přes analogové vstupy.
- Exit
- Positioning
- Exit
- Horizontal
- Vertical
- Zoom
- In
- Out
- Image Settings
- Exit
- Auto Adjust
- Pixel Clock
- Phase
- Sharpness
- Scaling
- 1:1
- Fill
- Aspect
- Video Mode
- Color Settings
- Blue Preset
- Red Preset
- User Preset
- Red
- Green
- Blue
- OSD Setting
- Exit
- Horizontal Pos.
- Vertical Pos.
- OSD Timer
- Transparency
- OSD Lock
- Yes
- No
- Rotation
- Landscape
- Portrait
- Language
- Exit
- Angličtina
- Španělšitna
- Francouzština
- Němčina
- Japonština
- PIP/PBP
- Exit
- Mode
- Off
- PIP
- PBP
- PIP Source
- Swap
- PIP Size
- Small
- Medium
- Large
- Position
- Všechny čtyři rohy
- Brightness
- Contrast
- Hue/Tint
- Saturation
- Audio
- Factory Reset
Přepínání vstupů je naprosto pohodlné pomocí jednoho tlačítka na monitoru. Dále je zde také tlačítko pro přepínání mezi PIP a PBP režimy. PIP asi všichni znáte, ale PBP možná ne. Jde o režim, kdy se rozdělí obrazovka na dvě poloviny a v každé polovině je zobrazen jeden vstup. Samozřejmě můžete interaktivně mezi samotnými vstupy přepínat.
Náhled na OSD menu (Pro zvětšení klikněte)
Odezva
Monitor je vyroben technologií MVA, a tak je jeho odezva lehce nižší než u dnes rychlých TN panelů. Panel se však honosí svojí 16ms odezvou v oblasti Grey to grey a 12 při ideální odezvě. Zanechme však tlachání o papírových hodnotách a podívejme se, jak je na tom panel v praxi. Právě praktické zkušenosti teprve ukáží, jak na tom panel opravdu je. Inu vzhůru do toho.
První test pro měření odezvy typu grey to grey dopadl vcelku dobře. Tři viditelné čtverce zcela odpovídají udávaným 16ms.
Při měření ideální odezvy vzniká celkem nepříjemný efekt "žlutého ocasu". Jde o to, že zelené subpixely jsou lehce pomalejší než ostatní, a tak vzniká tento jev. Je celkem zajímavé, že jsem se s ním setkal zatím jen u MVA či PVA panelů a to prakticky u všech modelů. Samotná odezva je však zcela v pořádku. Jen dva viditelné čtverce (třetí je vidět pouze v druhém jako nejasný stín).
Druhý test pro měření odezvy ukázal lehce rozmazané první dva čtverce. První je však rozmazaný relativně hodně. Míra rozmazání je zhruba 4mm čemuž opdovídá 15 pixelů.
Ideální odezva je na tom podstatně lépe. První čtverec je rozmazán jen lehce a druhý je již dostatečně ostrý. První čtverec je rozmazaný zhruba 3mm čemuž odpovídá celých 11 pixelů.
Co by však byly syntetické testy bez ověření v praxi. Jako praktické aplikace jsou již tradičně hry UT2004, Half-Life 2 a pozorování filmů. Protože moje grafická karta rozlišení 1920x1200 ve 3D hrách dost nezvládá (nehledě na to že většina her toto rozlišení ani nepodporuje), tak jsem byl nucen použít rozlišení nižší. Tím jsem lehce zhoršil kvalitu obrazu. Nehledě na tuto skutečnost byla odezva ve hře UT 2004 pouze průměrná. Samozřejmě tento monitor není primárně určen pro hraní her, a tak bych tento aspekt klidně pominul. Hra Half-Life 2 je na tom již tradičně ještě hůře. Naopak sledování filmů byl naprosto jiný zážitek. Odezva byla vyrovnaná prakticky ve všech tónech a barvách. Ani náročná scéna z Hvězdných Válek Ep1 nečinila panelu žádné problémy.
Pozorovací úhly
Panel je díky vyspělé technologii obdařen obrovskými pozorovacími úhly. 178° stupňů v obou směrech je opravdu hodně.
Čelní pohled na testovací obrazec (Pro zvětšení klikněte)
Pohled pod úhlem 45° (Pro zvětšení klikněte)
Co se stane při pohledu pod úhlem 45°? Prakticky nic. Barvy zůstávají jasné a kontrast se prakticky nesnížil. Ani plynulost přechodů není narušena.
Při dalším zvětšování úhlu se lehce snižuje kontrast, ale barvy jsou stále naprosto perfektní. Pouze černá barva malinko zešedne.
Při pohledu pod úhlem 45° zespoda se situace opakuje jako při pohledu ze strany.
I poslední pohled je naprosto dokonalý. V tomto ohledu je monitor na pomyslné špici. Těžko si představit něco lepšího.