Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konkurence pro Slot 1

27.2.1999, Vít Zatloukal, recenze
Konkurence pro Slot 1
VIA i SiS konkurují Intelu svými Slot 1 čipsety.
Pentium II a Slot 1 základní desky byly až donedávna doménou Intelu (díky šikovnému obchodnímu a technickému kroku). Intel v této oblasti nabízí několik čipsetů - 440EX, 440BX, 440LX a až donedávna neměl konkurenci.

Ostatní výrobci samozřejmě nezůstali stát na místě, ale pilně se pustili do vývoje vlastních čipsetů pro Slot 1 základní desky. K dispozici jsou zatím dva od firem SiS a VIA. SiS nabízí čipset SiS 5600/5595 a VIA přichází s Apollo Pro. Odpůrci Intelu se určitě radují, konkurence je potřebná (také kvůli snižováni cen), ovšem důležitá je také kvalita a kompatibilita.

Pojďme se tedy podívat na oba konkurenční čipsety trochu blíže. SiS se skládá ze dvou čipů - SiS 5600 (north bridge) a SiS 55595 (south bridge). SiS 5600 podporuje 100MHz sběrnici pro jeden Pentium II nebo Celeron procesor, AGP 2x a SideBand Addressing mód. Obsahuje DRAM řadič paměti s podporou SDRAM, EDO a dokonce i FPM, včetně ECC, až do velikosti 786MB ve třech oboustranných nebo šesti jednostranných bancích. Dále má integrovány PCI a EIDE řadiče a umožňuje použít až čtyři PCI busmaster sloty. SiS 5595 obsahuje PCI-to-ISA bridge, podporuje suspend módy (do RAM paměti nebo na disk), integruje USB rozhraní (2porty), ISA bus rozhraní, IRQ a DMA řadiče, hodiny a řadiče klávesnice a PS/2 myši. Dále umožňuje měřit napětí (na pěti místech), teplotu (1x) a kontrolovat větráčky (2x). podporuje také funkci LAN wake up a bezjumperové nastavování frekvence procesoru.

VIA Apollo Pro sestává také ze dvou čipů - VT82C691 (north bridge) a VT82C596 (south bridge). VT82C691 podporuje 100MHz sběrnici pro jeden procesor Pentium II nebo Celeron, SideBand Addressing, je AGP 1.0 a PCI 2.1 kompatibilní. Obsahuje řadič paměti pro SDRAM, EDO i FPM, včetně ECC, ve čtyřech (dvoustranných) resp. osmi (jednostranných) bancích až do velikosti 1GB. Umožňuje použít až pět PCI busmaster slotů. VT82C596 obsahuje PCI-to-ISA bridge, USB řadič (dva porty), PCI a EIDE řadič. Nechybí ani ISA rozhraní, IRQ a DMA řadič, hodiny a řadič pro klávesnici a PS/2 myš. Oproti SiS a Intel čipsetům má VIA výhodu v tom, že podporuje UltraDMA/66.

Oba čipsety podporují starší EDO a FPM paměti, ovšem jen těžko lze předpokládat, že některý z výrobců bude osazovat svou základní desku SIMM sloty, a ani EDO DIMMy už nejsou používány příliš často. Oba podporují použití tzv. asynchronního módu, který umožňuje použít 66MHz paměti na 100MHz sběrnici.

Základních desek s neintelovskými čipsety zatím na trhu mnoho není, ale jejich počet poroste. S čipsetem SiS 5600 to jsou dvě základní desky stejného názvu, přičemž jedna z nich má integrovánu VGA grafickou kartu. VIA Apollo Pro má před SiS výhodu dřívějšího uvedení, takže základních desek s tímto čipsetem je na trhu víc: FIC VB-601, FIC KA-6100, Tekram P6Pro-A5, Tomato BX98, Tomato BX98-3D (s integrovanou zvukovou kartou) a pravděpodobně se najdou i další. Důležité je samozřejmě i výkonnostní srovnání těchto čipsetů. Benchmarkové výsledky si můžete prohlédnout na Tom's hardware. Jak SiS, tak VIA čipsety za intelovským 440BX mírně zaostávají, patrné je to zejména ve datově náročných aplikacích (konkrétně Quake II).

Nelze se asi příliš divit, že nové čipsety nedosahují výkonu konkurenta, který měl na vývoj a vylepšování podstatně více času a možností. SiS i VIA budou ještě muset hodně pracovat na vylepšení svých čipsetů. Nicméně už teď představují levnou alternativu k intelovským čipsetům, čehož lze velmi výhodně využít zejména pro procesory Celeron s 66MHz. VIA Apollo Pro i SiS 5600 nabízí víc rozšiřujících slotů než EX nebo LX čipsety a případně umožní použít 100MHz sběrnici.

Základní desky Tomato BX98(-3D) sice v testech zahrnuty nejsou, máme je však k dispozici na testování a je třeba říct, že se chovají velmi podivně, především mají problémy s českou verzí Windows 98. Problémy s nimi jsou různorodé a mění se kus od kusu. V nejbližší době by měla firma Zida vydat jejich novou revizi, ve které už snad budou tyto problémy odstraněny.