Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laserová tiskárna Brother HL - 1050

23.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Laserová tiskárna Brother HL - 1050
Rychlá laserová tiskárna pro menší firmy.
Specifikace:

Stolní laserová tiskárna formátu A4 s rychlostí tisku 10 stran za minutu a fyzickým rozlišením tisku 1200 x 600 dpi (bez vlivu RET). Podporovaným operačním systémem jsou Windows 3.1x, Windows 95/98, Windows NT i MS-DOS, doporučené měsíční zatížení do 32 000 listů. Je řízena procesorem MB86831 (Fujitsu SPARClite) taktovaným na 66Mhz. Maximální potisknutelná plocha je 202 x 289 mm. Základní paměť tiskárny je 4MB a je rozšiřitelná až na 36MB pomocí "dlouhých" 72-pinových SIMM modulů 1,2,4,8,16 nebo 32 MB typu (typ Fast Page, nikoliv EDO). Tiskárna je standardně vybavena paralelním i USB rozhraním, je ji však možno rozšířit i o modul sériového portu a kartou pro připojení k síti Ethernet.


Brother HL-1050


Instalace:

Po rozbalení, zapojení kabelů a odlepení zajišťovacích pásků byla tiskárna ihned připravena k práci, stačilo zapnout síťový vypínač a začít instalovat software. Windows 95/98 tiskárnu správně detekovaly a žádaly o ovladače z přiloženého CD-ROM nebo z disket. Po jejich instalaci bylo vše připraveno k tisku. Originální ovladače jsou určeny pro anglickou verzi Windows, pro správnou práci s češtinou je nutné ze třetí dodané diskety nainstalovat její podporu (soubor HI1050.reg) a restartovat počítač.

Čas potřebný pro zahřátí před prvním výtiskem je zhruba 30 sekund, z pohotovostního stavu (suspend mode) vytiskne další listy za 15 s. Tiskárna je vybavena zásobníkem na 200 listů papíru o gramáži 60-158g/m2. Součástí je i manuální podavač pro jednotlivé listy a obálky. O provozním stavu tiskárny informují čtyři LED diody umístěné na pravé straně tiskárny.

Základní paměť tiskárny je 4MB a je rozšiřitelná až na 36MB pomocí "dlouhých" 72-pinových SIMM modulů 1, 2, 4, 8, 16 nebo 32 MB. Byly úspěšně odzkoušeny čtyři druhy pamětí - 4MB SIMM 1x32 2chip obvody LGS GM71C18160AJ7, 8MB SIMM 4x32 Aliance AS4C1440-60JC, 8MB SIMM 4x32 TMS 418160DZ a 16 MB SIMM 8x32 Siemens HYB5117400BJ-60. O velikosti paměti, počtu vytištěných stránek a aktuálním nastavení tiskárny se lze informovat na výtisku zkušební stránky tiskárny z dosovského konfiguračního programu RPCX.exe.

Testy:

Tiskárna tiskla zcela bez problémů ve všech podporovaných operačních systémech (DOS, Windows 3.1x, Windows 95/98 a Windows NT 4). K tiskárně je přiložen univerzální CD ROM s ovladači pro celou řadu tiskáren Brother pro všechny podporované operační systémy a tři diskety. Na dvou z nich jsou ovladače pro Windows95/98, na třetí disketě je podpora pro české prostředí ve Windows95/98. Zde je především soubor HI1050.reg. Dále je součástí balení německý a český návod.

Ovladače tiskárny jsou vcelku komfortní - umožňují zmenšovat nebo zvětšovat stránky a tím na jednu A4 stranu vytisknout až 16 A4 stránek nebo naopak jednu A4 roztáhnout až na 16 listů, měnit jas a kontrast tištěné stránky, nastavit Ekonom režim atd.

Při tisku dokumentů z DOSu se tiskárna automaticky nastavuje do režimu emulace. Dovoluje emulovat tiskárny LaserJet IIP, Epson FX-850, IBM Proprinter nebo automatický mód podle použitého komunikačního protokolu. Pro provoz a konfiguraci tiskárny v DOSovských programech je dodáván program RPCX.exe, pomocí něhož lze nastavovat většinu parametrů tiskárny přímo z DOSu. Tiskána umožňuje pracovat jen s národním prostředím LATIN 2 (PC 852) - tj. nikoliv "Kameníky".

Tiskárna tiskne na všechny běžné druhy papíru, recyklovaný papír, obálky i jiné materiály. Umožňuje použít všechny běžné rozměry papíru A4, A5, B5, Letter, Legal, Executive, obálky DL, C5, B5, Com 10. Tisk na tenké i silné papíry je bezproblémový díky celkem přímé dráze papíru tiskárnou. Výrobce udává maximální gramáž papíru pro tisk 157g/m2, Odzkoušeli jsme 200 g/m2 při tisku vizitek bez sebemenších problémů.

Při srovnání kvality tisku vychází tisk z tiskárny Brother v textovém módu podstatně kvalitnější než HP 5L. To je dáno i vyšším použitým rozlišením (1200x600 dpi, HP 5L má jen 600x600 dpi). Dále jsme zkoušeli velké tisky z Excelu 97 včetně otáčení souboru o 90° a Wordu 97 - bez problémů. Při tisku obrázků z grafických programů vychází tisk příliš tmavý a kontrastní, na rozdíl od tiskárny HP LJ5L. Nepomohlo ani jiné nastavení kontrastu a jasu v parametrech tiskárny. Navíc toto nastavení je demonstrováno na přednastaveném obrázku a nedá se podle něj rychle orientovat. Rychlejší je změnit jas a kontrast v grafickém programu než laborovat s tímto nastavením metodou pokusů a omylů.

Vyzkoušeli jsme i tisk přes USB rozhraní. Při připojení k USB portu systém tiskárnu našel, vyžádal si ovladače (tyto jsou jen na CD ROMu, doporučuji stáhnout aktualizované z internetu) a po restartu počítače a přenastavení tiskového portu na USB ve Správci tiskáren vše fungovalo. Tiskárnu jsme odzkoušeli jak ve Windows 98 tak i pod poslední verzí Windows 95 OSR2 s podporou USB. DOS USB port nepodporuje a v tomto systému nelze tisknout, nefunguje zde tím pádem ani program RPCX.exe pro konfiguraci tiskárny z DOSu.

Aktualizované ovladače a veškeré další informace se nacházejí na internetu na adrese http://www.brother.com/E-ftp/softwin2.html. Zde je možné si vybrat ovladače pro jednotlivé operační systémy.

Problémy nastaly v okamžiku, kdy jsme tiskárnu "nasdíleli" jako síťovou (lhostejno zda pod Win95/98 nebo WinNT) a pokoušeli se na ni z Win95/98 tisknout texty s diakritikou - nezávisle na aplikaci (Word, Excel, Notepad) byly tisky bez kýžených háčků i čárek. Nepomohla ani supportem Brotheru doporučovaná změna v registrech, ani aktualizace driverů nově staženými z Internetu, tiskárna začala tisknout česky až po nahrazení originálních ovládačů ovládači určenými pro HP5L. Zajímavé je, že při tisku z Windows NT se tento problém nevyskytl.

Klady:

  • Oddělený fotocitlivý válec a toner, vše velice jednoduchým způsobem vyměnitelné. Válec se mění po asi 15000 až 20000 kopiích, toner vydrží v průměru 2200 kopií, vše samozřejmě závisí na procentuálním krytí stránky.
  • Možnost bezproblémového rozšíření pamětí až na 36 MB.
  • Možnost ručního vkládání jednotlivých listů papíru.
  • Trvale vysoká rychlost tisku daná robustní konstrukcí tiskárny.

Zápory:
  • Ovládací program pro DOS i Windows zůstal v anglickém jazyce.
  • Dosti velké rozměry tiskárny (robustní konstrukce).
  • Po vypotřebování papíru v zásobníku a jeho doplnění je nutné zmáčknout tlačítko na tiskárně a tím odstranit chybové hlášení (tiskárna HP umí sama rozpoznat doplnění papíru).
  • Nemožnost rozšíření o další podavač či zásobník papíru.
  • Problémy s češtinou při síťovém sdílení.

Závěr:

Tiskárna je schopna uspokojit svojí kvalitou náročného uživatele. Tisk pod všemi testovanými operačními systémy byl - až na zmíněné problémy se sítí - bez závad. Uplatnění nalezne u všech zákazníků, kteří upřednostňují rychlý, kvalitní a spolehlivý tisk, a to zejména v kancelářských aplikacích. Pro tisk z grafických programů již není tolik vhodná. Tisk vychází silně kontrastní, ztrácí se detaily. Dále se nám zdá malý zásobník na papíry, při skutečném plném denním využití tiskárny 1600 listů je potřeba 8x za den doplňovat papíry, každý druhý den vyměňovat toner a dvakrát za měsíc vyměnit válec. Každý ale zřejmě takto tiskárnu zatěžovat nebude, takže vydrží přece jen déle. Při srovnání s jinými tiskárnami podobných parametrů vyjde tisk stejně draho, případně mírně dráž, ovšem při poměrně nižších nákladech na pořízení tiskárny.