Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Královna BE6 druhá

6.12.1999, Vít Zatloukal, recenze
Královna BE6 druhá
SoftMenu III vyladí procesor na maximum.
Abit BE6 IISpecifikace
Abit BE6 II je základní deska formátu ATX osazená čipsetem 440BX s paticí Slot 1 určená pro procesory Pentium II/III a Celeron. Na desce je integrován Ultra ATA/66 řadič HPT366 umožňující připojit navíc čtyři IDE zařízení s rozhraním Ultra ATA/66 nebo nižším. K dispozici jsou rozšiřující sloty 1xAGP, 5xPCI, 1xISA. Dále jsou na desce čtyři IDE konektory umožňující připojit až osm IDE zařízení (z toho čtyři s podporou Ultra ATA/66), jeden floppy konektor pro připojení dvou disketových mechanik, tři DIMM sloty a standardní konektory pro připojení periferií - 2xUSB, 2x sériový, 2xPS/2 a 1x paralelní.

Deska je dodávána i s obsáhlým manuálem v angličtině, disketou s ovladači pro Ultra ATA/66 řadič a CD diskem. Na CD disku najdete manuál kromě angličtiny také ve francouzštině, němčině, japonštině a čínštině. Dále tam najdete webovské stránky Abit, Acrobat Reader 4.0, HW doctor, samozřejmě ovladače pro čipset, Ultra ATA/66 řadič, utilitu “awdflash” pro flashování nového BIOSu a utilitu pro nízkoúrovňové formátování pevných disků. V krabici s deskou najdete i dva IDE kabely (jeden Ultra ATA/66 a jeden klasický) a jeden floppy.

Instalace
Základní deska Abit BE6 II používá pro nastavení procesoru systém SoftMenu III, který přináší zajímavé možnosti pro přetaktování procesoru. Frekvenci procesoru lze zvolit ze 17 přednastavených hodnot (Pentium II/III i Celeron) nebo použít manuální nastavení. Násobitel lze nastavit v rozsahu od 2,0x do 8,0x po 0,5x. Obrovské možnosti nabízí SoftMenu III pro přetaktování FSB sběrnice, k dispozici jsou hodnoty 66MHz, 75MHz, 83MHz, 84MHz a dále po jedné až do 200MHz! Celkem je tedy k dispozici 120 hodnot frekvence sběrnice, což umožňuje optimálně vyladit výkon systému – co nejvyšší výkon při zachování stability. Manuálně lze nastavit i poměr mezi frekvencí PCI sběrnice a FSB – jako 1/2, 1/3 nebo 1/4 a podobně i poměr frekvence AGP sběrnice k FSB – 1/1 nebo 2/3. Nastavit lze i napětí procesoru v rozsahu od 1,30V do 2,30V s krokem 0,05V. Zvýšení napětí procesoru může vést k vyšší stabilitě systému při přetaktování, ale také k jeho zničení, proto si s napětím raději moc nezahrávejte. Nastavit lze dokonce i I/O napětí od 3,20V do 3,90 s krokem 0,1V. Příjemné je i to, že každá položka BIOSu je opatřena nápovědou, která stručně popisuje funkci dané položky.

Nastavení procesoru lze provést i pomocí DIP switchů, možností je však mnohem méně. Jinak jsou na desce pouze tři jumpery – pro výmaz CMOS, pro povolení/zakázání zapnutí klávesnicí/myší a jumper pro povolení/zakázání “power recovery” (obnovení stavu po výpadku proudu).

ATX formát desky umožňuje využít funkcí Wake-on-LAN, Wake-on-Modem, zapnout počítač “horkou klávesou”, zadáním hesla, tlačítkem myši nebo jen obyčejně tlačítkem. Nastavit lze chování desky po připojení zdroje k elektrické síti (typicky při obnovení dodávky elektrické energie po výpadku) – buď se zapne, zůstane vypnutá nebo se zachová podle toho, v jakém stavu se nacházela před výpadkem. K dispozici je samozřejmě i monitorování teploty, otáček větráčků a napětí.

Testy
Základní deska Abit BE6 II vychází ze své předchůdkyně BE6. K zásadním změnám v PCB nedošlo, ale přece jen lze nalézt několik odlišností v rozmístění některých čipů a konektorů. Na první pohled zaujme jiné rozmístění IDE a floppy konektorů a zdvojnásobení počtu kondenzátorů (1500mF) v okolí Slotu 1, které přispívají k vyšší stabilitě desky. Na BE6 II přibyli DIP Switche, které představují alternativu k SoftMenu III nastavení procesoru, a naopak ubyl jeden ISA slot.

Desku lze osadit procesory Pentium II/III a Celeron (v případě PPGA s redukcí) do teoretické maximální frekvence 1,6GB (8,0x200MHz), je tedy připravena i na procesory s frekvencí sběrnice 133MHz, případně 150MHz. Na druhou stranu intelovský BX čipset oficiálně podporuje maximální FSB frekvenci 100MHz. Tři DIMM sloty umožňují osadit maximálně 768MB SDRAM paměti. Všechny PCI, AGP a ISA sloty umožňují osadit karty plné délky, AGP podporuje přenos 2x (533MB/s).

Na desce jsme zkoušeli instalovat operační systémy Windows 95/98/98SE i Windows NT 4.0. Instalace vždy proběhla bez problémů. Ve Windows 95 je vhodné doinstalovat podporu čipsetu z dodávaného CD disku a Ultra ATA/66 řadič z dodávané diskety. Disky připojené k Ultra ATA/66 řadiči pracují i bez jeho instalace, nevyužívají však Ultra ATA přenos. Při instalaci Windows NT 4.0 na disk připojený k Ultra ATA/66 řadiči je tento nutné přidat ve vhodný čas během instalace. Pokud nepoužijete k prvnímu restartu botovací diskety, je nutné při objevení se hlášky “Setup is inspecting your computer’s hardware...” stisknout klávesu “F6” (podrobněji zde). Bezprostředně poté lze Ultra ATA/66 řadič přidat (přidává a chová se jako SCSI řadič), jinak dojde k zatuhnutí systému.

Informace o desce, včetně ovladačů a nového BIOSu, najdete velmi dobře zpracovány na domovských stránkách Abitu.

Klady:
  • SoftMenu III umožňují nastavit téměř libovolnou frekvenci procesoru.
  • Integrovaný Ultra ATA/66 řadič
  • Kvalitní, obsáhlý manuál, bohužel ne v češtině
  • Nápověda pro položky v BIOSu
  • Umožňuje nastavit, co se stane po obnovení dodávky proudu

Zápory:
  • Manuál k desce není v češtině

Závěr:
Abit BE6 II je kvalitní základní deska určená spíše pro high-end trh. Svými možnostmi nastavení frekvence a napětí procesoru představuje sen každého přetaktovávače. Integrovaný Ultra ATA/66 řadič umožňuje použít pevné disky s tímto rozhraním a zvyšuje počet připojitelných IDE zařízení na celkových osm. Je vhodná například pro herní maniaky, kteří chtějí dostat ze svého počítače maximum pro co nejvyšší rychlost ve hrách.
K testování zapůjčil: Abit