Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jetway 618TAS vs. Jetway 618AS

4.3.2002, Pavel Švéda, recenze
Jetway 618TAS vs. Jetway 618AS
Již dlouho jsme nerecenzovali základní desku určenou pro procesory s paticí Socket 370 a právě dnes se tomu tak stane. Do redakce k nám zavítal motherboard méně známého výrobce Jetway a jak si vedl v testech spolu s 1 GHz Pentiem III Vám prozradí tato recenze.
Kapitoly článku:
  1. Jetway 618TAS vs. Jetway 618AS
  2. Použité benchmarky a jejich nastavení
  3. Výsledky benchmarků
3DMark 2001SE (build 300)

Nová verze asi nejpopulárnějšího a jednoho z nejnáročnějších současných benchmarků grafického subsystému počítače. Oproti předešlé verzi 2001 přibyl test Advanced Pixel Shader (má číslo 16) a program doznal další drobná vylepšení. Zhruba v šesti minutách proběhne celkem 17 testů pro dané rozlišení a barevnou hloubku, přičemž každý z nich je zaměřen na určitou dílčí část 3D renderingu. Měří se počet FPS jednotlivých testů, které jsou na závěr ohodnoceny příslušnými koeficienty podle náročnosti a zkompilovány do výsledného Overall Score. Benchmark pracuje pod rozhraním DirectX.

Nastavení:

Resolution and color - v závislosti na právě testovaném rozlišení (640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024), 32 bit
Antialiasing - none
Frame Buffer - double
Texture - 32 bit
Z-Buffer Depth - 24 bit
Rendering Pipeline - D3D Pure Hardware T&L


Quake III Arena (v1.09)

Tato oblíbená hra nám velmi dobře posloužila k otestování výkonu pod rozhraním OpenGL. Jako benchmark bylo použito standardně dodávané Demo001. Po aktivaci benchmarkového modu v konzoli příkazem timedemo 1a následném spuštění vlastního měření příkazem demo demo001 proběhne demo nejvyšší možnou rychlostí, jakou daná konfigurace umožňuje a podle výsledného času testu je pak spočítán průměrný počet FPS.

Nastavení:

GL Driver - DEFAULT
GL Extension - ON
Video Mode - v závislosti na právě testovaném rozlišení (640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024)
Color Depth - 32 bit
Fullscreen - ON
Lighting - LIGHTMAP
Geometric Detail - HIGH
Texture Detail - MAX
Texture Quality - 32 bit
Texture Filter - TRILINEAR

Sisoft Sandra 2002

Zřejmě nejuznávanější tester CPU, pamětí a koneckonců celého systému vůbec. Poskytuje velmi podrobné informace o jednotlivých komponentách počítače, o jejich driverech a další informace týkající se spojení HW a Windows. Použili jsme tři testy:

CPU Benchmark - Dhrystone udává počet milionů celočíselných operací za sekundu, Whetstone neceločíselných.

CPU Multi-Media Benchmark - výpočtem fraktálových obrazců zkouší multimediální výkon procesoru a to jak v celočíselných výpočtech (MMX), tak i v operacích s plovoucí řádovou čárkou (SSE, SSE2, 3DNow,…). Výsledky se udávají v počtech iterací za sekudnu.

Memory - testuje rychlost paměťové sběrnice. Výsledné hodnoty jsou objemy přenesených dat v megabytech za sekundu.

HD Tach (v2.61)

HD Tach je nízkoúrovňový test disků pro Windows 95/98/ME a Windows NT/2000/XP. Pod Windows 9X/ME využívá speciálního kernel modu VXD pro přemostění filesystému Windows a získává tak maximální přesnost měření výkonu. Obdobný mechanismus je použit u Windows NT/2000/XP. Měří se průměrná přístupová doba (Random Access Time), zatížení CPU (CPU Utilization), maximální, minimální a průměrná rychlost čtení, rychlost mezi vyrovnávací pamětí disku a řadičem (Burst Speed). Všechny tyto testy jsou prováděny pro dvě různé velikosti testované oblasti disku (Standard size a Advanced size). Bohužel se nám nepodařilo získat výsledky testů Standard size, program v tomto režimu z neznámých důvodů vytrvale odmítal pracovat na všech deskách a při všech instalacích Windows 2000/XP.

WinBench 99 (v1.1)

Poměrně komplexní benchmark měřící výkon 3D grafiky, 2D videa, procesoru a diskového subsystému v prostředí Windows resp. v simulovaných Windows aplikacích. My jsme z testů použili Bussines Disk Winmark a High-End Disk Winmark pro benchmarky pevného disku.