Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laserová multifunkce: OKI C3520 MFP

2.4.2009, Michal Koláček, recenze
Laserová multifunkce: OKI C3520 MFP
Dnes se podíváme na multifunkci OKI C3520 MFP, jež v sobě spojuje funkce barevného tisku, kopírování a scanování s vysokou kvalitou výstupu díky "mikrojemnému high definition toneru". Předčí v testech své papírové předpoklady?
Kapitoly článku:
Než přejdeme k problematice výměny tonerů, podíváme se prostřednictvím přiloženého obrázku na rozložení jednotlivých plastových částí. Ty využijete v případě problému se zaseknutým papírem při tisku/kopírování/skenování. Vše je řešeno systémem plastových zarážek a otevření/zavření není nijak problematické. V horní části nad scanerem můžete ještě dle potřeby odklopit celý automatický podavač - k tomu slouží modrá páčka. Obdobný postup platí pro dvířka na zadní straně nad ventilátorem.



K vlastnímu otevření je potřeba dvou úkonů. Tím prvním je vyklopení horního dílu, z kterého vystupuje tolik nápadný ovládací panel. Z fotografie níže je vidět, že je uchycen dvěma černými prvky, přičemž jeden je vlevo a druhý vpravo. Tímto se dostanete ke krytu, který chrání jednotlivé obrazové válce, tonery atd.

Stačí stisknout lehce vyčnívající zarážku nacházející se vlevo od červeného loga společnosti OKI. Po úplném odklopení všech částí se vám nabídne pohled jako na dalším obrázku pod textem. Zde bychom chtěli napsat, že k plnohodnotnému otevření je nutné mít dostatek místa za tiskárnou (30 cm) a také nad ní (celková výška pak dosahuje 80 cm).


- Klikněte pro detail s vloženým spotřebním materiálem -

Přístup ke spotřebnímu materiálu je v pořádku a nikde jsme se nesetkali s nedostatkem místa. Uvnitř najdeme čtveřici startovacích tonerů s omezenou kapacitou 500 stránek. Všechny jsou umístěny na obrazových válcích s životností 15.000 stránek (průměrná pořizovací cena jednoho kusu činí 940 Kč). V obchodech jsou dále originální plnohodnotné kazety CMYK s kapacitou až 2.000 stránek (platí pro azurový, purpurový a žlutý toner) a 2.500 stránek pro černý. Jejich orientační ceny včetně daně jsou zahrnuty v níže umístěných tabulkách.

Dokoupit lze také transportní pás s kapacitou 50.000 stránek (1.960 Kč). Na detailu (přes odkazovaný obrázek) nahoře vidíme ještě zapékací jednotku s kapacitou až 30.000 stran (1.920 Kč). Mechanismus pro upevnění/uzamčení je řešen pomocí modrých "polohovačů".



Následují snímky s detailem interního zásobníku na 250 listů a výše popsaného spotřebního materiálu. Jeho podoba se příliš neodlišuje od jiných výrobců. Zde je dobře vidět spojení obrazového válce (černé kazety) a vlastního toneru (šedá podlouhlá část s modrou záklapkou). Vpravo je zachycena fixační jednotka. Jednotlivé pozice v útrobách tiskárny jsou označeny stejně barevně, jako můžete vidět na obrázku. Výměnu všeho tedy zvládne běžný spotřebitel zcela sám.



Dostáváme se k důležitým parametrům, jako jsou náklady na tisk jedné černobílé a barevné stránky. Před tím si však uvedeme veškeré orientační ceny spotřebního materiálu včetně DPH ještě jednou v přehledných tabulkách.

TonerCena
Originální azurový (cyan, 2 000 stran)1 410 Kč
Originální purpurový (magenta, 2 000 stran)1 410 Kč
Originální žlutý (yellow, 2 000 stran)1 410 Kč
Originální černý (black, 2 500 stran)940 Kč

Z uvedených údajů obou tabulek můžeme sestavit vzorečky, podle kterých se dozvíme kýžené náklady pro obě varianty tisku. Při započtení ceny papíru 0,17 Kč/strana jsou následující: náklady na tisk jedné černobílé stránky = cena papíru + cena černého obr. válce / životnost válce + cena černého toneru / kapacita černého toneru + cena pásové jednotky / životnost pásové jednotky + cena zapékací jednotky / životnost zapékací jednotky.

U barevného tisku vstupuje do hry řada faktorů, které nelze do vzorečku zakomponovat, jako je například rozdílné využití jednotlivých barev na výtiscích. Proto berte následující vzoreček i jeho výsledek jako hodně orientační: náklady na tisk jedné barevné stránky = cena papíru + (cena barevného toneru / kapacita barevného toneru) * 3 + cena černého toneru / kapacita černého toneru + (cena obr. válce / životnost obr. válce) * 4 + cena pásové jednotky / životnost pásové jednotky + cena zapékací jednotky / životnost zapékací jednotky. Předpokladem je rovnoměrné využití všech barev při 5 % pokryté plochy.

VálceCena
Pásová jednotka (kapacita 50 000 stran)1 960 Kč
Originální azurový (cyan, 15 000 stran)940 Kč
Originální purpurový (magenta, 15 000 stran)940 Kč
Originální žlutý (yellow, 15 000 stran)940 Kč
Originální černý (black, 15 000 stran)940 Kč
Zapékací jednotka (kapacita 30 000 stran)1 920 Kč

Výsledné náklady na tisk jedné černobílé stránky jsou 0,71 Kč/strana, barevné pak 3,01 Kč/stránka. V konečném účtování to jsou celkem uspokojivé výsledky a dají se považovat za průměrné. Výsledný rozdíl je také znatelný, a tak byste se měli dobře rozmyslet, kdy chcete tisknout barevně a kdy vám postačí černobílý výstup. Počítejte také s tím, že při tisku velkých obrázků se spotřeba toneru dramaticky zvyšuje, takže celostránkový výtisk vás vyjde podstatně dráž než stránka s 5% pokrytím plochy, k níž se vztahuje údaj o standardní životnosti kazet.

Od předešlého modelu Canon i-Sensys MF-4690PL nám do rychlostních testů přibylo o pár měřených parametrů více, a to díky podpoře barevného tisku/kopírování. Než si jednotlivá měření okomentujeme, musíme napsat, že hodnoty týkající se zahřívání, tisku a kopírování z pohotovostního režimu (čb./b. tisk) jsou v tomto případě spíše orientační. Jejich měření jsme prováděli 3x (s několika hodinovými rozestupy) a vždy jsme se dočkali odlišných výsledků. Rozdíly však nebyly nijak propastné.

Od prvotního zapnutí musíte čekat necelých 54 sekund, kdy dochází k ověření paměti RAM a ostatních částí zařízení, zahřívání atd. V pohotovostním režimu jsou reakce tiskárny rychlejší - černobílý výtisk zvládne za necelých 10 vteřin, barevný za 16,4 vteřin. Podotýkáme, že papírové předpoklady byly 12 / 15 s. Prodleva při startu z úsporného režimu mírně přesahovala 45 sekund. Největších odchylek od údajů výrobce jsme se dočkali při měření doby vytištění první kopie v černobílém (získaná hodnota 11,3 s / výrobcem garantovaná 17 s) a barevném režimu (získaná hodnota 17,5 s / výrobcem garantovaná 23 s). Zbývající parametry jsou k náhledu v přehledné tabulce. Na oficiální údaje od výrobce mírně ztrácejí.

Měřený parametrHodnota
Zahřívání53,6 s
Tisk z pohotovostního režimu (čb. / b. tisk)9,4 / 16,4 s
Start z úsporného režimu45,3 s
Kopírování z pohotovostního režimu (čb. / b. tisk)11,3 / 17,5 s
Průběžná rychlost tisku (čb. / b. tisk)15,6 / 12 str./min.
Průběžná rychlost kopírování (čb. / b. tisk)15,2 / 11,8 str./min.

Zklamáním je pro nás delší prodleva od zapnutí a pomalá reakce ze stavu úspory. V negativním světle se multifunkce předvedla také v testech průběžné rychlosti tisku a kopírování. Naopak nás překvapila rychlost kopírky u obou dostupných režimů. Celý komplet se dá považovat na první dojem za hodně hlučný. Největším zdrojem hluku je zadní ventilátor. Nutno poznamenat, že po určité době u něj dojde k razantnímu snížení otáček, což má za následek celkové ztišení. Scanner nevykazoval žádné nadbytečně rušivé zvuky. Těm z vás, kterým vadí hlučný počítač s aktivními prvky chlazení, bychom tento model zrovna nedoporučovali. V tomto ohledu směřuje svoji povahou spíše do prostornějších kanceláří mimo pracovní stůl zaměstnance.

Než přikročíme k samotnému zhodnocení testů, musíme vás upozornit, že barevné vyznění tak, jak je vidíte na monitoru, neodpovídá skutečnému výtisku na papíru - jednak je ovlivněno použitým scannerem (CanoScan 5600F), jednak také vaším CRT/LCD monitorem. Při zhodnocení provozu jsme u tiskárny využili režim "ProQ2400", který nabízí nejjemnější detaily v rozlišení 1 200×600 dpi. Pro srovnání také nabízíme výstupy stejného snímku pomocí funkce kopírování. Proto v následující části článku uvedeme vždy výstup tiskárny a pro porovnání výstup kopírky.


- Čitelnost textu malých velikostí: výtisk -

První výřez nám znázorňuje drobný text a jeho inverzní podobu. Tiskárna se s tímto popasovala na výbornou. Při zvětšení byl perfektně rozeznatelný až do velikosti 1,5 bodu, a to stejné platí o čitelnosti inverzní varianty. Hned v úvodu testů kvality musíme napsat, že tiskový výstup patřil ke světlým stránkám tohoto modelu. Níže je pro srovnání stejný detail získaný pomocí funkce kopírování. Pokles kvality je patrný na první pohled, kdy byl normální text čitelný od velikosti 4 respektive 4,5 bodu. První hodnotu lze vztáhnout i k jeho inverzní podobě.


- Čitelnost textu malých velikostí: kopírka -

Na řadě je standardní text o velikosti 12 bodů. Jestliže jsme u předchozího zařízení psali o menší sytosti barev, zde tento úkaz pozorujeme o trochu více. Černá v tomto případě není tak plná, jak bychom očekávali. Obvod písmen by mohl být poněkud ostřejší, ale i tak je konečný dojem kladný. Prokreslení se dá považovat za rovnoměrné, i když při velkém zvětšení je zřejmé, že v krajích je oproti středu černá sytější.


- Standardní text: výtisk -

Kopírka si se stejným obrazcem poradila opět špatně. Struktura jednotlivých písmen je velmi "zubatá" a výplň není tak plná (pouhým okem to však moc nepoznáte). Vše dokumentuje přiložený náhled.


- Standardní text: kopírka -

S tiskem písmen v odstínech šedi nebyly žádné problémy a výsledná kvalita byla perfektní. Vykreslení je realizováno pomocí bodového rastru a vše vypadá velmi kompaktně. Důkazem bude níže vyobrazený lineární přechod barev.


- Šedý text: výtisk -

Abychom neustále nekřivdili kopírovací jednotce, musíme napsat, že výslednou kvalitu lze zcela jistě ovlivnit jejím detailnějším nastavením. Dobře zřetelné to bylo při výstupu testovacích snímků s různě silnou intenzitou barev. U následujícího obrázku pouze malá výtka k občasnému vynechání tmavších tahů písmen.


- Šedý text: kopírka -

Obrázek čárové grafiky dokumentuje skvělou práci tiskárny, kdy jsme nezaznamenali žádné výrazné vady. Všechny linky jsou plné a souvislé bez přerušení. Drobným nedostatkem jsou mírně pokřivené diagonální čáry u prvního a předposledního čtverce (obrázek je otočený o 90° doprava).


- Čárová grafika: výtisk -

Na výstupu kopírky jsou při zvětšení k vidění různě velká zakřivení a také přerušená respektive vynechaná místa.


- Čárová grafika: kopírka -

Následují testy jsou zaměřené na tisk obrázků - nejprve lineární přechod z bílé barvy do černé. Jak jste měli možnost vidět u šedého textu výše, tak i zde je výsledek velmi pozitivní. Černobílému přechodu nelze nic vyčíst. Při velkém zvětšení je bodový rastr velmi pravidelný bez schodků. Sytost černé barvy úplně vpravo slabě převyšuje 87 %.


- Černobílý přechod: výtisk -

A jak si s tímto obrazcem poradila kopírka? To vidíme na dalším obrázku. Výsledek je uspokojivý, při detailním pohledu zblízka je vidět jemný rastr a tmavší odstíny spíše splývají.


- Černobílý přechod: kopírka -

Za předpokladu, že se zahloubáte trochu více do ovladačů a vyladíte některé položky týkající se kvality barev, bude podání obrázků příznivé. Obvyklé vady v podobě proužkování jsou zde potlačeny a při použití kvalitnějšího papíru by byla výsledná podoba ještě lepší. Světlejší kontrast je zde patrný ze všech testovacích obrazců nejvíce. Celkově slušný výsledek.


- Testovací snímek: výtisk -

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na srovnání s kopírovací jednotkou. Výše u šedého textu jsme se zmiňovali o manuální změně vybraných atributů kopírky. Jakého lze dosáhnout rozdílu bez a s zásahem do jejího nastavení, dokumentují dva níže umístěné obrázky.


- Testovací snímek: kopírka -


- Testovací snímek s detailnějším nastavením vybraných atributů: kopírka -

Detail testovacího snímku je perfektní. Jednotlivé odstíny jsou tvořeny velmi pravidelnou a jemnou mřížkou bodů.


- Detail testovacího snímku: výtisk -

Druhý výřez se vztahuje k výstupu kopírky bez manuální úpravy atributů. Rozdíl v kvalitě oproti tištěnému zdroji je opět propastný. V další kapitole se budeme věnovat barevným testům tisku a kopírování.


- Detail testovacího snímku (bez manuální úpravy atributů): kopírka -