Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je to Soltek, není to Soltek

14.11.2001, Jakub Lohniský, recenze
Je to Soltek, není to Soltek
Plníme, co jsme slíbili. V dnešní recenzi se tedy podíváme na základní desku SL-85DRV, která ač to na první pohled nevypadá, pochází z dílen společnosti Soltek.
Úvodem je třeba říci, že SL-85DRV obsahuje čipovou sadu VIA P4X266, která v současnosti představuje jedno z nejlepších řešení pro platformu Pentium 4. Možná by vás mohlo zajímat, že VIA podle všeho chystá uvedení revize tohoto čipsetu s označením P4X266A. Od tohoto kroku si slibuje zvýšení výkonu až o 10 - 15 procent, čímž by se dostala do značného trháku. Mezi její pronásledovatele totiž kupodivu patří společnost SiS se svým řešením SiS645 a ani útok věčného soka s i845-D nebude jak se říká v rukavičkách.

Uživatelé sledující dění v IT oblasti jistě ví, že společnosti VIA a Intel spolu vedou soudní spor, který se primárně týká právě čipové sady P4X266. Podle posledních zpráv vede Intel, ale VIA se rozhodně nevzdává. Právě z tohoto důvodu je základní deska SL-85DRV zahalena rouškou tajemství. Výrobci jsou totiž podle všeho zastrašováni společností Intel a bojí se integrovat P4X266 do svých modelů. Neohroženým bojovníkem je tak zatím Soltek, který ale sice desku SL-85DRV vyrábí, nicméně se z „nezištných“ důvodů bojí pod svůj výrobek podepsat. VIA se tak chce spolehnout pouze na sebe a vyrábět si desky sama. Partnerem jí je v začátku právě již zmiňovaný Soltek (poskytnul část výrobní kapacity) a do budoucnosti se počítá s využitím výrobních prostor společnosti Elite Group v jižní Číně. To jen tak na okraj… Jelikož čipset VIA P4X266 soupeří s i850 (i845 je zatím díky pamětím SDRAM nevýkonné řešení), nebude od věci provést si malé srovnání.

Ikona Odkaz na databázi
VIA P4X266
Intel 850
North BridgeVT875382850 MCH
Podpora procesorůIntel Pentium 4 Intel Pentium 4
FSB400MHz 400MHz
AGP 4x Ano Ano
Paměťová sběrnice200/266 MHz @ 64 bitDual Channel 600/800MHz @ 16 bit
Max. paměti4 GB2 GB
Typ pamětiDDR 200/266 nebo PC100/133 SDRAMRDRAM
South BridgeVT8233/8233C82801BA ICH2
Podpora ACRAnoNe
Integrované audioAC'97 2.2AC'97 2.1
Integrovaný modemMC'97MC'97
LANVIA nebo 3Com Ethernet MAC
10/100 Mb Ethernet
1/10 Mb HomePNA
10/100 Mb Ethernet
North/South Bridge sběrniceVIA V-Link @ 266 MB/sIntel Hub Architektura @ 266 MB/s
IDEUltra ATA 33/66/100Ultra ATA 33/66/100
USB6 x USB 4 x USB
Power ManagementACPI/APM/PCI/PMACPI/APM/PCI/PM


Blokové schéma čipové sady VIA Apollo P4X266

Červená krasavice
Jak už tak bývá v poslední době zvykem, je PCB desky SL-85DRV v barevném, tentokrát červeném provedení. Dříve se taková deska dala koupit jen v „limited“ edicích, ale dnes se toto provedení stalo víceméně standardní a nikoho už nepřekvapí. Co se layoutu týče, není desce téměř co vytknout. Někteří uživatelé by se možná mohli pozastavit nad velikostí patice (a potažmo i celého procesoru), která je v absolutním nepoměru s velikostí chladiče. Výhodou chladiče je ovšem jeho hlučnost (=tichost?), jelikož 2500 ot./minutu dělá divy. Počet rozšiřujících slotů je nadprůměrný, ale možná by bylo dobré, kdyby byl AMR slot umístěn mezi slotem AGP a prvním slotem PCI. Jelikož není AMR slot zrovna moc využívaný, udělalo by se místo pro rozšiřující kartu do prvního slotu PCI (ten je tak často „nepřístupný“). Pokud se pozorně podíváte na obrázek, zjistíte, že deska je připravena na integraci RAID řadiče (obsahuje ho model SL-85DRV+). Netřeba také připomínat, že South Bridge má integrován zvukový čip standardu AC´97. Jestliže jste zvyklí na „přídavky“ v podobě dalších USB portů nebo LED diod, musím vás zklamat. Možnou náplastí vám může být přibalené teplotní čidlo, kterým hravě změříte například teplotu vaši přetaktované grafické karty.



Základní deska SL-85DRV



Teplotní čidlo

BIOS a přetaktování
BIOS základní desky je propracovaný, ale je nutno konstatovat, že nedosahuje kvalit například BIOSů desek Abit nebo Asus. Důležité je ale to, že máte k dispozici celkem dobré možnosti nastavení parametrů pamětí, přičemž nechybí ani Bank interleaving. Co se týče možností přetaktování, samozřejmě můžete měnit násobič procesoru (je ale zamknutý), zvětšovat napětí procesoru po 0,025V a jemně ladit FSB. Zkusili jsme také náš testovací procesor 1,8 GHz přetaktovat a poslední stabilní frekvence (puštěné zátěžové testy, hraní her atp.) byla 2,1 GHz. Podotýkám, že jsme nezkoušeli zvyšovat napětí, ani nepoužívali speciální pasty typu Artic Silver.

Technické parametry
- patice Socket 478
- čipová sada VIA Apollo P4X266
- podpora procesorů Intel Pentium 4
- 3x paměťové sloty DDR DIMM
- maximum 4 GB operační paměti
- 1x AGP 4x, 6x PCI a 1x AMR slot
- komunikační porty 2x COM, 1x LPT, 2x PS/2, 2x USB
- integrované AC’97 audio
- IDE řadič Ultra ATA 33/66/100
- HW monitoring (teplota, rychlost otáčení větráků a napětí)
- konektory Wake on LAN a Wake on Modem
- ATX formát

Testovací podmínky a hardware
- základní deska SL-85DRV
- procesor Intel Pentium 4 1,8 GHz
- operační paměť 256 DDR SDRAM (CAS 2.5)
- pevný disk Western Digital WD1000BB o kapacitě 100 GB (7200 ot./min)
- grafická karta GeForce2 MX s 32 MB DDR videopaměti

Poznámka: Deska byla testována pod operačním systémem Windows 98SE s rozhraním DirectX 8.0a, ovladačem grafické karty Detonator XP 21.83 a souborem ovladačů VIA 4-in-1 ver4.31


Výsledky testů

3Dmark 2001
Bohužel se nám z testu 3Dmark 2001 nepodařilo „dostat“ žádné výsledky. Vždy se opakovala stejná scéna – po spuštění testu systém ohlásil chybu a následoval „návrat“ do Windows. Nejdříve jsme mysleli, že jde o špatně nakonfigurovaný popřípadě nevyladěný systém, a proto jsme různě experimentovali a naše beznaděj vyústila v nainstalování jiného operačního systému - Windows 2000. Tam se ale chyba opakovala a nám nezbývalo než kapitulovat. Problémy byly pravděpodobně způsobeny samotnou základní deskou (rozumějte její nestabilitou), ale troufám si napsat, že jde pouze o „kusový“ problém. Ať je to jak chce, 3DMark 2001 nad SL-85DRV zvítězil.

Quake III Arena
Program Quake III Arena se mimo jiné používá pro testování rychlosti grafických karet pod rozhraním OpenGL. Výsledná čísla znamenají průměrný počet zobrazených snímků (fps) za sekundu během testovací sekvence.



SiSoft Sandra 2001

CPU Benchmark
Výsledkem testu Dhrystone je počet provedených operací s celými čísly za sekundu vynásobený milionem. Výsledkem testu Whetstone je opět počet provedených operací v milionech, tentokráte se však výpočty provádějí s plovoucí desetinou čárkou.



CPU Multi-Media Benchmark
Během testování dochází k vytváření obrazu pomocí fraktálních výpočtů. Ty jsou prováděny jak s
pevnou tak i s plovoucí desetinnou čárkou a jsou při nich využity multimediální instrukce procesoru.



Memory Benchmark
Pomocí tohoto testu se měří propustnost paměťové sběrnice. Získané hodnoty znamenají počet megabytů přenesených za sekundu.



HD Tach 2.61
U testů Random Access Time a CPU Utilization platí, že nižší hodnota je lepší. U všech ostatních prováděných pomocí HD Tachu pak vyšší číslo značí lepší výsledek.







WinBench 99
Při testu WinBench vyšší hodnota znamená lepší výsledek. Změřená čísla jsou v přenesených bajtech za sekundu vynásobená tisícem.
Použitý test
Bussines Disk WinMark
High-End Disk WinMark
Výsledek testu
7 720
21 300

Zhodnocení
Základní deska SL-85DRV je bez diskuse kvalitním produktem, ale problémy se stabilitou kazí celkově nadprůměrný dojem. Layout, možnosti nastavení BIOSu, červený PCB a výkon ale také nejsou zanedbatelné „položky“ a pokud je opravdu zmíněná nestabilita „kusovou“ záležitostí, nebál bych se této desce udělit cenu za vynikající poměr cena/výkon.


Cena základní desky: 4 565 Kč (koncová cena bez DPH)
Záruka: 2 roky


K testování zapůjčila: ProCA s.r.o.