Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston HyperX MAX 3.0: flash disk, nebo SSD?

28.2.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston HyperX MAX 3.0: flash disk, nebo SSD?
Tématem dnešního testu bude letošní novinka od Kingstonu. Jde o úložné zařízení HyperX MAX 3.0 slibující funkci USB flash disku s výkonem SSD, čemuž pomáhá i rozhraní USB 3.0. To je velmi zajímavá kombinace, která otevírá nové možnosti využití.
Kapitoly článku:
Nejdříve si zopakujme testovací sestavu založenou na platformě Intel.

Co se týče předešlých testů podobných produktů, pak ty jednoduše nemáme k dispozici. Přímým konkurentem pro Kingston je např. OCZ Enyo, což je v podstatě to samé ve stříbrném provedení s rychlejším čtením, ale pomalejším zápisem. Ovšem to pouze u 64GB verze, zatímco větší verze jsou rychlejší a ta 256GB má ve specifikacích dokonce 260 MB/s a 200 MB/s pro čtení a zápis.

Dalším přímým konkurentem pro uživatele, kteří nebudou tak nároční na přenosové rychlosti, může být nějaký externí pevný disk s USB 3.0. Dnes si již také můžete pořídit pouze externí box s tímto rozhraní a do něj dát disk dle vlastního výběru. Výhodou tohoto řešení je zcela jasně nižší cena a zároveň podstatně vyšší kapacita. Nyní ale už k testům.


Výkonnostní testy


Dnes si vzhledem k očekávanému vysokému výkonu tohoto úložného zařízení neprovedeme pouze standardní testy flash disků, ale podíváme se také na výsledky aplikačních testů. Ty budou totiž důležité pro uživatele, kteří by si chtěli Kingston HyperX MAX 3.0 pořídit jako systémový disk. Dnes tedy přijdou na řadu jednak praktické testy přenosu dat, dále ATTO Disk Benchmark, PCMark Vantage a pak také h2benchw. A abychom nebyli případně zpomalováni naším pevným diskem, posloužila 8GB operační paměť také jako menší, ale velmi rychlý RAM disk.

Součástí testů bude také zjištění rozdílů mezi výkonem disku naformátovaného pomocí systému FAT32, s nímž jej dostanete a pak s exFAT, který byl vytvořen přímo pro podobná zařízení. Tento souborový systém je už součástí Windows 7, ale mají jej i Vista SP1 a prostřednictvím aktualizace jej budou podporovat i staré Windows XP.

A nyní již k výsledkům našich testů.

Test (FAT32)
Výsledek
Čtení - 700MB soubory
165 MB/s
Zápis - 700MB soubory
71,7 MB/s
Čtení - 3MB soubory
152,8 MB/s
Zápis - 3MB soubory
65,1 MB/s
PCM Vantage - HDD skóre
25 575 bodů
h2benchw - náhodný přístup (čtení)
0,14 ms
h2benchw - sekv. čtení
160,9 MB/s
Test (exFAT)
Výsledek
Čtení - 700MB soubory
170,1 MB/s
Zápis - 700MB soubory
102,3 MB/s
Čtení - 3MB soubory
154,5 MB/s
Zápis - 3MB soubory
93,7 MB/s
PCM Vantage - HDD skóre
28 517 bodů
h2benchw - náhodný přístup (čtení)
0,15 ms
h2benchw - sekv. čtení
170 MB/s

Výsledky především ukazují, že pokud máte možnost si tento disk naformátovat na exFAT a víte, že svá data budete pak moci přečíst tam, kde to budete potřebovat, rozhodně to udělejte. Souborový systém exFAT velmi výrazně zvýšil rychlost především při zapisování. Co se týče samotných přenosových rychlostí, pak ty jsou velmi slušné, i když nedosahují maximálních 195 / 160 MB/s, ale to se ostatně u této malé 64GB verze dalo čekat.

Velmi příjemným překvapením je výsledek testů PCMark Vantage, které toto SSD řadí na úroveň WD SiliconEdge Blue či A-Data S592, jak můžeme vidět v našem předešlém testu SSD. Však je uvnitř defacto schovaný Kingston SSDNow V+. V tomto testu mimochodem dosahují i 7200otáčkové notebookové disky pouze kolem 4000 bodů, takže pokud se ptáte, zda se Kingston HyperX MAX 3.0 hodí i na pozici systémového disku, pak můžeme říci, že jednoznačně ano.

Nakonec si ještě ukážeme přímé výstupy syntetického testu ATTO Disk Benchmark a také podrobné výsledky z PCMark Vantage, a to pro FAT32 i exFAT.


FAT32


exFAT


FAT32 - celkové skóre 25 575 bodů


exFAT - celkové skóre 28 517 bodů